Szok podażowy Ethereum przebije Bitcoina? Altcoin grzeje silniki przez ’emigrację’ walidatorów

Według najnowszego raportu Glassnode’a, pula stakingowa Ethereum doświadcza znaczącej zmiany trendu. Oznacza to rosnącą liczbą walidatorów opuszczających sieć od października. Rozwój koreluje z szerszym trendem wzrostowym na rynkach aktywów cyfrowych. Zwiększona liczba odchodzących z Ethereum walidatorów przyczyniła się do spadku dziennej emisji ETH (ilość aktywnych ETH w puli stakingowej). Dane on-chain wskazują na zwiększoną aktywność w sieci, napędzaną ponownym zainteresowaniem tokenami i stablecoinami. Widoczne jest to m.in. w skokowym wzroście opłat gas-fees za pośrednictwem protokołu EIP1559, powodując deflacyjny zwrot podaży.

Co więcej momentum altcoinów trwa mimo zamieszania wokół największej giełdy kryptowalut na świecie i poważnych perturbacji prawnych jej założyciela. Wspomniania pula stakingowa Ethereum co prawda nie trafiła na pierwsze strony, ale od początku października ma w niej miejsce znacząca zmiana. Coraz większa liczba walidatorów opuszcza ją. Ethereum Shanghai umożliwił wypłaty inwestorom, po czym nastąpiła migracja, odbierających nagrody i zmieniających pozycje na rynku. W owym czasie, w okolicach Shanghai liczba wychodzących z Ethereum stakerów wynosiła średnio 309 dziennie. Glassnode informuje, że od początku października obserwujemy stopniowy wzrost liczby rezygnacji. Dziś to już średnio 1018 dziennie. Wzrost jest zgodny z niedawnym trendem wzrostowym cen spot na rynkach aktywów cyfrowych.

Ethereum doświadcza istotnej, potencjalnie byczej dla ceny zmiany

W Ethereum dużo się dzieje

Saldo, reprezentujące ETH w puli stakingowej, która aktywnie uczestniczy w transakcjach Proof-of-Stake, spowolniło wzrost i obecnie doświadcza pierwszego spadku od czasu aktualizacji Szanghaj. Od połowy października Glassnode rejestruje średni wzrost od 0,1% do 1% dziennie, co oznacza zmniejszenie o ponad połowę tempa wzrostu utrzymującego się od maja.

Glassnode

Po przyjrzeniu się wychodzącym walidatorom Glassnode zauważa, że jest to w dużej mierze spowodowane dobrowolnymi decyzjami w ciągu ostatnich ośmiu tygodni. Dobrowolne wyjścia odnoszą się do stakerów, którzy samodzielnie decydują się opuścić pulę stakingową. Różni się to od tzw. slashingu, który jest karą nakładaną na walidatorów naruszających zasady protokołu Ethereum. W tym samym okresie miały miejsce tylko dwa przypadki slashingu, z których jeden był znaczący i obejmował 100 nowo wprowadzonych walidatorów, którzy zostali ukarani za jednoczesne podpisanie dwóch różnych bloków sieci.

Glassnode

Wychodzących stakerów Glassnode może kategoryzować według typu, do którego należą. Ujawnia to kilka interesujących trendów:

  • Scentralizowane giełdy (CEX) konsekwentnie dominują w wycofywaniu się walidatorów od października. Amerykańskie Kraken i Coinbase odnotowują największe odpływy.
  • Dostawcy Liquid Staking również doświadczyli niewielkiego wzrostu wycofanych stawek. Lido pozostaje największym graczem w tej przestrzeni. Istnieje kilka punktów, które mogą wpływać na takie zachowanie inwestorów.

Obligacje płacą więcej

Inwestorzy decydujący się na zmianę konfiguracji stakingu, na przykład przenoszenie stawek z CEX do dostawców Liquid Staking (być może z powodu obaw regulacyjnych). Co więcej, inwestorzy z dostępem do amerykańskich rynków kapitałowych mogą rotować kapitał w kierunku bezpieczniejszych aktywów, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, ponieważ stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie w stosunku do zwrotów ze stakingu ETH.

Inwestorzy mogą również poszukiwać większej płynności dla posiadanych ETH w oczekiwaniu na zbliżający się trend wzrostowy na rynku, a nie mniej płynnych stakowanych ETH. Kraken i Coinbase wyróżniają się jako czołowi dostawcy, którzy odnotowują wypłaty. Z kolei Lido prowadzi w wyjściach wśród dostawców płynnych stakingów. Jednak te same podmioty, z Lido na czele, są również głównymi odbiorcami depozytów, potwierdzając utrzymującą się dominację dużych pul stakingowych.

Glassnode

Historyczne chwile

W ujęciu netto Lido nadal dominuje – łączne saldo stakingu o 468 tys. ETH. W przypadku CEX-ów, Coinbase i Binance odnotowały wzrost netto salda stakingu, podczas gdy Kraken zmniejszył swoje saldo stawek o ok.19,4 tys. ETH. Wśród dostawców stakingu, HTX i Staked.us wykazują najbardziej znaczącą redukcję sald, z których każde zmniejszyło się o ponad 44 tys.

Glassnode

Wraz z obserwowanym spadkiem salda nastąpił spadek emisji ETH. Dzienna emisja dla walidatorów jest uzależniona od liczby aktywnych stakerów / całkowitego efektywnego salda w puli. Wraz ze spowolnieniem i spadkiem tempa wzrostu walidatorów, dzienna emisja ETH spadła. W ciągu ostatnich 7 dni tempo wzrostu emisji ETH spadło nawet o 0,5% dziennie. Po raz pierwszy od The Merge w 2022 roku.

Glassnode

Dwie siły – ekspansja sieci i migracja walidatorów spowodowały, że podaż ETH ponownie stała się deflacyjna. W tym kontekście wzajemne oddziaływanie tych czynników podkreśla dynamiczny charakter sieci Ethereum, podaży i jej reakcji na trendy w aktywności rynkowej i adopcji. Od czasu hardforka London, ETH ewoluowało od inflacji netto do równowagi i deflacji. Sieć doświadczyła krótkiego okresu inflacji netto między sierpniem a październikiem w wyniku niższej aktywności w sieci. Ale w ostatnich tygodniach, w wyniku spadających wskaźników emisji, jak i większych ilości spalonych ETH, podaż ponownie stała się deflacyjna netto

Glassnode

Może Cię zainteresuje:

BitcoinETHEthereumKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz