Rosyjski Sberbank rozwija platformę DeFi opartą na Ethereum

Rosyjski Sberbank rozwija platformę DeFi opartą na Ethereum

Sbierbank Rossii (ros. Сбербанк России) – jest największym bankiem w Rosji i Europie Wschodniej. Należy w ponad 50% do Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.

Siedziba spółki znajduje się w Moskwie, a historia przedsiębiorstwa sięga jeszcze reformy finansowej Imperium Rosyjskiego przeprowadzonej przez Georga von Cancrina w 1841 roku.

W 2006 roku Sbierbank nabył jeden z największych banków Kazachstanu (Texakabank), w 2007 roku – NRB Ukraina (ukr. НРБ-Україна), zaś w 2009 roku – białoruski BPS-Bank (biał. БПС-Банк), stając się jednym z największych graczy na każdym z tych rynków.

We wrześniu 2011 roku bank w ramach swojej ekspansji na rynki zagraniczne zakupił sto procent akcji austriackiego banku Volksbank International AG wchodząc w ten sposób także na rynki CzechSłowacjiWęgierSłoweniiChorwacjiBośni i Hercegowiny oraz Serbii.

W czerwcu 2012 roku odkupił 99,8% akcji tureckiego banku Denizbank od belgijsko–francuskiej spółki Dexia.Prezesem zarządu od 2007 r. jest German Gref. Od 1 sierpnia 2014 roku Sbierbank razem z czterema innymi państwowymi bankami w Rosji objęty jest sankcjami UE, wprowadzonymi po rosyjskiej aneksji Krymu oraz okupacji Doniecka i Ługańska. Analogiczne kroki prawne zostały podjęte również przez amerykański Departament Skarbu.

Nowa platforma DeFi w Sberbanku, jest obecnie w fazie zamkniętych testów beta, jak twierdzi Konstantin Klimenko. Bank oświadczył we wrześniu, że jego platforma będzie wspierać NFT.

Interfax poinformował, że państwowy dostawca usług bankowych i finansowych z siedzibą w Moskwie, Sberbank, opracowuje aplikację do zdecentralizowanych finansów (DeFi). Według Konstantina Klimenko, szefa produktów laboratorium blockchain w Sbierbanku, platforma jest obecnie w fazie zamkniętych testów beta.

Oparta na Ethereum platforma będzie kompatybilna z portfelem Web3 MetaMask. Zespół Sbierbanku przewiduje udostępnienie go publicznie do końca kwietnia, oczekując, że ułatwi to szeroko zakrojone, komercyjne działania DeFi.

Bankowość stawia na blockchain

Bank Rosji zezwolił na pierwszy transfer aktywów cyfrowych na platformie rosyjskiego giganta usług bankowych i finansowych w czerwcu 2022 roku. Sberbank oświadczył we wrześniu, że jego platforma będzie wspierać tworzenie niezamiennych tokenów (NFT).

Dyrektor laboratorium Blockchain Sbierbanku, Klimenko, stwierdził:

„Postawiliśmy sobie wielki cel — uczynić rosyjski ekosystem defibrylacyjny numerem jeden. Nasza sieć pracuje obecnie w formacie zamkniętych testów beta… Ale od 1 marca przejdziemy do następnej fazy i nie będą to już testy beta, ale testy otwarte”.

Przeczytaj także : Kurs Bitcoina na poziomie 20 000 USD może powrócić – bezrobocie w USA osiągnęło najniższy poziom od 54 lat

Na koniec 2021 roku zarządzane aktywa Sbierbanku (AUM) wyniosły 559 miliardów dolarów, co czyni go największą instytucją finansową w Rosji po Banku Rosji. Ponadto bank posiada ponad 61% udziału w rynku płatności kartowych Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska instytucja finansowa wprowadziła pierwszy w kraju ETF oparty na technologii blockchain w styczniu 2022 r. Od 2015 r. Sberbank i jego zespół zarządzający oraz spółki zależne są entuzjastycznymi zwolennikami technologii blockchain.

Rosja starała się uniknąć sankcji nałożonych przez Zachód w związku z trwającą wojną na Ukrainie i wykazała zainteresowanie przyjęciem kryptowalut i technologii blockchain do płatności międzynarodowych. I należy przyjąć, że nadal pracuje i rozwija wszelkie możliwości, które pomogą temu państwu omijać nałożone sankcje.

Może Cię zainteresuje :

EthereumRosjasberbank
Komentarze (0)
Dodaj komentarz