Rekin Gensler czuje krew. Kolejny cel SEC to Luna, Do Kwon i Terraform Labs

SEC idzie za ciosem i wysuwa kolejne oskarżenia. Celem Luna

16 lutego 2023 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Terraform Labs oraz jego dyrektora generalnego, Do Hyeong Kwona, o zorganizowanie wielomiliardowego oszustwa związanego z papierami wartościowymi z sektora kryptowalut. Według SEC, domniemany kryptoprzestępca dopuścił się poważnych przestępstw i musi za nie odpowiedzieć. W centrum aktu oskarżenia znajduje się upadek ekosystemu Terra oraz tokenów UST i Luna.

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1626343653906972672?s=20

Według treści zarzutów oszukańczy schemat rozpoczął się w kwietniu 2018 roku i zawalił w maju 2022 r. Terraform Labs i Kwon zostali oskarżeni o „zebranie miliardów dolarów od inwestorów poprzez oferowanie i sprzedaż połączonego pakietu papierów wartościowych (aktywów kryptowalutowych) w wielu niezarejestrowanych oficjalnie transakcjach”.

Kwon od momentu upadku Terraform Labs w zeszłym roku ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Jego aktualne miejsce pobytu jest nieznane, ale według władz Korei Południowej ostatnio był on uważany za przebywającego w Serbii.

SEC wspomniała również o mAssets, instrumentach pochodnych z instrumentem bazowym w postaci kryptowalut, odzwierciedlającymi ceny akcji publicznie notowanych spółek. Amerykański regulator twierdzi, że Terraform Labs wykorzystała je jako narzędzie do przyciągania inwestorów do ekosystemu.

Zobacz też: Twórcy Fanadise i FancyBears NFT puścili inwestorów z torbami? Twitter oskarża

Luna to the Moon

W akcie oskarżenia twierdzi się, że Terraform Labs i Kwon oferowali i sprzedawali inwestorom inne sposoby inwestowania w swoje imperium kryptowalutowe, w tym tokeny zabezpieczeń aktywów kryptowalutowych, takie jak MIR lub tokeny lustrzane oraz samą LUNĘ.

https://twitter.com/tier10k/status/1626339243260772358?s=20

Ponadto, SEC stwierdziło, że „Kwon sprzedawał inwestorom papiery wartościowe związane z aktywami kryptowalutowymi, którzy szukali zysków, wielokrotnie przy tym twierdząc, że tokeny zwiększą swoją wartość„. Według SEC reklamowano algorytmicznego stablecoina UST jako „stabilną monetę” z zyskami sięgającymi do 20% rocznie. Terraform Labs oszukiwała również inwestorów w kwestii stabilności tokenu UST. „Stabilna” moneta rozpadła się doszczętnie w maju, oddzielając się od dolara i doprowadzając do implozji całego ekosystemu Terra. Ponadto obecnie nadal jest ona oferowana w handlu i warta 0,028 USD w nowej wersji o nazwie TerraClassicUSD (USTC).

Przewodniczący SEC, Gary Gensler powiedział: „Twierdzimy, że dopuścili się oszustwa poprzez powtarzanie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń, aby wzbudzić u potencjalnych nabywców zaufanie, a następnie doprowadzić do wywołania gigantycznych strat dla inwestorów”. Gensler dodał, że „sprawa pokazuje, jak daleko niektóre firmy kryptowalutowe mogą posuwać się, aby uniknąć przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych”.

Niektórzy obserwatorzy rynku pozostają jednak sceptyczni co do niektórych stwierdzeń jakie padły ze strony amerykańskiego regulatora.

Agencja SEC stanowczo stoi na stanowisku, że kryptowaluty są papierami wartościowymi. Jednakże, oficjalnie i prawnie nie zostały jeszcze tak sklasyfikowane.

Partner funduszu typu Venture Capital Dragonfly o pseudonimie @hosseeb, zwraca uwagę na kilka potencjalnie wątłych prawnie zapisów w dokumencie:

Twierdzą, że UST jest papierem wartościowym, ponieważ był ściśle powiązany z Anchor, który był sprzedawany inwestorom jako opłacalna inwestycja. Chyba tak to widzę? Może to być wersja argumentu Genslera dotyczącego rynku pieniężnego — może on następnie zająć się BUSD zgodnie z teorią, że BUSD + Binance Earn ≈ Anchor.

Dalej @hosseeb pisze:

Innym twierdzeniem jest to, że UST jest zabezpieczeniem, ponieważ… można go zamienić na LUNA. Po cenie rynkowej. ???????? Czy jacyś prawnicy chcą się tu wypowiedzieć? wtf?

Regulatorzy badają też fakt wyciągania przez Do Kwona i partnerów pieniędzy z ekosystemu a następnie ich anonimizacji. Według zarzutów oskarżeni przetransferowali ogromną sumę 10 000 BTC z Terraform Labs i Luna Foundation Guard do sekretnego „cold walletu” który nie jest widoczny na żadnej giełdzie. SEC twierdzi, że trasnfery miały charakter cykliczny od maja 2022 r., a pieniądze trafiały następnie do niewymienionej z nazwy szwajcarskiej instytucji finansowej, gdzie dochodziło do wymiany bitcoinów na gotówkę.

Oskarżenia przeciwko Kwonowi i firmie zostały przedstawione w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, a sprawa jest rozwojowa. Jeśli zostaną uznani za winnych, oskarżonym mogą grozić wysokie grzywny i długie lata więzienia.

Może Cię zainteresować:

AltcoinDo KwonKryptowalutylunaLuna2SECterra
Komentarze (0)
Dodaj komentarz