Ranking kryptowalut czerwiec 2019

Czerwiec był naprawdę gorący i nie chodzi wyłącznie o temperatury! Okazało się bowiem, że w rynek kryptowalut rozpalił niesamowity rajd kursu bitcoina, który niedawno zbliżył się do poziomu 14 000 dolarów. Dawno nie widziana sytuacja rynkowa przyciągnęła do bitcoina dotychczasowych i nowych entuzjastów powodując prawdziwą eksplozję emocji. Co będzie działo się na rynku w lipcu jeszcze zobaczymy, tymczasem zapraszamy na Ranking Kryptowalut Czerwiec 2019. Tym razem sytuację rynkową komentują: JPK Traders, Tomasz Limiszewski i Stokarz!

Przypominamy, że od czterech miesięcy stosujemy nową metodologię doboru kryptowalut do naszego rankingu  – bazuje ona na trzydziestodniowym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Powoduje to uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury kryptowalut. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Zestawienie 30 kryptowalut o największym trzydziestodniowym wolumenie wraz z kapitalizacją na dzień 30 czerwca 2019 (dane w miliardach $)

KryptowalutaWolumen (30-dniowy)Kapitalizacja (total)
Bitcoin 654,65196,5
Ethereum 260,6031,58
Litecoin 133,497,69
EOS 78,675,4
Bitcoin Cash 57,057,3
XRP 53,8217,46
TRON 25,242,19
Ethereum Classic 23,960,89
NEO 17,611,18
Bitcoin SV 16,853,58
Zcash 12,880,72
Binance Coin 12,544,61
Stellar 11,742,08
Dash 10,561,39
bitCNY 10,710,11
Qtum9,180,47
Cardano 5,312,18
Ontology5,270,71
Paxos Standard4,960,15
Monero4,711,52
Chainlink3,981,24
OmiseGO 3,670,35
Huobi Token2,550,20
OKB2,5
Cosmos2,371,06
BitTorrent2,170,31
Dogecoin1,750,39
ABBC Coin 1,700,13
TrueChain1,690,49
Matic Network1,680,48

Kurs BTC

Bitcoin rozpoczął miesiąc na poziomie lekko ponad 8700$. W toku kolejnych dni sukcesywnie i konsekwentnie przyspieszał w swoim rajdzie, by osiągnąć 13 755$ i z powrotem spaść w okolice 11 000$.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kapitalizacja rynku cyfrowych walut jeszcze w maju wzrosła z ok. 175 000 000 000 $ do 271 300 000 000 $, co oznaczało wzrost o niemalże 50%. W czerwcu kapitalizacja osiągnęła rekordowy poziom 333 000 000 000 $.

Kapitalizacja z wyłączeniem BTC

Dominacja rynkowa BTC

W maju dominacja bitcoina wzrosła z 56,08% do ponad 63%.

Zmienność % BTC/USD

Zmienność kursu BTC wzrosła z 3,8% do ponad 5%.

Dzienna liczba transakcji

W pierwszej połowie czerwca dzienna liczba transakcji BTC oscylowała w przedziale 300-380 tysięcy. W drugiej połowie miesiąca obserwowaliśmy większe skoki, dotykające poziomu ponad 450 tysięcy transakcji.

Wysokość opłat transakcyjnych

Biorąc pod uwagę ruch w zakresie ilości transakcji i wolumenu obrotu, pod koniec czerwca zaobserwowaliśmy znaczny wzrost wysokości opłat transakcyjnych. Warto przypomnieć, że w maju ten wskaźnik wzrósł ponad sześciokrotnie (uwzględniając wartości z początku i z końca miesiąca).

Google Trends –  frazy:

  • Bitcoin

Liczba wyszukiwań hasła Bitcoin zaczęła rosnąć przed 23 czerwca. Koniec miesiąca wywindował zainteresowanie frazą bitcoin w wyszukiwarce Google na maksymalny możliwy poziom na skali. Biorąc pod uwagę czynniki geograficzne, fraza Bitcoin była kolejny już raz najpopularniejsza w Nigerii. Na kolejnych miejscach uplasowały się Chiny,  RPA, Austria i Szwajcaria.

  • kryptowaluty

Zainteresowanie frazą „kryptowaluty” było bardzo wysokie, aczkolwiek poruszało się skokowo w przedziale 25-70 punktów. Końcówka miesiąca była podobna jak w przypadku frazy „bitcoin”, kiedy to na wykresie można było zobaczyć osiągnięcie poziomu 100.

Hasło „kryptowaluty” było tym razem najczęściej wyszukiwane w Polsce.

  • blockchain

W czerwcu największe zainteresowanie wyszukiwaniem hasła blockchain zanotowano w Rwandzie. Zaskakująco, na drugim miejscu pojawiło się Zimbabwe, jednak jego strata do lidera to aż 68 pkt.

Liczba Bitomatów

Liczba bitomatów na koniec maja wyniosła 5040. To o 156 więcej niż w maju. Sektor bitomatów nie zwalnia tempa. Przyczynia się do tego rosnąca popularność tych urządzeń w krajach rozwijających się lub dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą.

Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby kupić lub sprzedać kryptowaluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej. Co więcej, Bitomaty są dla niektórych możliwością uniknięcia wysokich podatków dotyczących inwestycji w wirtualne waluty.

Komentarze

JPK Traders:

Wakacje się zaczęły w oszałamiającej euforii na rynku krypto. Czy czerwcowe szaleństwo już się skończyło? Na pewno, bo mamy koniec miesiąca, ale co przyniesie nam lipiec? Rosnąca cena Bitcoina dotarła do prawie 14000$ co jest niesamowitym wynikiem w tak krótkim czasie. Patrząc jednak na poprzednią hossę wiadomo było, że ponownie możemy spodziewać się podobnych ruchów. Bardzo długie impulsy wzrostowe i krótkie korekty nie dawały możliwości dołączenia do byków na głębszych korektach. Czy to już ostatni wydech króla krypto i czas na spadki? Przyjrzyjmy się wykresom, co mówi analiza techniczna.

Wykres tygodniowy:

Czy tworzący się pinbar tygodniowy będzie wystarczającym sygnałem do zajmowania krótkich pozycji? Tego nie wiemy, ale widać, że w tym miejscu były zamykane długie pozycje i to w dużej liczbie, co spowodowało duży obsuw ceny. 

Wykres dzienny:

Na wykresie dziennym widzimy, że cena oscyluje na wysokości 11700$. Jeżeli cena wybije ostatni szczyt kolejnym przystankiem może być 17000$. Jeżeli jednak cena powędruje na południe mamy po drodze dwa wsparcia na poziomach 9500$ i 7800$.

Porównując dominację Bitcoina na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy widzimy stały wzrost aż do 61.5% na dzień dzisiejszy co świadczy o coraz większym zainteresowaniem tym walorem. Co za tym idzie bardziej prawdopodobnym utrzymaniem się trendu wzrostowego.

Tomasz Limiszewski:

Czerwiec w świecie kryptowalut był okresem ciekawym. W dłuższym interwale czasowym przeważał trend boczny, jednak osoby grające w krótkim horyzoncie czasu mogły cieszyć się ekscytującym roller coasterem.

Dla traderów był to z pewnością owocny czas, ale i hodlerzy nie mogą narzekać. Cały rynek technologii blockchain odradza się jak Feniks z popiołów, a wzrosty sięgające nawet 10% dziennie są tego najlepszym zwiastunem. W ostatni weekend czerwca zaliczyliśmy sporą korektę, która jednak w mojej opinii może być tylko preludium, przed kolejną falą wzrostów. Utwierdza mnie w tym nadchodzący „sezon ogórkowy” w
mainstreamowych mediach, które już dziś zauważają potencjał w tworzeniu treści na temat bitcoin. Do czego może to doprowadzić? Przypomnijmy sobie tylko ostatni kwartał 2017 roku.

Stokarz:

Po tym jak wycena giełdowa Bitcoina wzrosła o ponad 300% w tym roku, inwestorzy zdali się zapomnieć o istnieniu altcoinów. Panika i zaklinanie się, że czas alternatywnych kryptowalut powoli mija, jest tak samo naiwne jak twierdzenie kilka miesięcy temu, że Bitcoin nie ma już szans na wzrosty. Choć altcoiny są niczym świecące błyskotki na jednym z weekendowych targów i większość z nich nie nadaje się do kompletnie niczego, to ludzie oniemiali ich barwnymi kolorami i sprzedawca sugerujący, że błyskotki te potrafić robią niesamowite rzeczy, kupują je, niewiele nad tym myśląc. Chciwość i psychologia graczy giełdowych nie zmieniła się nic, a nic od stuleci. Dołóżmy do tego niewielką płynność rynku alternatywnych kryptowalut i chude orderbooki, doprawmy szczyptą odpowiednio poprowadzonej narracji doprowadzającej do FOMO i proszę – przepis na wzrosty altcoinów gotowy.

Uważam również, że rynek stał się znaczniej wysublimowany i wybredny. Nie każdy z altcoinów wzrośnie w zadowalający sposób (pamiętajmy, że większość z nich zaliczyła 90-98% spadku od ATH). Zachowanie kryptowalut takich jak BNB, LINK, czy Quant sugeruje jasno, że spekulanci obracający altcoinami, wykazać się będą musieli większym kunsztem niż dotychczas. Zarówno w wyszukiwaniu odpowiednich inwestycji, jak i szybkim cięciu strat w przypadku niepowodzeń.

Lubicie psy? Kto ich nie lubi! Dogecoin niejednokrotnie swoim zachowaniem zwiastował potencjalne odwrócenie trendu. Byłbym heretykiem twierdząc, że przeszłe wydarzenia przepowiadają na rynkach przyszłość, lecz ciężko jest nie grać pod potencjalne odbicia (zawsze pamiętając o zleceniu Stop Loss!) widząc takie wykresy:

źródło: tradingview

Podobne oznaki widać nie tylko na wykresie Dogecoina. Spójrzmy na jedną z największych kryptowalut – EOS. Wykres w ujęciu tygodniowym jasno wskazuje, że wisimy obecnie nad kluczowym wsparciem. Co prawda, z każdym dotknięciem wsparcie staje się coraz to słabsze, jednak w tym wypadku myślę, że EOS jest bardzo interesującym trejdem. Dlaczego? Jasno określona strefa inwalidacji naszej hipotezy o wzrostach – czyli zlecenie stop loss poniżej swing low. Jeszcze wyraźniejszy poziom cenowy, na którym chcielibyśmy sprzedawać.

źródło: tradingview

Kryptowaluty są wręcz świetne dla graczy giełdowych, właśnie przez prostotę techniczną tego rynku. Uważam że ulegnie to zmianie w przyszłości, wraz z rozwojem tego konkretnego sektora, ale tym razem, nie spoglądam aż tak daleko w przyszłość.

Jeżeli jesteście zainteresowani tym, jak sytuacja na rynku zmieniała się w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zajrzyjcie do naszego Rankingu Kryptowalut Maj 2019.

Analiza TechnicznaAnaliza Techniczna KryptowalutyBitcoinEthereumKryptowalutyLitecoinOpinieRanking Kryptowalut
Komentarze (0)
Dodaj komentarz