Ranking kryptowalut Czerwiec 2018

Czerwiec był miesiącem przesilenia letniego co także można było zauważyć na rynku kryptowalut. Po mimo słońca i wysokich temperatur, przeżyliśmy liczne burze, które utwierdziły inwestorów o słuszności korekty.

W czerwcu Stablecoin Tether wskoczył na dziesiąte w kapitalizacji. Stało się tak w wyniku dodruku 250 milionów tokenów i z powodu pogłębiających się spadków wywołanych  niepewnością inwestorów. Spadki zainicjowała informacja, o ataku hackerskim na giełdę Coinrail z Korei Południowej, platforma utraciła kryptowaluty o łącznej wartości 40 milionów dolarów. Niestety nie był to jedyny atak w tym miesiącu, atakowi hackerskiemu, również uległa również giełda Bithub tracąc 31 milinów dolarów swoich użytkowników. W czerwcu pojawiła się dobra informacja dla użytkowników Mt.gox.. Mają oni szanse na odzyskanie swoich środków. Sąd okręgowy w Tokio zatwierdził 22 czerwca rozpoczęcie postępowania cywilnego w sprawie giełdy. Rozpoczęcie postępowania w trybie cywilnym oznacza, że kupcy wreszcie mogą odzyskać swoje Bitcoiny, a nie wyłącznie ekwiwalent pieniężny z dnia ogłoszenia upadłości.

Blockchain i kryptowaluty w mainstreamie

W połowie roku 2018 słowo blockchain było odmieniane przez wszystkie przypadki. Prezes szwajcarskiego giganta finansowego UBS Group powiedział, że blockchain jest niezbędny dla biznesu, a w chińskiej telewizji publicznej padły słowa, że technologia jest warta dziesięciokrotnie więcej niż Internet.  Mogłoby się wydawać, że są to słowa bez pokryć, ale liczby  potwierdzają słowa prezesa UBS . Według badań opublikowanych przez firmę Greenwich Associates Światowy sektor usług finansowych wydał w 2017 roku łącznie 1.7 miliarda dolarów na rozwój blockchain, a instytucje zwiększyły swoje indywidualne budżety na technologię o 67 procent.  Jak widać, banki wydają znaczące kwoty, aby dogonić technologicznie kryptowaluty. Banki coraz wyraźniej zaczynają przygotowywać się do zbliżającej się rewolucji finansowej. Przygotowania odbywają się nie tylko  na polu technologicznym, ale też od strony badań rynkowych.  Firma badawcza Ipsos w zlecenie ING Bank B.V. przeprowadziła badanie na temat postrzegania kryptowalut w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. W badaniu można dowiedzieć się  o postrzeganiu kryptowalut przez Polaków. Okazuje się że nasz Naród znajduje się w czołówce Europy pod względem liczby osób, posiadających waluty cyfrowe i wielu z nas zamierza je zakupić. Z raportu wynika, że w Europie coraz bardziej wzrasta zainteresowanie i świadomość  dotycząca kryptowalut. Temat staje się coraz bardziej nośny, dlatego Belgijski rząd uruchomił stronę ostrzegającą przed kryptowalutowymi oszustami, a Urząd Nadzoru Finansowego w Wielkiej Brytanii (FCA) napisał do prezesów banków o potencjalnym ryzyku, z jakimi mają do czynienia w przypadku kryptowalut.  W tym samy czasie Rosyjskie banki testują portfolia kryptowalutowe dla swoich klientów prywatnych. Banku Rosji, Sberbank i Alfa Bank zaoferują swoim klientom akcje w specjalnym funduszu, który będzie handlował sześcioma najpopularniejszymi kryptowalutami na głównych giełdach.

W USA Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie jest pozytywnie nastawiona  do Ethereum jako papieru wartościowego. Takie stanowisko przekazał przedstawiciel organu William Hinman podczas czwartkowej konferencji Yahoo! Market Summit: Crypto w San Francisco. Ethereum nie jest określane jako zabezpieczenie w postaci papieru wartościowego. Wynika to z faktu, że „aktywem nie może być kontrakt inwestycyjny”.

Na rynku górniczym toczy się prawdziwa wojna

Spadające ceny kryptowalut sprawiły, że wielu górników zbliżyło się do progu rentowności swojej działaności.
Bitmain, największy na świecie producent sprzętu do wydobywania kryptowalut przejął kontrolę nad  42 procentami wydobycia Bitcoina. Mniejsi górnicy, aby utrzymać się na rynku, walczą o jak najtańszą energię elektryczną. Chińska policja aresztowała mężczyznę kradnącego znaczną ilość energii elektrycznej, aby podnieść rentowność swoich kopalni. Podejrzany rzekomo ukradł 150 000 kW energii elektrycznej w okresie od kwietnia do maja 2018 r.. Jednak nie wszyscy górnicy uciekają się do kradzieży. Wielu górników poszukuje taniej energii odnawialnej w krajach z chłodniejszym klimatem. Przykładem może być Kanada gdzie Publiczne przedsiębiorstwo energetyczne w Quebec (Kanada) dostarczy 500 milionów watów mocy dla kopiących kryptowaluty.  W odpowiedzi na panującą sytuacje Japoński gigant informatyczny GMO, ujawnił ceny i specyfikacje dla nowej koparki do Bitcoina. Po raz pierwszy powstał układ 7-nanometrowy, dzięki któremu uzyskuje się więcej mocy obliczeniowej przy zmniejszonym nakładzie energii. Wejście nowego gracza na rynek górniczy jest bardzo potrzebne i niesie nadzieje, że sieć będzie bardziej zdecentralizowana.

W czerwcu pojawiły się też dobre informacje

Ethereum Classic wchodzi na giełdę Coinbase, przez co cena wzrosła o 25 procent. Usługa będzie dostępna w „nadchodzących miesiącach”. Informacja ta sprawiła zaskoczenie na rynku i wywindowała cenę ETC do 16.15 dolara. Do Wystrzału ceny, doszło również na kryptowalucie Tron po informacji dotyczącej  przejęcia BitTorrent Tron (TRX) odnotował dwucyfrowe zyski i był największym wygranym wśród 100 największych kryptowalut przez chwilę.

Facebook łagodzi swoje stanowisko, które pozwoli teraz na częściowe reklamowanie walut cyfrowych a w Słowenii potężne centrum handlowe rozszerza program pilotażowy płatności kryptowalutowych.
Zapraszamy na przegląd rankingu i komentarzy ekspertów.

Ranking czerwiec 2018

Dla Bithub.pl wydarzenia z czerwca komentują Dominik Gordel, nasz analityk Picasso (już dzisiaj zapraszamy kolejną analizę techniczną – zapraszamy!), oraz JPKTraders.

 

JPK Traders:

Mamy już za sobą poł roku. Kupujący z nadzieją jednak wciąż czekają kiedy trend spadkowy się w końcu odwróci. Długoterminowcy nie przepuszczają okazji i wciąż dokupują. Spoglądając na wykresy można domniemać że możliwe że właśnie ten czas odwrotu może nadejść. Ale o tym za chwilę.

Miniony miesiąc znowu był spadkowym jeśli chodzi o kapitalizację całego rynku kryptowalut. Prawie do 11 dnia jej poziom był w miarę stabilny, ale reszta miesiąca to pogłębiające się spadki. Jeśli chodzi o kapitalizację rynku wyłączając Bitcoina, to sytuacja wygląda bliźniaczo podobnie. Dominacja Bitcoina wzrosła o około 4 punkty procentowe.

Kurs Bitcoina jak już opisywaliśmy w naszej ostatniej analizie, dotarł do wsparcia zbiegającego się ze wzrostową linią trendu na interwale tygodniowym. Jest to potencjalne miejsce odreagowania spadków, a w najlepszej sytuacji odwrócenie tendencji spadkowej w okresie długoterminowym. Z drugiej strony pokonanie tego wsparcia będzie kolejnym ciosem dla byków, a cena może spaść nawet do 3 750 $. Spadek ceny Btc pociągnie za sobą inne coiny, więc w naszej opinii jest to nie tylko kluczowe miejsce dla króla kryptowalut , ale również kluczowe miejsce dla wszystkich kryptowalut.

Picasso:

Czerwiec nie był najlepszym miesiącem dla posiadaczy kryptowalut. W minionym miesiącu na rynkach wciąż dominowała podaż, w efekcie czego wiele coinów traciło na wartości. Fakt ten sprawił, że kapitalizacja całego rynku znów skurczyła w tym okresie o kolejne 21,9 mld USD.

Mimo to, na niektórych coinach dostrzec można dość ciekawe okazje inwestycyjne. Na skutek czerwcowych spadków wiele kursów osunęło się bowiem w okolice istotnych poziomów wsparcia, których trwałe odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Sytuacja ta dotyczy jednak jedynie wybranej grupy projektów, gdyż na notowaniach kilku kryptowalut dostrzec można było w minionym miesiącu pokonanie dość ważnych stref wsparcia, co nie napawa optymizmem na przyszłość. W związku z powyższym pojawia się jedno, zasadnicze pytanie: czy silna korelacja pomiędzy coinami powoli dobiega końca, czy te, które jeszcze nie pokonały wsparć w najbliższym czasie to zrobią?

Równocześnie, z tego miejsca chciałbym zaprosić na czwartkową analizę techniczną najpopularniejszych kryptowalut, gdzie przyjrzymy się obecnej sytuacji technicznej na notowaniach coinów, które znalazły się w czerwcowym rankingu kryptowalut.

 

Dominik Gordel:

Czerwiec nie był zbyt dobrym miesiącem dla tzw. HODLerów kryptowalut. Kupujący nie mieli zbyt wiele do powiedzenia – rynek drastycznie spadał. Działo się to zarówno na bitcoinie, jak i na zdecydowanej większości pozostałych kryptowalut, altcoinów. I to właśnie na nich jeszcze dotkliwiej można było odczuć spadki, aniżeli na samym bitcoinie. Niemniej jednak bitcoin również nie rozpieszczał kupujących. Mizerne próby odwrócenia trendu spadkowego były skutecznie tłamszone przez niedźwiedzi. Nie pomagały nawet pozytywne newsy dotyczące kryptowalut ze świata.

Rynek znajduje się w coraz bardziej zaawansowanej fazie bessy, nie ulega to wątpliwości. Świadczy o tym również fakt, że w mediach coraz częściej pojawiają się artykuły dotyczące „śmierci” bitcoina, czy wieszczących jego dramatyczny upadek w rychłej przyszłości. Wbrew pozorom można to odczytać jako przesłanki, że rynek powoli szuka dna oraz szansy na negację trendu spadkowego, który panuje na bitcoinie od dobrych kilku miesięcy. W żadnym razie nie ogłaszam tutaj zakończenia spadków. Wydaje się, że z uwagi na długość trwania ostatniej hossy, to również i spadki mogą potrwać dużo dłużej – powoli wyniszczając najtwardszych holderów i skłaniając ich do oddania swoich monet – co zwykle jest przededniem rozpoczęcia kolejnej fali wzrostów nie tylko na bitcoinie, ale na wielu różnych aktywach od dziesiątek lat.

Odpowiedź czy zniżka do poziomów blisko 5700$ będzie stanowić ostateczny dołek w obecnym trendzie spadkowym nie jest jednoznaczna. Z jednej strony jest to istotne zniesienie procentowe szczytu z 2017 roku oraz rynek odbijał już z tych rejonów kilkukrotnie, dzięki czemu rejony te stały się silną bazą dla kupujących, z drugiej jednak wielu doświadczonych traderów spodziewa się dalszych spadków w okolice 4-5 tys. dolarów i dopiero po osiągnięciu tych rejonów bitcoin będzie mógł skutecznie rozpocząć kolejny trend wzrostowy i zakończyć trwającą kilka miesięcy bessę. Ale, czy czasem nie jest tak, że gdy większość spodziewa się konkretnych zdarzeń, to często dzieje się coś odwrotnego?

 

Poprzednie rankingi kryptowalut:

Ranking kryptowalut maj 2018

Ranking kryptowalut kwiecień 2018

Ranking kryptowalut marzec 2018

Ranking kryptowalut luty 2018

Ranking kryptowalut styczeń 2018

Rok 2017

Ranking kryptowalut 2017

Ranking kryptowalut grudzień

Ranking kryptowalut listopad
Ranking kryptowalut październik
Ranking kryptowalut wrzesień
Ranking kryptowalut sierpień

Ranking kryptowalut lipiec
Ranking kryptowalut czerwiec
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016

Ranking osobowości polskiej sceny kryptowalut:

Ranking polskiej społeczności kryptowalut 2017

Ranking osobowośći – II i III kwartał 2017
Ranking osobowośći – I kwartał 2017
Polska scena Bitcoin – 2016

BitcoinKryptowalutyRanking Kryptowalut
Komentarze (0)
Dodaj komentarz