Nie przedłużajmy wstępu i przejdźmy do danych on-chain z Glassnode, które mogą rzucić więcej światła na fundamenty styczniowego rajdu Bitcoina. Zapraszamy wszystkich, którzy próbują przewidzieć jak główna kryptowaluta zachowa się w być może najważniejszym tygodniu dla 'risk assets’. Będą to suche dane, zatem oczywiście (jak zwykle) pozostawiamy możliwość dowolnej ich interpretacji przez naszych Czytelników.
Po wyczerpującym, słabym roku 2022, nowy rok rozpoczął się godnym uwagi odwróceniem trendu Jak to często bywa, takie rajdy zwykle napędzane są przez presję delewarowania rynku (short squeeze) i ten skok ceny Bitcoina nie jest inny. W trzech kolejnych falach zlikwidowano ponad 495 mln USD spadkowych kontraktów futures, w miarę trwania rajdu skala likwidacji malała sugerując wyczerpanie sił podaży.
Likwidacja w połowie stycznia zaskoczyła wielu inwestorów, ustanawiając najniższy w historii poziom 15% dominacji długich pozycji (co oznacza, że 85% likwidacji dotyczyło grających na spadki). Jest to jeszcze większa wielkość w porównaniu do longów likwidowanych podczas implozji FTX (75% dominacji longów), co pokazuje jak bardzo wielu traderów było zdezorientowanych.
Zarówno w przypadku kontraktów terminowych typu perpetual na Binance, jak i kontraktów terminowych typu calendar, wskaźnik 'cash and carry’ powrócił do dodatnich poziomów, dając odpowiednio 7,3% i 3,3% zwrot w skali rocznej. Po tym, jak w listopadzie i grudniu na wszystkich rynkach kontraktów terminowych występowała tendencja spadkowa, sugeruje to powrót pozytywnych nastrojów i oczywiście spekulantów.
Pomimo powrotu pozytywnej bazy dla traderów futures, wolumen w stosunku do kapitalizacji Bitcoina spadł od połowy listopada. Wartość denominowana w BTC aktywnych kontraktów na rynkach terminowych spadła w tym czasie o 36% z 650 tys. BTC w połowie listopada do 414 tys. BTC dzisiaj. Jednak około 40% spadku można bezpośrednio przypisać utracie 95 tys. BTC 'open interest’ utrzymywanego na upadłej giełdzie FTX. Mimo to próżno szukać szokującego wzrostu.
Glassnode porównał wielkość otwartych kontraktów futures w relacji do całkowitego salda BTC na giełdach aby zmierzyć względną skalę dźwigni obecną na rynku. Wskaźnik dźwigni spadł z otwartego zainteresowania równego 40% salda na giełdzie spot, do zaledwie 25% w ciągu ostatnich 75 dni. Ogólnie rzecz biorąc, odzwierciedla to znaczące zmniejszenie netto dźwigni finansowej w kontraktach terminowych oraz zamknięcie zainteresowania spekulacyjnego (lawina likwidacji). Potencjalnie sygnalizuje to również redukcję krótkoterminowych pozycji zabezpieczających przed niespodziewaną reakcją ceny. W ujęciu względnym, wraz z obserwowanym wzrostem przesunięcia w kierunku samodzielnego przechowywania na 'zimnych portfelach’pokazuje to, że rynek spotowy na giełdach to kluczowy czynnik napędzający obecną strukturę rynku. Źródło: Glassnode
Jak zatem wygląda trend odpływu monet z crypto giełd spotowych? Obecnie całkowite saldo BTC utrzymywane na śledzonych przez Glassnode giełdach wynosi około 2,251M BTC, co stanowi 11,7% krążącej podaży i odzwierciedla wieloletni rekordowo niski poziom, ostatnio widziany w lutym 2018 r. Źródło: Glassnode
Największy miesięczny odpływ monet w historii miał miejsce w okresie listopad-grudzień, łącznie z giełd odpłynęło około 200 tys BTC. Obecnie przepływy netto na giełdach powróciły do poziomu neutralnego (nieznacznie poniżej 0), co zwiastuje ochłodzenie odpływów i prawdopodobnie – wzrost zaufania do branży.
Ilość transakcji on-chain dla Bitcoina wzrosła w zeszłym tygodniu o ponad 50 tys. dziennie, jednak Glassnode nie zaobserwował odpowiedniego wzrostu liczby depozytów lub wypłat giełdowych. Transakcje związane z wymianą stanowią obecnie zaledwie 35% całkowitej liczby transakcji, przy czym dominacja ta utrzymuje się nadal w trendzie spadkowym od szczytu rynku w maju 2021 roku.
Wolumen denominowany w USD wpływający i wypływający z giełd był stosunkowo stabilny przez ostatnie kilka tygodni, jednak pomimo tego względna dominacja wolumenu on-chain związanego z giełdami kryptowalut wzrosła z 2,5% do ponad 16%. Globalne wolumeny transakcji dla Bitcoina spadły gwałtownie od listopada. Jest to prawdopodobnie odzwierciedlenie spadku zawyżonych, dużych wolumenów on-chain występujących między sierpniem-2021 a listopadem-2022, spowodowanych w dużej mierze delewarowaniem w całej branży.
Wobec dużych ilości BTC wpływających i wypływających z giełd, Glassnode szacuje średnią cenę nabycia dla różnych grup posiadaczy Bitcoina. Wykres modeluje średnią cenę nabycia rozpoczynając obliczenia 1 stycznia każdego roku i modelując coś w rodzaju długoterminowej podstawy kosztów inwestorów DCA. Przez trend spadkowy w 2022 r. tylko inwestorzy z 2017 r. i wcześniejsi uniknęli uderzenia w niezrealizowaną stratę netto, przy czym nawet inwestorzy akumulujący od 2018 zobaczyli stratę, gdy upadał FTX. Obecny rajd jednak popchnął grupę inwestującą od 2019 (średnia przy 21 800 USD) i wcześniejsze z powrotem do niezrealizowanego zysku.
Glassnode stworzył podobny model dla każdej z największych giełd, a wykres ten pokazuje, że ostatni rajd przeciął trzy kluczowe poziomy podstawy kosztów inwestorów. Średnia historyczna cena wypłaconych BTC z giełd została przecięta na poziomie 16 700 USD i zapewniła formę wsparcia podczas konsolidacji blisko dołka (kolor pomarańczowy). Średnia cena wycofanych BTC z giełd od lipca 2017 dla Coinbase i Binance, została również pokonana w okolicach 21 000 USD (żółta i niebieska linia). Oznacza to wzrost zysków szerokiego rynku, co w przeszłości było zapowiedzią powoli odwracającego się trendu, nie znaczy to jednak, że sytuacja znów 1:1 się powtórzy.
Może Cię zainteresuje: