Jak zapewne większość czytelników wie, Bitcoin jest całkowicie transparentną kryptowalutą. Możemy w każdym momencie zobaczyć ile monet znajduje się na danym portfelu, lub jakiej wielkości była ostatnia transakcja. Nie należy natomiast mylić tego z anonimowością. Odpowiednie firmy w wysoką skutecznością są w stanie powiązać konkretny portfel z jego użytkownikiem. Tym właśnie problemem zająć ma się Wasabi Wallet.
Podstawową cechą jaką może pochwalić się Wasabi Wallet to absolutny brak możliwości wyśledzenia transakcji wysłanej za pomocą tego portfela. Dodając do tego całkowicie otwarty kod źródłowy, zintegrowane połączenie przez sieć TOR oraz brak możliwości kradzieży naszych bitcoinów przez aplikację mixującą, możemy zacząć zadawać sobie pytanie czy potrzebujemy czegoś więcej.
Sposób na anonimowość
Wasabi Wallet używa do mixowania techniki Chaumian CoinJoin. Charakteryzuje się ona tym, iż nie jest wymagane zaufanie do koordynatora przeprowadzającego transakcje przez co nie musimy się obawiać o nasze kryptowaluty. Poziom anonimowości jest stale ustawiony na poziomie 100 co oznacza, że zanim nasza transakcja trafi do właściwego odbiorcy, zostanie wymieniona z monetami stu innych użytkowników.
Rys. 1. Przykład działania klasycznego rodzaju portfela lekkiego.
Dodatkowo w celu zabezpieczenia połączenia naszego portfela (który jest light-walletem) z full-nodem, Wasabi przy pomocy sieci TOR pobiera jedynie tabelę z informacjami o poszczególnych blokach. Następnie zamiast pobierać cały blockchain lub pytać full-noda o historię swojego portfela, wysyła zapytanie jedynie o poszczególne bloki i uzyskuje je z losowo wybranych pełnych nodów.
Rys. 2. Działanie Wasabi Wallet
Warto również wspomnieć, iż Wasabi tak jak każdy obecnie dostępny mixer pobiera opłatę. Wynosi ona 0,3% wartości każdej transakcji (0,003% za jeden mix), jednakże w tym przypadku nie musimy obawiać się kradzieży środków jak ma to miejsce w scentralizowanych serwisach.
Wady portfela Wasabi
Mimo, iż opisywany portfel posiada bardzo silne zalety to wciąż możemy wyróżnić kilka wad:
– portfel obsługuje jedynie adresy SegWit
– zanim do naszej rundy mixowania dołączy wymagana ilość użytkowników, może minąć dużo czasu
– każda transakcja dzielona jest na części 0,1 BTC przez co nie jest możliwe korzystanie z portfela jeśli nie posiadamy w/w minimalnej ilości bitcoinów (według zapewnień twórcy, w przyszłości ten limit ma być zmieniony/zniesiony)
– jeśli ktoś chciałby wysłać znaczną ilość BTC, będzie musiał wziąć udział w wielu rundach, a co za tym idzie czekać znacznie dłużej na zrealizowanie transakcji
Podsumowanie
Już teraz możemy skorzystać z wersji beta portfela, która dostępna jest na wszystkie popularne platformy tj. Windows, Linux oraz OSX. Pełna wersja będzie dostępna 31 października b.r. na 10 rocznicę udostępnienia przez Satoshi Nakamoto whitepaper’a Bitcoina.
Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić małą część naszych środków i dłużej poczekać na realizację transakcji, by w zamian otrzymać pełną anonimowość. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Bardzo polecam pełną wersję użytej przeze mnie infografiki, wyjaśniającej w jaki sposób działają light-wallety i czemu ich klasyczne wersje nie są anonimowe. Znajdziemy ją pod tym linkiem.
Strona WWW: www.wasabiwallet.io
Twitter: www.twitter.com/wasabiwallet
GitHub: www.github.com/zkSNACKs/WalletWasabi