Świat kryptowalut wciąż jeszcze nie otrząsnął się po upadku FTX, a już szykuje się kolejna afera. Przynajmniej tak można przypuszczać po wątku, jaki powstał na Twitterze po tym jak Changelly zamroził 3 miliony dolarów w funduszach użytkowników. O problemie poinformował kryptowalutowy influencer 0xSea.eth. W jednym ze swoich wpisów węszy on kryzys płynności kolejnej dużej firmy w branży jaką jest Ledger.
Ledger ma problemy z wypłatami
Influencer zakwestionował niezawodność portfeli Ledger powołując się na problemy użytkowników z wypłatami swoich funduszy. 0xSea.eth donosi, że jeden z nich kilka dni temu próbował zamienić USDT na USDC. Bez powodzenia. Do dzisiaj nie jest w stanie też wypłacić niemal 3 mln $. U0xSea.eth w swoich wpisach dołączył zrzuty ekranu, na których widać że, platforma wyswietla komunikat: „transakcja powiodła się” pomimo braku wypłaty. Zgodnie z przekazanymi przez 0xSea.eth informacjami, obsługa klienta poprosiła niezadowolonego użytkownika o wypełnienie KYC po zgłoszeniu problemu.
Czy portfel sprzętowy @Ledger jest niezawodny? Z powodu zdarzeń takich jak #FTX wiele osób uznało, że #CEX nie jest już bezpieczne, więc wycofali monety i schowali je do zimnych portfeli. Ale czy zimne portfele są faktycznie bezpieczne? Wcześniej zdarzało się, że środki u dostawcy usługi @ledger_support Swap zostały utracone bez powodu. Ale to nie jest odosobniony przypadek, mój przyjaciel K również doświadczył czegoś podobnego, kwota sięga aż 3 milionów dolarów i nie została jeszcze rozwiązana.
Jak twierdzi kryptowalutowy influencer, platforma otrzymała środki użytkownika, zanim zażyczyła sobie przekazania KYC. Co ważne, użytkownik współpracował z platformą w celu rozwiązania problemu. Podobno, mimo dostarczenia dowodów na legalne pochodzenie środków, Changelly nadal prowadziła proces sprawdzania funduszy. Chwilę później kontakt z firmą się urwał.
Przypadek nie odosobniony
Changelly nie jest jedynym partnerem Ledgera. Innymi są również Wyre, ParaSwap i 1inch. Z wymienionych powyżej, pierwszy – Wyre – także zaliczył ostatnio wpadkę związaną z wypłatami. Ta platforma również zamroził środki klienta.
Inny użytkownik Twittera, KAI, zauważył, że platforma wykonywała transakcje o niewielkiej wartości w ciągu kilku minut. Natomiast gdy w grę wchodziły większe kwoty, Ledger potrzebował więcej czasu na sfinalizowanie transakcji. Można więc przypuszczać, że środki do realizacji dużych transakcji musiały zostać „zebrane” nim została wykonana. A takie możliwości istnieją, jeśli historie transakcji Ledgera i innych platform nie są ze sobą powiązane.
0xSea.eth twierdzi, że Ledger może mieć w niedługim czasie problem z kryzysem zaufania. Już teraz dyskusje użytkowników na Reddit nie pozostawiają złudzeń, że zamrożenie środków swoich klientów to jednostkowe przypadki. Analizując dyskusje i recenzje wspomnianych wyżej partnerów Ledgera, wniosek nasuwa się sam – jest to dość częsta praktyka tych platform.
Płynność firm kryptowalutych
Jeżeli partnerzy jednej z największych firm w branży mają problem z wypłatami środków klientów, nic nie stoi na przeszkodzie by pojawiły się obawy o płynność finansową samego Ledgera. Może to oznaczać większe problemy dla branży krypto i kryzys zaufania, niż miało to miejsce po upadku FTX.
Użytkownicy zarówno Ledgera jak i platform partnerski mogą czuć niepokój i obawiać się o bezpieczeństwo własnych środków. Nie ma przecież żadnego większego problemu logistycznego, by firmy „pożyczały” sobie środki klientów. Platformy mogą przejmować środki klientów i obracać nimi w celu pokrycia innych należności, wykorzystując przy tym różnicę czasu. Świadomość takiego modelu biznesowego każe zastanowić się, czy masowa wypłata środków nie doprowadziłaby do upadku kolejnej firmy.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.