Międzynarodowy rynek kryptowalut miał bardzo skomplikowany rok 2022 związany z upadkiem dwóch dużych operatorów oraz międzynarodową makroekonomią, na którą duży wpływ miała inflacja w dolarach i wojna między Rosją a Ukrainą. Jednak 2023 rok zaczął się wzrostami cen kryptowalut, a inwestorzy coraz chętniej wracają do rynków aktywów cyfrowych. Rosario Fiwind stawia na nowe rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie inwestycji w waluty cyfrowe. A produkt nad którym pracowała argentyńska firma jest ważny, bo chodzi o uruchomienie nowego portfela z płatnościami za pomocą kodów QR, który pozwoli każdemu posiadaczowi kryptowalut płacić swoimi środkami.
Dyrektor generalny Fiwind, Bruno Perona, wyjaśnia, że „to rozwiazanie, które wykonali we współpracy z bankiem, jest już w fazie testów z wybranymi klientami”. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Fiwind pozwoli wprowadzić kryptowaluty do realnej gospodarki. Z portfela można korzystać bezpośrednio z aplikacji, z której korzystają już klienci. Będzie on dostępny w każdej firmie, która akceptuje QR jako metodę płatności w Argentynie, ponieważ kody te są interoperacyjne na poziomie krajowym. W ten sposób, jak wyjaśnia Perona, Fiwind „oprócz bycia giełdą, przeniesie świat kryptowalut do realnego świata”. Firma ma w planie uruchomić również opcję rabatów, aby uczynić aplikację bardziej kuszącą dla nowych klientów. Płacąc, ci, którzy korzystają z aplikacji Fiwind, będą mogli to zrobić w wybranej przez siebie walucie. Jeśli klient ma na tym koncie peso lub dolary, może nimi również płacić w sklepach.
Premiera ma miejsce, w czasie gdy oczekuje się, że argentyńskie prawo regulujące korzystanie z kryptowalut w końcu wejdzie w życie. Ramy prawne, których wypatrują operatorzy, mają pomóc wygenerować większe zaufanie do cyfrowych inwestycji. Eksperci argentyńskiej branży krypto liczą, że do połowy roku pojawią się konkretne wieści co do regulacji.
W 2022 roku firma Fiwind zauważyła trend wzrostowy do inwestowania w kryptowaluty. Według Perony perspektywy w 2023 roku są dobre, ponieważ nastąpił 20-procentowy wzrost wartości kryptowalut. Wyjaśnia jednak, że światowe postrzeganie walut cyfrowych nie jest dobre. Nadal widoczne jest duże oczekiwanie, jak zostanie rozwiązany upadek giełdy FTX, która w listopadzie ogłosiła bankructwo ze stratą 8 mld dolarów. „Rynek musi zostać udoskonalony, aby wzbudzić zaufanie”, mówi Perona, „ponieważ ten system ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym systemem finansowym”.
W Argentynie korzystanie z kryptowalut jest inne niż w pozostałej części świata, ponieważ według rządu nie jest to spekulacja finansowa. Według Perony, zupełnie inaczej postrzega się kryptowaluty krajach słabo rozwiniętych, ponieważ są używane jako narzędzie do dolaryzacji.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.