Podatki w tym europejskim państwie zapłacisz za pomocą Bitcoina. Pomysł się przyjmie?

Szwajcarskie miasto Lugano będzie akceptować Bitcoina i Tether jako środek płatniczy do opłacania podatków oraz opłat miejskich. Pomysł wywołał sporo poruszenia i nie wątpliwie może stanowić ważny krok w stronę większej adopcji kryptowalut. Co ciekawe, to nie pierwszy region w Szwajcarii, w którym mieszkańcy i firmy mogą opłacać podatki za pomocą kryptowalut.

Podatki w Szwajcarii można płacić w kryptowalutach

W Szwajcarii mieszkańcy mogą opłacać podatki i opłaty lokalne przy pomocy Bitcoina. Dotyczy to miasta Lugano. Miasto oficjalnie ogłosiło tę wiadomość 5 grudnia. Lokalna administracja akceptuje Bitcoina jako środek płatniczy, ale już zapowiedziano, że za chwilę możliwe będzie też płacenie za pomocą Tether. Płatności będą dokonywane za pośrednictwem platformy kryptowalutowej Bitcoin Suisse.

Zgodnie z zapowiedzią, obywatele i firmy działające w Lugano będą mieli możliwość opłacania Bitcoinem wszystkich lokalnych faktur, niezależnie od rodzaju usługi i kwoty. Mieszkańcy Lugano będą mogli dokonywać płatności przy użyciu kodu QR. Po zeskanowaniu kodu na fakturze trzeba będzie wskazać preferowaną kryptowalutę.

To nie pierwsze eksperymenty Lugano z technologią blockchain. Lugano zaczęło wykorzystywać kryptowaluty do płacenia podatków w ramach współpracy z Tether już w marcu 2022 r. Wcześniej miasto wdrożyło również rozwiązania oparte na blockchain. Wśród nich można wymienić np. aplikację MyLugano i token płatniczy LVGA Points, cyfrowy frank Lugano i Infrastrukturę blockchain 3Achain.

Zobacz też: Podatki zdławią adopcję kryptowalut w tym państwie? Szło za dobrze

Lugano nie jest pierwsze

Co ciekawe, Lugano to nie pierwsze miasto w Szwajcarii, które tak odważnie podchodzi do nowych technologii. W 2020 roku głośno było o tzw. eksperymencie Krypto Valley. Projekt obejmował obszar kantonu Zug, który szybko zyskał miano doliny kryptowalut. Zgodnie z założeniem eksperymentu, mieszkańcy i firmy na terenie kantonu miały możliwość płacenia podatków za pomocą Bitcoina i Ethereum.

Jeszcze wcześniej podobny eksperyment przeprowadzono w gminie Zermatt w kantonie Valais. W styczniu 2020 r. gmina wdrożyła opcję płatności podatku za pomocą Bitcoina. Przy obu projektach, podobnie jak w Lugano, współpracowała platforma Bitcoin Suisse. Jak argumentują politycy, tego rodzaju działania to odpowiedź na rosnące zainteresowanie społeczeństwa kryptowalutami.

Może Cię zainteresować:

adopcja kryptowalutBitcoinBTCPodatkitetherUSDT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz