Parlament Europejski nakłada limit 1000 USD na niezweryfikowane płatności kryptograficzne

Parlament Europejski nakłada limit 1000 USD na niezweryfikowane płatności kryptograficzne

Prawodawcy w Europie ciężko pracują nad regulacjami jakie będą obowiązywać na rynku kryptowalutowym. Jednak nie wiadomo kiedy i jaki będzie efekt końcowy tych prac. Tymczasowo już teraz uregulowano możliwość anonimowego przechowywania i przeprowadzania transakcji na aktywach cyfrowych. Parlament Europejski właśnie zagłosował za nałożeniem ograniczeń na płatności dokonywane przez niezweryfikowanych użytkowników kryptowalut.

Limit 1000 USD – propozycja Europarlamentu

EU.

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym przez parlament, ustawodawcy z komisji Gospodarki i Wolności Obywatelskich głosowali we wtorek za nową regulacją dotyczącą przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu, która ma na celu nałożenie limitu 1000 USD na transakcje pochodzące z niezweryfikowanych portfeli kryptowalutowych.

„Podmioty, takie jak banki, zarządzający aktywami w tym aktywami kryptograficznymi, agenci nieruchomości i wirtualni oraz profesjonalne kluby piłkarskie wysokiego szczebla, będą zobowiązane do weryfikacji tożsamości swoich klientów, tego, co posiadają i kto kontroluje firmę” – czytamy w komunikacie.

„Będą również musiały ustalić szczegółowe rodzaje ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w swoim sektorze działalności oraz przekazać odpowiednie informacje do centralnego rejestru”.

Wprowadzony limit jest częścią przeglądu unijnych przepisów AML. Plany zostały rozważone wraz z innymi środkami mającymi na celu ograniczenie firmom przyjmowania dużych płatności gotówkowych z anonimowych źródeł.

Przeczytaj także: Chińskie banki zabiegają o firmy kryptograficzne w Hongkongu – raport Bloomberga

Agencja Unii Europejskiej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy -AMLA

Parlament przegłosował również utworzenie nowej Agencji Unii Europejskiej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, AMLA, której przyznano uprawnienia nadzorcze i dochodzeniowe „w celu zapewnienia zgodności z wymogami AML/CFT”.

AMLA będzie miała za zadanie monitorowanie ryzyka i zagrożeń w UE i poza nią oraz będzie bezpośrednio nadzorować niektóre instytucje kredytowe i finansowe oraz klasyfikować je według poziomu ryzyka. Posłowie chcą również nadać AMLA uprawnienia do mediacji między krajowymi organami nadzoru finansowego i rozstrzygania sporów, zapewnienia silniejszego nadzoru nad organami nadzoru w sektorze niefinansowym oraz przyjmowania skarg sygnalistów.

W sumie 99 prawodawców głosowało za nowym planem, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Damien Carême, francuski europoseł, który prowadzi negocjacje w parlamencie w sprawie przeglądu, powiedział dziennikarzom, że prawo nie zabrania płatności kryptowalutowych, ponieważ limit dotyczy tylko nieuregulowanych portfeli i niezweryfikowanych portfeli.

„Absolutnie nie zapobiegamy transakcjom kryptograficznym. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy identyfikacja nie jest możliwa”.

Proponowane regulacje przejdą teraz kilkutygodniowe negocjacje, zanim trafią pod głosowanie plenarne w parlamencie. Od tego momentu nowe prawo przejdzie do negocjacji międzyinstytucjonalnych między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską.

Ostrzeżenie prezes EBC Lagarde

W innych wiadomościach z Europy prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde powiedziała niedawno, że reputacja banków centralnych może upaść, jeśli nie przyjmą one cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

„Na czym stoimy, my, bankierzy centralni? Działamy jako kotwica monetarna w stosunku do banków komercyjnych i prywatnych pieniędzy” – powiedziała Lagarde.

„Jeśli nie jesteśmy w tej grze, jeśli nie jesteśmy zaangażowani w eksperymentowanie i wprowadzanie innowacji w zakresie cyfrowych pieniędzy banku centralnego, ryzykujemy utratę roli kotwicy, którą odgrywaliśmy przez wiele, wiele dziesięcioleci”.

Prezes EBC zwróciła następnie uwagę na momenty w historii, kiedy bank centralny nie był dostępny, aby służyć jako „kotwica monetarna”, co, jak powiedziała, „wywoływało kryzys po kryzysie”.

„Chcemy wrócić do tamtych czasów?” – zapytała Lagarde.

„Prawdopodobnie nie. Powiedziałbym, że na pewno nie z naszego punktu widzenia. W rezultacie musimy odpowiedzieć na zapotrzebowanie na te płatności cyfrowe, aby utrzymać rolę kotwicy, którą regularnie odgrywamy”.

Komentarze Lagarde w dużej mierze odzwierciedlają wcześniejsze komentarze Fabio Panetty, członka zarządu EBC, w których Panetta podkreślił potrzebę regulacji kryptograficznych i przyjęcia CBDC oraz podkreślił rolę, jaką pełnią banki centralne.

Może Cię zainteresuje:

EuropaKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz