Oszustwo kryptowalutowe na niesamowitą skalę. W procesie zenawać będzie 32 świadków z 18 krajów

Irlandzką społecznością kryptowalutową wstrząsnęła kolejna wiadomość o popełnionym przestępstwie. Tym razem łupem sprawcy padły kryptowaluty o łącznej wartości 8 milionów funtów.

W procesie dyrektora firmy Razormind Limited, oskarżonego o wielomilionowe oszustwo kryptowalutowe, zeznawać będzie ponad 30 świadków z całego świata.

Logistyczne wyzwanie

Podczas krótkiego przeglądu sprawy przeciwko 45-letniemu Jawadowi Yaqubowi, oskarżyciel Samuel Magee powiedział, że zorganizowanie zeznań będzie dużym wyzwaniem logistycznym. Podczas procesu, który rozpocznie się 4 marca 2024 r. w sądzie w miejscowości Downpatrick zeznawać będzie 32 świadków z 18 krajów, w tym dwunastu ze Stanów Zjednoczonych, trzech z Australii, dwóch z Holandii oraz kilkoro innych z Wietnamu i Japonii. Prokuratura będzie musiała napisać do każdego z tych krajów pisma z prośbą o współpracę.

Yaqubowi postawionych zostanie 19 zarzutów przekształcenia mienia pochodzącego z przestępstwa, cztery zarzuty oszustwa poprzez tzw. fałszywe przedstawienie oraz pojedyncze zarzuty dotyczące oszukańczego szkolenia i kradzieży. Działania te zostały rzekomo popełnione w okresie od lutego 2016 r. do października 2018 r.

Zobacz też: Bitcoin na szczycie, optymizm na giełdzie. Co czeka nas w najbliższych dniach?

Kolejne dobrze przemyślane oszustwo kryptowalutowe

Ze wstępnych ustaleń wynika, że Yaqub promował Razormind jako „wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi informatyczne, świadczącą szeroki zakres usług dla znacznej i zróżnicowanej bazy klientów, w tym korporacji, instytucji finansowych, rządów i zamożnych osób fizycznych”. Lista rzekomych klientów miała obejmować Bank of America, Commonwealth Bank of Australia, Center for Responsible Lending, Chubb, Deutsche Lufthansa, Farmers’ Mutual Group, HealthPartners, Telefonica O2 i Texas Public Schools. Yaqub twierdził również, że uzyskał tytuł magistra i doktora na Queen’s University. Mężczyzna jest oskarżony o kradzież 397,504 Bitcoinów należących do Razormind Limited. Przy obecnej wartości rynkowej daje to kwotę ponad 8 milionów funtów.

Miasto Downpatrick, w którym będzie odbywa się proces, znajduje się 33 km na południe od Belfastu. Jest stolicą i siedziba rady hrabstwa Down. Swoją nazwę wzięło od fortu, który niegdyś stał na wzgórzu dominującym nad miastem i na którym stoi katedra Down.

Może Cię zainteresować:

BitcoinKryptowalutyoszustwo kryptowalutowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz