„Obyś żył w ciekawych czasach”. Kryptowaluty w centrum kryzysu

Kryptowaluty jako panaceum i przekleństwo

Kiedy Satoshi Nakamoto tworzył Bitcoina na przełomie 2008 i 2009 roku i rozpoczął popyt na kryptowaluty, nie był w stanie zapewne przewidzieć, że już 10-15 lat później jego dziecko znajdzie się w centrum najważniejszych wydarzeń światowych, takich jak sankcje międzynarodowe, padanie sieci energetycznych czy globalne bezpieczeństwo.

Korea Południowa na tropie przestępców z Północy

Tymczasem w piątek rząd Korei Południowej ogłosił swój pakiet sankcji na osoby i instytucje z Korei Północnej zamieszane w kradzieże kryptowalut i cyberprzestępczość. Obejmują one czterech informatyków i siedem organizacji podlegających pod Generalne Biuro Rekonesansu, wojskową agencję wywiadowczą Północy.

Według raportu firmy analitycznej Chainanalysis w latach 2021-2022 północnokoreańscy hakerzy ukradli aktywa o wartości między 400 mln a 1,4 mld dolarów. Wśród sprawców znajduje się słynna Grupa Lazarus, najbardziej prominentna grupa przestępców odpowiedzialna za najzuchwalsze skoki, np. na most Horizon ekosystemu Harmony, czy na most Ronin gry Axie Infinity.

Dane wywiadowcze USA i Korei Południowej wskazują, że nasilenie się ataków ze strony Północy może mieć związek z finansowaniem przez komunistyczny reżim programu broni jądrowej. Objęty jest on co prawda sankcjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, które odcinają Koreę Północną od dostępu do zagranicznych walut, jednak to właśnie kryptowaluty pozwalają władzom tego państwa na rekordową liczbę prób rakietowych i zapowiedziane „znaczące zwiększenie” swojego potencjału nuklearnego.

Zobacz też: Czy Korea Północna kradnie nasze kryptowaluty by sfinansować…arsenał nuklearny?

Sankcje to nie problem dla kryptowalut. Sieć energetyczna też nie

Według Chainanalysis dolna wartość transakcji kryptowalutowych służących do ominięcia sankcji USA w krajach takich jak Rosja, Iran czy Białoruś wynosi ok. 26,6 miliardów dolarów. Na wzrost tej sumy miało przede wszystkim wpływ nałożenie sankcji na Rosję w wyniku przeprowadzenia przez nią inwazji na Ukrainę.

Może to tłumaczyć agresywne działania ze strony Stanów Zjednoczonych w postaci m.in. nakładania nowych sankcji na platformy służące do anonimizowania aktywów cyfrowych, takich jak Tornado Cash czy Blender. Są one bowiem wykorzystywane przez cyberprzestępców do prania brudnych pieniędzy.

Innym przykładem sytuacji, w której kryptowaluty znalazły się ostatnio w centrum globalnego kryzysu, był blackout w Azji Środkowej, wywołany częściowo przez przestarzałą sowiecką infrastrukturę energetyczną, a częściowo przez przychylną politykę władz takich krajów jak Kazachstan w stosunku do tzw. „kopaczy” kryptowalut. Obciążenie przestarzałej infrastruktury doprowadziło do blackoutu w sąsiednich krajach, jako że ich sieci energetyczne są powiązane ze sobą od wielu lat.

Stare ludowe przekleństwo mówi „Obyś żył w ciekawych czasach”. Wiele wskazuje na to, że właśnie w takich czasach przyszło nam żyć.

Może Cię zainteresować:

Bitcoinkorea północnaKorea PołudniowaKryptowalutyRosjasankcjeSatoshi NakamotoUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz