Co byś powiedział, gdyby ktoś zaoferował Ci ETH o wartości 10 000 dolarów za to, że wypróbujesz NFT na Ethereum?
Jordan Fish, znany w społeczności aktywów cyfrowych jako Cobie, zaoferował 10 000 dolarów za to, aby zainspirować sceptyków NFT do skorzystania z łańcucha bloków Ethereum. Seria tweetów, które opublikował w tej sprawie w weekend wywołała niemało emocji i wydaje się, że – przynajmniej z początku – przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego…
Cobie jest jednym z prowadzących popularny podcast kryptograficzny UpOnly. W sobotnim wątku na Twitterze wypowiedział się na temat zastosowania technologii tokenów niewymienialnych w ramach gier.
The outrage from gamers over the inclusion of NFTs is an astronomical unwitting vote against self-interests.
— Cobie (@cobie) January 1, 2022
If gaming cos are able to build more sustainable revenue models without paywall DLC, NFTs can improve player experience even if you opt out of buying them yourself.
„Oburzenie graczy z powodu włączenia NFT jest astronomicznym, nieświadomym głosem przeciwko własnym interesom” – napisał Cobie. „Dlaczego gracz miałby nie chcieć być właścicielem własnych postępów i osiągnięć w grze? Wydaje się, że posiadanie przedmiotów w grze w miejsce zachowania jej po stronie firmy produkującej grę jest korzystne dla użytkowników.”
NFT w grach dzieli społeczność
NFT stwarzają graczom możliwość posiadania własności ich zasobów w grze na własność. Zagadnienie to podzieliło jednak zarówno graczy, jak i firmy zajmujące się produkcją gier. Steam zrezygnowała w październiku ubiegłego roku z umieszczania na swojej platformie produkcji korzystających z rozwiązań opartych na aktywach cyfrowych – w tym z NFT. Tymczasem Ubisoft nie rezygnuje ze swoich planów oferowania NFT za pośrednictwem systemu Ubisoft Quartz, pomimo wyraźnego sprzeciwu ze strony użytkowników.
Jeżeli słyszałeś już o tym trendzie i chciałbyś dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, przeczytaj poniższy wpis:
10 000 dolarów za wypróbowanie NFT na Ethereum
Wątek Cobiego zainteresował wielu jego obserwatorów. Niestety, zapewne ku zdziwieniu samego autora, większość głosów okazała się być nacechowana dezaprobatą.
Wielu komentujących stwierdziło, że szkody dla środowiska spowodowane przez blockchainy, takie jak Ethereum, górują nad potencjalnymi korzyściami. Ponieważ Ethereum używa obecnie algorytmu konsensusu Proof-of-Work, niezliczeni krytycy zaczęli kojarzyć jedno z drugim.
Cobie zaoferował jednemu z respondentów 10 000 dolarów za wysłuchanie jego argumentów: „Jeśli masz adres Ethereum, wyślę ci 10 000 dolarów […]”. W odpowiedzi usłyszał: „Nie mam ani nie planuję zakładać portfela Etherium, ale dziękuję. Zamierzam teraz wyciszyć ten wątek […].”
Niedługo potem do dyskusji dołączył inny użytkownik o nicku EFillae, który wypowiedział się w następujących słowach:
Why make it a 1/100 doesnt make it cool. Like we get it, you’re a crypto bro and you’ve never heard about CS:GO we get it. Now fuck off
— Evalia/Fillae (@EFillae) January 2, 2022
Cobie następnie zaoferował mu 10 000 dolarów za utworzenie adresu Ethereum i zakup NFT. EFillae zgodził się. Stworzył adres Ethereum, a Cobie wysłał mu 0,27 ETH w celu pokrycia kosztów NFT. Po udowodnieniu, że NFT został kupiony, Cobie przesłał kolejne 2,66 ETH o wartości 10 048 USD. Transakcje można zweryfikować w portfelu EFillae za pośrednictwem Etherscan.
Jaka jest Twoja opinia na temat tokenów niewymienialnych reprezentujących własność w grach?