NFT 99-letniej węgierskiej artystki sprzedany za 1,2 miliona dolarów!

Wygenerowane komputerowo niefunkcjonalne tokeny NFT stworzone przez węgierską artystkę Verę Molnár we współpracy z Martinem Grasserem zostały sprzedane w mniej niż godzinę podczas aukcji Sotheby’s za łączną kwotę 631 ETH, czyli około 1,2 miliona dolarów.

Kolekcja „Themes and Variations”, której autorką jest Molnár, obejmuje 500 przedmiotów kolekcjonerskich wygenerowanych za pomocą algorytmicznej kombinacji 170 palet kolorów i rekurencyjnych siatek. W kolekcji wykorzystano litery N, F i T, ttóre odnoszą się do skrótu określającego rodzaj tokena kryptograficznego w ekosystemie blockchain.

Artystka o stu twarzach

Urodzona w 1924 roku Vera Molnár jest węgierską artystką medialną mieszkającą i pracującą we Francji. Jest powszechnie uważana za pionierkę sztuki komputerowej i sztuki generatywnej, a także jest jedną z pierwszych kobiet, które wykorzystały komputery w swojej pracy artystycznej.

Urodzona na Węgrzech, studiowała estetykę i historię sztuki na Węgierskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Do 1959 roku tworzyła obrazy kombinatoryczne; w 1968 roku użyła komputera do stworzenia swoich pierwszych algorytmicznych rysunków. W latach 60. założyła we Francji dwie grupy zajmujące się wykorzystaniem technologii w sztuce: Groupe de Recherche d’Art Visuel i Art et Informatique. W 1976 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w galerii London Polytechnic. Jej prace były szeroko kolekcjonowane przez wiodące muzea. W 2007 roku otrzymała tytuł Kawalera Sztuki i Literatury we Francji. W 2022 roku została wybrana jako jedna z 213 artystów na 59. Biennale w Wenecji.

Artystka wkroczyła w świat NFT w 2022 roku. – Po dziesięcioleciach odkrywania, w jaki sposób systemy i komputery mogą generować efekty artystyczne, postrzegam współpracę z Sotheby’s i Art Blocks jako kulminację tych wysiłków, zapewniając nowy sposób generowania nigdy wcześniej nie widzianych, unikalnych abstrakcyjnych form, które są definiowane przez kontrolowaną losowość programowania maszynowego – esencję algorytmu – powiedziała Molnár .

Zobacz też: JPMorgan Chase prognozuje rekordowe ceny złota. Kiedy to nastąpi?

Połączenie sztuki i NFT

Sukces kolekcji NFT Very Molnár podkreśla rosnące znaczenie sztuki cyfrowej w świecie wartościowych przedmiotów kolekcjonerskich. Tokeny umożliwiły artystom zaprezentowanie swojej kreatywności i innowacji na niespotykane dotąd sposoby, przyciągając uwagę entuzjastów sztuki, kolekcjonerów i inwestorów. Jak tłumaczą znawcy rynku dzieł sztuki, urok NFT leży w ich unikalnym charakterze, a każdy token reprezentuje jedyne w swoim rodzaju aktywa cyfrowe zabezpieczone w łańcuchu bloków.

Może Cię zainteresować:

NFTSztukaTokenyVera Molnár
Komentarze (0)
Dodaj komentarz