Przełom w sprawie Satoshi Nakamoto? | Jeden człowiek, jeden komputer, 1,1 mln BTC…

Sergio Dermain Lerner, badacz znany z analizy wzroców wydobywczych pierwszego górnika Bitcoin (BTC), ponownie zwrócił swoją uwagę na bloki Bitcoin wydobywane przez Satoshi Nakamoto. Czy mamy do czynienia z przełomowym odkryciem?

Lerner udostępnił podgląd swoich najnowszych odkryć. Jego badania bazują na analizie nieregularnym wzorze najmniej znaczącego bitu (LSB) nonce bloku.


Czym są LSB i nonce?

Najmniej znaczący bit (LSB) to najbardziej wysunięty w prawo bit ciągu binarnego. Nazywa się tak, ponieważ ma najmniejszy wpływ na wartość liczby binarnej, tak samo jak cyfra jednostki w liczbie dziesiętnej ma najmniejszy wpływ na wartość liczby. LSB określa również, czy podana liczba jest nieparzysta czy parzysta. Liczba 11100111 jest liczbą nieparzystą, ponieważ LSB jest liczbą nieparzystą. Jeśli używamy terminu najmniej znaczące bity (liczba mnoga), zwykle odnosimy się do kilku bitów znajdujących się najbliżej LSB. Inną właściwością najmniej znaczących bitów jest to, że często zmieniają się drastycznie, wraz ze zmianą liczby. Na przykład, jeśli dodamy 1 do naszej przykładowej liczby, 11100111, otrzymamy 11101000. Wynikiem tego minimalnego dodania jest zmiana wartości czterech najmniej znaczących bitów.

Z kolei „nonce” to skrót od „liczba używana tylko raz”, która jest liczbą dodaną do zahaszowanego – lub zaszyfrowanego – bloku w łańcuchu bloków, który po ponownym zahasowaniu spełnia warunki ograniczenia poziomu trudności. Liczba nonce to liczba, dla której górnicy „rozwiązują” blockchain. Kiedy rozwiązanie zostanie znalezione, górnicy łańcucha bloków otrzymują w zamian kryptowalutę.


Satoshi Nakamoto i tajemnicze „pierwsze pięć minut”

W czerwcu ubiegłego roku Lerner opublikował blog, na którym rozszerzył i kontynuował swoje oryginalne badania z 2013 roku. Zasugerował, że z nieznanego powodu Satoshi Nakamoto powstrzymywał się od wydobycia w pierwszych pięciu minutach przerwy między blokami. Inni badacze również rozwinęli badania Lernera. TechMiX wykazał, że wszystkie bloki wydobywane przez Satoshi można pogrupować w pięć koszyków, w oparciu o rozkład częstotliwości wartości LSB nonce.

Wartość LSB Nonce; źródło: TechMiX

Z każdą kolejną próbą rozwiązania „zagadki miningowej” nonce ulega zwiększeniu. Najwyraźniej sprzęt Satoshiego nie wykorzystywał całej dostępnej przestrzeni nonce, skupiając się tylko na ograniczonym zasięgu. Najnowsze badania Lernera wskazują, że Satoshi zamiast powiększać – zmniejszał wartość nonce:

„Okazało się, że re-mining bloków Satoshi Nakamoto ujawnia silną tendencję algorytmu Patoshi do wybierania wyższych wartości nonce podczas skanowania wewnętrznej liczby nonce. Tendencja ta sugeruje, że liczba nonce była zmniejszana, co jest przeciwieństwem tego, co robi klient w wersji 0.1.”

Prowadzi to do jeszcze bardziej interesującego wniosku, który być może zakończy dyskusję na temat rodzaju sprzętu, którego używał Satoshi Nakamoto:

„Ponieważ nierównowaga nonce zmniejsza się podczas analizowania dwóch podzakresów razem, sugeruje to, że Patoshi skanował 5 podzakresów równolegle, ale każdy podzakres wewnętrznie – sekwencyjnie. Jest to sprzeczne z teorią, według której Patoshi wdrożył pierwszą farmę wydobywczą składającą się z 50 niezależnych komputerów […] i potwierdza teorię, że Patoshi po prostu obsługiwał wiele wątków na wysokiej klasy procesorze.”

Jeśli wnioski Lernera są poprawne, uwiarygodniłoby to hipotezę, że Satoshi Nakamoto był jedną osobą, a nie zespołem osób. Oznaczałoby to również kolejny gwóźdź do twierdzeń Craiga Wrighta, jakoby miał być twórcą kryptowaluty. Wright wielokrotnie wskazywał, jakoby do wydobywania wczesnych bloków miał używać dziesiątek komputerów.


Może Cię zainteresować:



BitcoinKopanie BitcoinLernerMiningPatoshi
Komentarze (0)
Dodaj komentarz