Norton 360 kopie ETH na twoim komputerze? Jeśli tak, zgarnia 15%

Niektórzy klienci Nortona są wściekli…

Jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych, Norton 360, uczynił górników ze wszystkich swoich klientów. Chociaż temat sam w sobie nie jest nowy, wielu użytkowników dowiedziało się o tym relatywnie niedawno. Klienci Nortona są wściekli. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych części tej historii jest 15% wartości wydobycia, które inkasuje firma. Jest to program komercyjny, za który trzeba zapłacić, więc logiczne jest, że ludzie nie są zadowoleni.

Mining ETH z wykorzystaniem oprogramowania Norton to nie nowość, ale..

Program wydobycia ETH z wykorzystaniem oprogramowania antywirusowego Norton to nie nowość. Już 7 miesięcy temu publikowaliśmy komunikat o następującej treści:

„Już od dzisiaj (3 czerwca), wybrani użytkownicy Norton 360 zostaną zaproszeni do dołączenia do programu wczesnych użytkowników Norton w zakresie wydobycia ethereum. Norton planuje udostępnienie usługi wydobywczej dla wszystkich klientów wersji 360 (blisko 13 milionów użytkowników). Firma podkreśla, że usługa pozwala użytkownikom kopać ETH bez konieczności wyłączania oprogramowania antywirusowego.”

Firma stwierdziła, że ​​kopanie kryptowalut jest obarczone ryzykiem i wiąże się często z koniecznością wyłączenia określonych zabezpieczeń i udzielenia zezwolenia, aby na naszych komputerach działał „niezweryfikowany kod”. To zaś sprawia, że ​​górnicy nie są w stanie zarobić zbyt wiele i są narażeni na ransomware. Norton stwierdził wówczas, że rozwiązuje te problemy, umożliwiając użytkownikom bezpieczne i łatwe wydobywanie kryptowaluty za pośrednictwem przyjaznej dla użytkownika platformy Norton 360.

… Internauci zaczęli zgłaszać pewne problemy

Temat stał się wirusowy, gdy redaktor Boing Boing, Cory Doctorow, napisał na Twitterze: „Norton „Antivirus” podstępnie instaluje oprogramowanie do wydobywania kryptowalut na twoim komputerze, a następnie ZGARNIA PROWIZJĘ”.

Sprawie przyjrzał się również ekspert ds. bezpieczeństwa i dziennikarz Brian Krebs:

„Zgodnie z treścią sekcji FAQ zamieszczonej na stronie, „Norton Crypto” będzie kopać kryptowalutę ethereum (ETH), gdy komputer klienta jest bezczynny. W FAQ czytamy również, że Norton Crypto będzie działać tylko na systemach, które spełniają określone wymagania sprzętowe i programowe (takie jak karta graficzna NVIDIA z co najmniej 6 GB pamięci).”

Ponadto:

„NortonLifeLock twierdzi, że Norton Crypto jest funkcją dobrowolną i nie jest włączany bez zgody użytkownika”.

NortonLifeLock odpowiedział:

„Jeśli użytkownicy włączyli Norton Crypto, ale nie chcą już korzystać z tej funkcji, można ją wyłączyć, tymczasowo wyłączając „tamper protection” (która pozwala użytkownikom modyfikować instalację Norton) i usuwając NCrypt.exe z komputera.”

Klienci Nortona nie są zadowoleni jeszcze z jednego powodu…

Według Krebsa „długoletni klienci Norton byli przerażeni perspektywą zainstalowania przez ich produkt antywirusowy oprogramowania do kopania cyfrowych monet, niezależnie od tego, czy usługa kopania była domyślnie wyłączona”.

Z drugiej strony ci, którym się to spodobało i chcieli odebrać swoje ETH, napotkali kolejną przeszkodę. Opłaty za gaz. Jeśli ten fakt jest trudny do zrozumienia dla doświadczonych użytkowników Ethereum, wyobraźmy sobie, co to oznacza w przypadku nowicjuszy. Norton wyjaśnił tę kwestię w następujących słowach (w ramach FAQ):

„Przelewy kryptowalut mogą skutkować opłatami transakcyjnymi (zwanymi również opłatami „za gaz”) ponoszonymi na rzecz użytkowników sieci blockchain, którzy przetwarzają transakcję. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na wymianę jednej kryptowaluty na inną, możesz być zobowiązany do uiszczenia opłat na giełdzie, na której będziesz przeprowadzał transakcję. Opłaty transakcyjne zmieniają się ze względu na warunki na rynku kryptowalut, jak również w oparciu o inne czynniki. Poziom tych opłat nie jest ustalany przez Norton.”

Pojawia się pytanie, jak ktoś nie znający się na kryptowalutach zareagowałby na absurdalnie wysokie opłaty za gaz Ethereum z zeszłego roku?

Wisienka na torcie

Bradley Rettler z Resistance.money, napisał na Twitterze. „Co?! Program antywirusowy Norton wydobywa teraz ETH domyślnie. Przycisk „akceptuj” jest zaznaczony automatycznie i po zainstalowaniu program jest bardzo trudny do usunięcia. I zabierają 15% tego, co wykopiesz!”

Co powiedzieliby krytycy proof-of-work, teraz, gdy połowa planety to górnicy Ethereum korzystający z Norton? A co stanie się z programem, gdy Ethereum przejdzie na PoS?

źródło: link

ETHEthereumMiningnorton
Komentarze (0)
Dodaj komentarz