MetaMask zatrzyma nasze kryptowaluty jeśli nie zapłacimy podatku? O co chodzi?

Jeden post w międzynarodowym serwisie społecznościowym Reddit rozpoczął prawdziwą burzę. Twierdzi on, że w świetle nowego regulaminu portfela kryptowalutowego MetaMask producent zastrzega sobie prawo do przetrzymywania naszych kryptowalut w celu uregulowania należnych zobowiązań podatkowych. Początkowy strach zamienił się w debatę, jako że zaczęły powstawać kolejne wątki kwestionujące pierwotne rozumienie zapisów TOS (ang. Terms and Conditions – przyp. red.). Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

MetaMask miałby mieć chrapkę na nasze kryptowaluty

Kontrowersyjny post pojawił się niedługo po tym, jak przez społeczność przetoczyła się debata zapoczątkowana przez blamaż PR-owi producenta portfeli sprzętowych Ledger. Nowa funkcja Ledger Recover umożliwi posiadaczom urządzenia podzielenie zdalnie swojego hasła złożonego z tzw. fraz seed oraz przesłanie ich stronom trzecim w celu zabezpieczenia. Później, w razie ewentualnego zagubienia hasła, będzie można je odzyskać przedstawiając dowód tożsamości. Inwestujący w kryptowaluty zaczęli się zastanawiać ile tak naprawdę mają prywatności oraz jak dokładnie zdecentralizowane są ich cyfrowe aktywa.

https://twitter.com/simplykashif/status/1660145663244656641?s=20

Nowe (?) Terms and Conditions zawierają punkt 4.3, który brzmi następująco:

4.3 Podatki. Każda ze stron będzie odpowiedzialna, zgodnie z wymogami obowiązującego prawa, za zidentyfikowanie i opłacenie wszystkich podatków oraz innych opłat i obciążeń rządowych (oraz wszelkich kar, odsetek i innych dodatków do nich), które są nałożone na tę stronę w związku z transakcjami i płatnościami w ramach niniejszej Umowy. O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie opłaty należne od użytkownika są podatkami wyłącznymi. Zastrzegamy sobie prawo do potrącania podatków w razie potrzeby.

Zobacz też: Uwaga! Ledger chce dostępu do naszych haseł do portfeli krypto i wysyłać je korporacjom!

Drama zachęciła innych użytkowników do rozpoczęcia konkurencyjnych wątków.

Ten post twierdzi, że w oryginalnym zarzucie brakuje kontekstu całego TOS. Autor jest zdania, że zapis o podatkach dotyczy tzw. „offerings”, czyli opcjonalnych produktów i usług dostępnych dla użytkowników. Takim produktem/usługą jest niedawna integracja z PayPalem w celu zakupu kryptowalut. Redditor zaznacza też, że kod MetaMaska jest publicznie dostępny a nie miały miejsce żadne zmiany w tym kierunku od strony programistycznej.

AKTUALIZACJA:

Burza rozpoczęta na Reddicie nie ominęła też producenta portfela MetaMask, spółkę ConsenSys. Poniżej publikujemy tłumaczenie jej oficjalnego oświadczenia:

„Sekcja dotycząca podatków w naszych warunkach świadczenia usług jest częścią sekcji „opłaty i płatności” i dotyczy wyłącznie produktów i płatnych planów oferowanych przez ConsenSys. Na przykład Infura oferuje subskrypcje dla deweloperów kart kredytowych, które obejmują podatek od sprzedaży. Terminologia prawnicza może być złożona, ale należy podkreślić, że ta sekcja NIE DOTYCZY MetaMask ani żadnych innych produktów, które nie obejmują podatku od sprzedaży.”

Właściwe tweety znajdują się poniżej:

Może Cię zainteresować:

BlockchainKryptowalutyLedgermetamaskPodatkiportfeleportfele sprzętowePrawo
Komentarze (0)
Dodaj komentarz