Londyn przedstawił nowe zasady w dokumencie konsultacyjnym, które mogą zwiększyć odpowiedzialność firm kryptowalutowych. Zgodnie z zapowiedzią proponowany system miałby opierać się na obecnej ustawie o usługach i rynkach finansowych z 2000 r., która reguluje tradycyjne instytucje.
Londyn chce autoryzowanych giełd
Oznacza to, że brytyjskie organy regulacyjne musiałyby zezwolić na giełdy kryptowalut, zanim będą mogły zostać utworzone w Wielkiej Brytanii.
„Priorytetem rządu Wielkiej Brytanii powinno być określenie, dlaczego firmy kryptowalutowe zza granicy powinny zostać uregulowane” – powiedział Blair Halliday, dyrektor zarządzający Kraken w Wielkiej Brytanii. „W tej chwili niewiele stoi na przeszkodzie, aby firmy spoza kraju oferowały produkty i usługi na rynku brytyjskim, narażając brytyjskich klientów i instytucje na dodatkowe ryzyko”.
Wnioski muszą zawierać biznesplany firmy, opisywać jej operacje i zawierać „opis kontroli i procesów zarządzania ryzykiem”, zgodnie z zasadami ustanowione przez Departament Skarbu.
Nowe zasady miałyby również wpływ na portfele kryptograficzne lub podmioty przechowujące kryptowaluty w celu ich ochrony przed utratą lub kradzieżą.
Mimo to Departament Skarbu dał jasno do zrozumienia, że korekty można wprowadzić „ze względu na ograniczenia związane z dostosowaniem istniejącego systemu do nowej klasy aktywów”.
„Unikalne funkcje” kryptowalut
W ogłoszeniu Departamentu Skarbu przyznano również, że proponowane zasady mogą wymagać modyfikacji w celu uwzględnienia „unikalnych funkcji” kryptowalut.
Może to oznaczać wprowadzenie nowych przepisów w stosownych przypadkach, jako koło ratunkowe dla technologii specyficznych dla kryptowalut, takich jak klucze prywatne.
Nowe propozycje sugerują również środki zapobiegające nadużyciom na rynku i wykorzystywaniu informacji poufnych. Oczekuje się, że systemy obrotu będą identyfikować przestępców i zawierać umowy dotyczące wymiany informacji z innymi platformami w celu opracowania systemu czarnej listy użytkowników.
We wnioskach zaproponowano również szersze zasady dotyczące platform pożyczkowych, w tym wprowadzenie odpowiednich ostrzeżeń o ryzyku dla konsumentów udzielających pożyczek na tych platformach oraz jasne wymogi umowne, w tym sposób, w jaki przedsiębiorstwa mogą chronić użytkowników w przypadku niewypłacalności.
„Co ważne, status quo skłonił inwestorów do zarejestrowania się na platformach, które mają znacznie mniejsze osiągnięcia, jeśli w ogóle, jeśli chodzi o ochronę inwestorów” – powiedział Halliday. „Jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, dziesiątki tysięcy klientów straciło znaczne kwoty pieniędzy, z bardzo małą nadzieją na ich odzyskanie”.
Ponadto konsultacje dotyczyły również wpływu na środowisko kryptowalut typu proof-of-work (PoW), takich jak Bitcoin. Obecne brytyjskie wymagania dotyczące raportowania ESG mogą być trudniejsze do wdrożenia ze względu na zdecentralizowany charakter kryptowalut.
Konsultacje zakończą się 30 kwietnia 2023 r., a Departament Skarbu zapozna się z uwagami przed udzieleniem odpowiedzi.