Australia przedstawia plan dla sektora kryptowalut

Rząd Australii ujawnił niedawno część swojego planu podejścia do sektora kryptowalut na poziomie lokalnym, którego główną osią będzie ochrona użytkowników i inwestorów zainteresowanych tymi aktywami. Jak według nowego planu dla sektora kryptowalut zmieni się Australia?

Ministerstwo Skarbu bierze się za krypto

Oświadczenie pojawiło się w dokumencie opublikowanym przez Ministerstwo Skarbu Australii, w którym zastępca skarbnika Stephan Jones podzielił się niektórymi aspektami, które zaangażowane podmioty będą utrzymywać w celu zapewnienia odpowiednich regulacji.

W związku z tym, Jones wskazał, że chociaż poprzednie kierownictwo parało się próbami wdrożenia polityk mających zastosowanie do kryptowalut, niestety nie miały czasu na przygotowanie odpowiednich ram regulacyjnych dla sektora. Teraz rząd będzie „działać szybko i metodycznie, aby zapewnić, że konsumenci są odpowiednio chronieni”.

Austarlia będzie miała mocny arsenał na kryptowaluty

Zgodnie z dokumentem plan obejmuje trzy główne elementy: wzmocnienie organów ścigania, wzmocnienie ochrony konsumentów, stworzenie ram dla reformy prawnej.

Ministerstwo twierdzi, że po spełnieniu tych trzech aspektów branża może wdrożyć środki zapewniające bezpieczeństwo konsumentów, ponieważ tylko w ten sposób mogą istnieć warunki do „rozkwitu prawdziwej innowacji”.

Australia stawia nacisk na ochronę konsumentów

Pomimo tego, że w oświadczeniu nie wnika się w przyczyny przyjęcia takiego podejścia, prawda jest taka, że ​​Australia wyraziła chęć wypracowania do końca 2022 roku znacznie bardziej odpowiednich ram regulacyjnych dla tego sektora, w związku z tym, co się stało z giełdą FTX. Jej upadek oznaczał ciężki cios dla wszystkich użytkowników i inwestorów na poziomie międzynarodowym.

W tej sprawie rzecznik australijskiego Departamentu Skarbu, Jim Chalmers, zapewnił, że organ planuje regulacje poprawiające ochronę inwestorów, które mają nadzieję wdrożyć raczej wcześniej niż później w tym roku.

Wydarzenia te podkreślają brak przejrzystości i ochrony konsumentów na rynku kryptowalut, dlatego rząd już podejmuje kroki w celu poprawy ram regulacyjnych przy jednoczesnym promowaniu innowacji.

Na czym będzie skupiać się Australia?

Wracając do planu, obejmuje on wzmocnienie Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) , która będzie miała więcej pracowników upoważnionych w sektorze krypto do sprawowania lepszego nadzoru. Z kolei australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) zintensyfikuje działania, by zamknąć drogę oszustwom w sektorze.

Wreszcie Australia zreformuje przyznawanie licencji i uwzględni elementy związane z przechowywaniem aktywów kryptowalutowych, ustanowieniem obowiązków i standardów działania, do których muszą się stosować wszystkie podmioty świadczące usługi z walutami cyfrowymi.

AustraliaAustralijski rządKryptowalutyPraworegulacjerządSektor kryptowalut
Komentarze (0)
Dodaj komentarz