Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma trudności z zatrudnieniem ekspertów ds. kryptowalut. Dzieje się tak częściowo dlatego, że pracownicy agencji nie mogą ich posiadać aktywów krypto na właśność.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, jeden z głównych federalnych organów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych, ma trudności z zatrudnianiem ekspertów ds. kryptowalut.
Za mało krypto ekspertów na rynku?
2 listopada br. SEC opublikowało raport na temat „wyzwań związanych z zarządzaniem i wydajnością”. Chodzi o dotrzymywanie kroku rozwijającym się technologiom, takim jak sztuczna inteligencja, a także utrzymywanie kompetentnej siły roboczej. „SEC stoi również przed wyzwaniami związanymi z rekrutacją specjalistów w dziedzinie aktywów kryptograficznych, które organ uważa za kluczowe dla wzmocnienia swoich możliwości w zakresie badania nowych i pojawiających się kwestii na rynkach aktywów kryptograficznych” – napisało Biuro Inspektora Generalnego.
Jeśli chodzi o powody, dla których SEC ma trudności z rekrutacją ekspertów ds. kryptowalut, w raporcie wymieniono „niewielką pulę wykwalifikowanych ekspertów”, konkurencję z kuszącymi ofertami z sektora prywatnego oraz częste konflikty kandydatów z przepisami, które zabraniają posiadania kryptowalut. „Zakaz ten, według urzędników Komisji, był szkodliwy dla rekrutacji, ponieważ kandydaci często nie chcą pozbywać się swoich aktywów kryptograficznych, aby pracować dla SEC” – czytamy w raporcie.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że agencja federalna posiada własne zasady etyki, które zabraniają pracownikom, którzy na przykład posiadają udziały w firmie, decydowania o wszelkich wnioskach, które firma składa do regulatora.
Zobacz też: Ekstremalnie wysokie podwyżki cen prądu. Koalicja ma pomysł, który pozwoli ich uniknąć?
Problemów coraz więcej
Trudności SEC w przyciąganiu do siebie pracowników z branży kryptowalut wynikają z szerszego spowolnienia w zatrudnianiu w branży. Od czasu bankructwa giełdy kryptowalut FTX w listopadzie 2022 r. Komisja podwoiła liczbę prowadzonych przez siebie działań egzekucyjnych, składając szereg pozwów przeciwko firmom i poszczególnym osobom. W styczniu br. agencja pozwała firmy Gemini i Genesis za ich program Gemini Earn, który według SEC był podobny do niezarejestrowanego papieru wartościowego. Następnie Gary Gensler, przewodniczący Komisji, skupił się na Justinie Sunie i Do Kwonie, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Z kolei w czerwcu SEC podjął walkę z dwiema największymi giełdami kryptowalut – pierwszą z nich było Binance, a kolejną Coinbase.
Może Cię zainteresować: