Koniec żartów. Ameryka rozprawia się z terroryzmem finansowanym przez kryptowaluty

Podczas gdy wojna Izraela z Hamasem trwa, amerykański rząd podjął szereg działań przeciwko rynkowi kryptowalut i tym, którzy wykorzystują go do finansowania terroryzmu.

Amerykański rząd kontynuuje walkę z wykorzystywaniem kryptowalut przez organizacje terrorystyczne do finansowania ich działalności. W ostatnich tygodniach podjęto szereg działań, które mają znaczący wpływ na branżę.

Kryptowaluty vs. terroryzm

Dodajmy, że rynek kryptowalutowy w Stanach Zjednoczonych znajdował się pod presją już w ubiegłym roku, po bankructwie dużych firm kryptowalutowych. Teraz zaś organy regulacyjne w USA cieszą się bezprecedensowym wsparciem ze strony prawodawców.

Przyjrzyjmy się więc temu, co działo się w amerykańskiej branży kryptowalutowej w ostatnich tygodniach. 11 października br. Komisja Bankowa w Senacie USA poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie źródeł finansowania Hamasu – szczególną uwagę poświęcono tu właśnie kryptowalutom. Sześć dni później 105 członków Kongresu i amerykańskich senatorów wysłało list do Departamentu Skarbu USA, w którym domagali się obi systematycznego planu zapobiegania wykorzystywaniu kryptowalut przez organizacje terrorystyczne. „Wzywamy do szybkiego działania w celu ograniczenia nielegalnej działalności kryptowalutowej i ochrony naszego bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa naszych sojuszników” – napisali senatorzy Elizabeth Warren, John Fetterman i Mark Kelly oraz członkowie Kongresu – Adam Schiff, Katie Porter i Barbara Lee.

Na kolejne działania nie trzeba było długo czekać. Już 18 października amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nałożyło sankcje na dziesięciu członków grupy terrorystycznej Hamas, działaczy i pośredników finansowych w Strefie Gazy i innych miejscach. Jednym z nich jest operator giełdy kryptowalut w Gazie o nazwie Buy Cash. Według OFAC, firma ta pośredniczyła w transferach pieniężnych do ISIS w Strefie Gazy.

19 października Organ Ścigania Przestępstw Finansowych (Financial Crimes Enforcement Authority, FinCEN) poinformował o nowych zasadach mających na celu identyfikację i zdefiniowanie narzędzi „miksera” jako uznanych środków prania pieniędzy. „Miksery” (lub CVC) to usługi, do których monety są przekazywane w celu zmieszania ich ze sobą, a następnie przekazywane do pierwotnych odbiorców w celu ukrycia źródła i przeznaczenia aktywów. Według FinCEN, jest to pierwszy raz, kiedy rząd USA powołał się na sekcję 311 ustawy Patriot Act (w celu przechwytywania i zakłócania działalności terrorystycznej uchwalonej po atakach z 11 września), koncentrując się na transakcjach prania pieniędzy. – Działania te podkreślają zaangażowanie Departamentu Skarbu w agresywne zwalczanie nielegalnego wykorzystywania CVC przez grupy terrorystyczne, w tym Hamas i Palestyński Islamski Dżihad – powiedział zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo.

Zobacz też: Ekstremalnie wysokie podwyżki cen prądu. Koalicja ma pomysł, który pozwoli ich uniknąć?

Konkretny plan

Niedługo potem senator Cynthia Lummis i przewodniczący podkomisji ds. aktywów cyfrowych French Hill zwrócili się do Departamentu Sprawiedliwości o podjęcie działań przeciwko dwóm znanym firmom kryptowalutowym: największej na świecie giełdzie kryptowalut Binance i największemu na świecie emitentowi stablecoinów Tether. „Popieramy szybkie działania Departamentu Sprawiedliwości przeciwko Binance i Tether w celu zduszenia źródła finansowania terrorystów, którzy obecnie atakują Izrael” – napisali.

Może Cię zainteresować:

fincenhamasIzraelKryptowalutyTerroryzm
Komentarze (0)
Dodaj komentarz