Wymierający SWIFT i ISO20022 – nowa hossa kryptowalut?

Wciąż enigmatyczny nowy standard rozliczania transakcji ISO20022 do 2025 roku ma zastąpić obecny, mało wydajny system SWIFT. Część kryptowalut już zgłosiła kompatybilność z nowym standardem, który miał być wprowadzony dużo wcześniej, jednak ze wzgledu na pandemię koronawirusa prace rozłożyły się w czasie. Australia już obecnie posiada ’New Payments Platform’, która od 2018 obsługuje przesył komunikatów w ramach ISO20022, tymczasem Stany Zjednoczone zamierzają implentować je już w 2023 roku.

Raport stworzony jeszcze w 2015 roku przez Rezerwę Federalną wskazał pilną potrzebę kompatybilzacji nowego ISO przede wszystkim z amerykańskim systemem rozliczeń finansowych. Bezpośrednią instytucją odpowiedzialną za zarejestrowanie nowego standardu jest ustępujący powoli ze sceny SWIFT tj. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Które kryptowaluty mogą skorzystać na nowym trendzie i posiadają infrastrukturę 'gotową do akcji’ ? Czy ISO20022 podobnie jak poprzednio Metaverse czy 'kryptowaluty prywatne’ stanie się motorem dla kolejnej hossy altcoinów, które masowo będą zgłaszać swoją rolę w nowoczesnych finansach?

Technologia optymalizuje system

ISO2022 można w skrócie porównać do wspólnego języka komunikatów finansowych (XML). Razem z rosnącą popularnością interfejsów programistycznych do wymiany danych (API) rośnie zapotrzebowanie na interoperacyjność, która upraszcza komunikaty i skraca czas ich przetwarzania. Nowa standaryzacja wpłynie na szybkość działania globalnego systemu finansowego, a technologia blockchain, która rozwiązuje bardzo podobne kwestie wydaje się wręcz prosić o szersze zastosowanie.

Rynki mogą spekulować wokół zastosowania w ramach ISO20022 tworzonego przez Circle stablecoina USDC; firma z branży fintech w końcu cieszy się pozytywnym sentymentem WallStreet, w tym największego funduszu inwestycyjnego świata BlackRock. SWIFT ogłosił zmianę języka komunikatów na XML jeszcze w tym roku, okres przejściowy ma trwać do końca 2025. W 2023 do zmiany ma przyłączyć się Bank Anglii oraz systemy płatnicze z Azji (m.in. Hong Kong, i Malezja). Do 2023 roku w ramach ISO20022 procesowanych ma być już ponad 80% transakcji o wysokiej wartości.

Świat finansów ewoluuje w stronę ISO 200222. Źródło: SWIFT

Skomunikowanie

Nowy standard będzie miał potężny wpływ na na działalność firm z branży finansowej i bankowej. Dzięki nowemu, interoparcyjnemu językowi który obsługiwać będzie ponad 70 krajów z całego świata rozwiązana zostanie przeważająca część problemów m.in. w płatnościach międzynarodowych. ISO2022 będzie miał zastosowanie zarówno w transakcjach ’real time’ jak i narodowych/międzynarodowych oraz w przekazach o wysokiej wartości. Czas transferu pieniędzy między krańcami globu zostanie optymalnie skrócony, dziś w niektórych przypadkach na przekazywane w ramach SWIFT środki trzeba czekać nawet kilka dni.

Kryptowaluty, które nie będą mogły być kompatybilne z ISO20022 nie będą mogły stać się powszechnie akceptowaną w systemie finansowym formą przekazu pieniężnego zatem nie spełnią swojej roli w tym zakresie. Projekty, które do tej pory zadeklarowały kompatybilność z ISO20022 to m.in. Ripple, Algorand, USDC, IOTA czy Stellar (partnerstwo z IBM). Charles Hoskinson, twórca Cardano wskazał, że ADA prawdopodobnie w przyszłości również będzie mogła stać się kompatybilna z nowym standardem płatności. Inne projekty, które prawdopodobnie potwierdzą zgodność z ISO20022 to Hedera oraz Quant.

Nowa hossa?

Ostateczna rola kryptowalut w ramach ISO 20022 nie została jeszcze określona choć prawdopodobnie ma wiele wspólnego zarówno z prywatną jak i instytucjonalną adopcją. W ten sposón np. token XRP (Ripple) może zdecydowanie skorzystać na nowym standardze płatności jako często wykorzystywane przez instytucje narzędzie finansowe. Dla wielu krypotwalut, które wartość opierają na adopcji w ramach systemu finansowego zgodność z ISO20022 może okazać się przysłowiowym ’być albo nie być’.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainKryptowalutyUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz