Inwestorzy oszukani po wpłaceniu 57 milionów dolarów do AnubisDAO

Po uruchomieniu inicjatywy przez kanał Discord 28 października, AnubisDAO zebrał około 13 256,4 ETH przy użyciu protokołu ładowania płynności (LBP) Copper. Około 20 godzin po rozpoczęciu zbiórki środki zostały nieoczekiwanie wysłane na inny adres.

AnubisDAO

CNBC rozmawiało z jednym inwestorem, który twierdzi, że na AnubisDAO stracił prawie 470 000 dolarów. Brian Nguyen najpierw kupił, dopiero później robił research. Finał tej inwestycji okazał się dla niego „dość bolesny”.

Nguyen podkreślił, że AnubisDAO zainteresował go ze względu na branding oparty o bardzo ostatnio popularne… „psie” coiny. Anubis to greckie imię egipskiego boga śmierci i podziemi, przedstawianego jako człowieka z głową psa.

Rug pull inwestorów AnubisDAO przyniósł najwyraźniej straty w wymiarze około 57 milionów dolarów w ETH.

0xSisyphus opublikował szczegółowy harmonogram tworzenia i uruchomienia AnubisDAO. Poinformował, że zaangażował organy ścigania zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Hongkongu. Zaoferował również wycofanie się z postępowania cywilnego, jeśli sprawca zwróci skradzione środki pomniejszone o nagrodę w wysokości 1000 ETH.

Co się stało?

Zdaniem 0xSisyphus, pomysł na fork OlympusDAO inspirowany brandingiem Shiba Inu powstał w wyniku dyskusji wśród członków projektu PebbleDAO w dniach 26 i 27 października.

Telegram dla projektu został utworzony 27 czerwca, a jego sześciu oryginalnych członków wywodziło się z PebbleDAO. Następnego dnia została podjęta decyzja, że kryjący się za pseudonimem „Beerus” otrzyma zadanie zorganizowania zbiórki za pośrednictwem LBP.

Mając zaledwie kilka godzin do planowanego zamknięcia LBP 29 października, Beerus stwierdził, że „otworzył złośliwy link z pliku PDF” i ujawnił klucze prywatne użyte do uruchomienia LBP. Wkrótce potem z LBP wycofano 13 556 ETH, jednak środki z osobistego portfela Beerusa wydają się pozostawać „nienaruszone i pozostawać pod jego kontrolą”.

0xSisyphus zauważył również, że „badacze bezpieczeństwa dostarczyli pliki PDF z wiadomości phishingowych” rozpowszechnianych w dniu, w którym Beerus twierdził, że kliknął złośliwy link, zauważając, że „w tym momencie nikt nie znalazł żadnej złośliwej treści zawartej w tych plikach”.

Portfele związane z incydentem wysłały ETH do Coinbase. 0xSisyphus dodał, że giełda została już powiadomiona o transakcjach.

BezpieczeństwoScam
Komentarze (0)
Dodaj komentarz