W czasie, gdy w USA trwa Super Bowl, obwieszone reklamami kryptowalut, analityczna on-chain, Glassnode wskazała, że 92,5% podaży Bitcoina notuje obecnie zysk. To poziomy charakterystyczne dla poprzednich cykli hossy (choć nie dla ich faz szczytowych). Liczba brzmi imponująco i w ostatnim czasie odnotowała skokowy wzrost, gdy Bitcoin wzbił się powyżej poziomów sprzed implozji projektu Luna. Czy 48,000 USD to na pewno decydujący dla hossy poziom? Oddajmy głos analizie Glassnode’a (która oczywiście nigdy nie jest perfekcyjna).
Jako pierwszy element składowy monitorujemy odchylenie ceny od dwóch długoterminowych średnich wartości bazowych:
- Model MVRV mierzy stosunek między ceną spot a średnią ceną kupna BTC na rynku
- Mayer Multiple wykorzystuje SMA200 jako techniczną cykliczną linię trendu, mierząc premię lub dyskonto w stosunku do tej granicy
Cena zrealizowana i 200-sesyjna średnia krocząca Bitcoina wynoszą odpowiednio ok 23 tys. USD i 34,1 tys. USD. To stawia rynek w środowisku wysokiego ryzyka. Premia w przypadku pierwszym wynosi już blisko 60%, a w drugim przypadku prawie 40%.
Ryzyko rośnie
Wskaźnik procentowej podaży w zysku mierzy odsetek BTC, których podstawa kupna jest niższa niż bieżąca cena spot. Wskaźnik może pomóc zidentyfikować potencjalne ryzyko zwiększonej presji na sprzedaż (realizacja zysków).
Kiedy wskaźnik ten znajduje się powyżej górnej granicy, historycznie jest to zgodne z wejściem rynku w „fazę euforii” hossy. Podczas niedawnego rajdu rynkowego związanego ze spotowym ETF, wskaźnik osiągnął poziom bardzo wysokiego ryzyka, po czym nastąpił spadek ceny do 38 tys. dolarów.
Następnym krokiem, jaki podjął Glassnode to ocena, w jaki sposób uczestnicy rynku dostosowują swoje zachowania, przy czym wskaźnik zrealizowanych zysków do strat (RPLR) jest doskonałym wskaźnikiem do osiągnięcia tego celu. Śledzi stosunek między realizacją zysków a realizacją strat on-chain.
Glassnode użył 14-dniowej średniej tego wskaźnika, aby wygładzić dzienną zmienność i wyraźniej zidentyfikować strategiczne zmiany zachowania inwestorów. Wskaźnik ten niedawno osiągnął poziom bardzo wysokiego ryzyka, po wzroście do 48,4 tys. dolarów. Jednocześnie wskaźnik Realized Profit/Loss Ratio wynosi obecnie 4,1. Zatem również znajduje się w strefie wysokiego ryzyka.
Spekulacja kwitnie
Biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń blokową w sieci Bitcoin, skuteczną metodą oceny popytu jest badanie rynku opłat, za transakcję. Zazwyczaj stały wzrost popytu prowadzi do trwałego ich wzrostu , ponieważ zwiększa się konkurencja o włączenie do następnego bloku.
Tak zwany Miners Fee Revenue Binary Indicator (MFR-BI) pokazuje odsetek dni w ciągu ostatnich 30 dni, w których rynek odnotowywał rosnącą presję na ceny opłat, z dnia na dzień. Podczas wyprzedaży do 38 tys. USD wskaźnik uruchomił sygnał bardzo niskiego ryzyka. Gdy ceny spot odbiły się do 43 tys. USD, wskaźnik powrócił do strefy niskiego ryzyka.
Ostatni składnik analizy ryzyka on-chain to ponownie wskaźnik Exchange Volume Momentum. Ten zestawia miesięczną i roczną średnią wolumenu przenoszonego z/do wszystkich crypto-giełd. Wg. Glassnode to wskaźnik apetytu rynku na spekulacje. Mierzy wielkość i kierunek zmiany szybszej miesięcznej średniej ruchomej, w stosunku do wolniejszej rocznej średniej ruchomej.
Miesięczna średnia wolumenów napływu na giełdy wykazuje silną tendencję wzrostową od października. Zatem to stawia ten wskaźnik w strefie bardzo wysokiego ryzyka. W ocenie Glassnode rynek jest w ryzykownej strefie spekulacji.
Może Cię zainteresuje: