Tureckich bolączek ciąg dalszy – kolejna giełda w tarapatach

Dla tureckich sympatyków kryptowalut kwiecień nie jest łaskawy. To w tym miesiącu wydano surowy akt prawny dotyczący płatności przy użyciu krypto w handlu wewnętrznym, a trzy dni temu spora giełda Thodex zakończyła działalność, gdy jej szefostwo postanowiło zbiec z pieniędzmi klientów do Albanii. Po tym wydarzeniu z pewnością spory stres musiał towarzyszyć rezydentom Turcji, którzy mają swoje środki na giełdzie Vebitcoin – która także zaprzestała działalności.

Chaos finansowy w Turcji

Sytuacja dla osób inwestujących w Turcji w kryptowaluty nie jest komfortowa. Oprócz poprzednich wydarzeń z tego miesiąca, do których odnośniki znajdują się w nagłówku, weekend przyniósł kolejny powód do zmartwień. Środki klientów giełdy Vebitcoin zostały zablokowane, a transakcje zablokowane. W dniu 30.04 ma wejść w życie akt normatywny zabraniający płatności kryptowalutami na rynku wewnętrznym, a turecka waluta narodowa – lira – cały czas jest w kiepskiej kondycji, co w pewnym stopniu zwiększyło ostatnim czasie zainteresowanie Turków tą formą inwestowania. Prawdopodobnie do tych wydarzeń odnoszą się przedstawiciele opisywanej platformy, którzy zamieścili w piątek na swojej stronie wiadomość, informując, że więcej informacji udzielą „wkrótce”. Jednak jak wiemy, nie jest to jedynie odpowiedzialny wybieg, by uporządkować finanse, a w sprawie Vebitcoin zaczęło się śledztwo.

„Ze względu na ostatnio zwiększone zainteresowanie kryptowalutami, zaobserwowaliśmy dużo większe natężenie operacji niż zwykle. Musimy przyznać, że ta sytuacja postawiła nas w bardzo trudnym położeniu. – możemy przeczytać w oświadczeniu Vebitcoin

logo giełdy Vebitcoin, źródło: oficjalna strona internetowa

Państwo wywołało kryzys

Nie zgłębiając się w generalną sytuację na rynku kryptowalut w Turcji – która bez wątpienia została spowodowana przez rządzących – możemy uznać, że trudna sytuacja platformy Vebitcoin wynika w znacznej mierze przez działalność organów Republiki Tureckiej. Wydatnie pomogli oni Jak poinformowała państwowa agencja prasowa, Anadolu Agency, w piątek grupa MASAK (organizacja państwowa badająca przestępstwa finansowe) zablokowała wszystkie konta giełdy, inicjując śledztwo w sprawie Vebitcoin i jej zarządu. Póki co nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy klienci giełdy będą mogli odzyskać swoje środki.

Źródło grafiki głównej: tutaj

Turcjavebitcoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz