Turcja zabroni płatności kryptowalutami

Wedle doniesień tureckiej prasy, Bank Centralny Turcji (TCMB) w przeciągu ostatnich godzin opublikował akt normatywny będący wymierzony w obrót walutami kryptograficznymi wewnątrz kraju. Nie znaczy to jednak, iż kryptowaluty staną się tam nielegalne – rozporządzenie dotyczy głównie zakazu w obrocie wewnętrznym. Rozporządzenie ma wejść w życie od 30.04.2021r.

Siedziba TCMB w Ankarze

W czym tkwi problem?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası jest tureckim odpowiednikiem Narodowego Banku Polskiego i podobnie jak polski organ, ma on za zadanie m. in. dbać o stabilność waluty, której jest emitentem. Turecka lira, czyli narodowa waluta Republiki Tureckiej od lat (zwłaszcza od nieudanego zamachu stanu z 2016r.) boryka się z wieloma problemami, z których największym jest jest słabość w odniesieniu do walut światowych, takich jak dolar. Od początku roku lira osłabiła się względem dolara o 40 procent. Skalę problemu opisuje poniższe zestawienie wartości tureckiej liry do amerykańskiego dolara na przestrzeni lat:

Panika czy zaskoczenie? Czy to ma szansę pomóc?

W pierwszych godzinach po publikacji rozporządzenia lira traci na wartości, jednak ciężko mówić o wielkiej panice na rynkach. Trzeba mieć na względzie, że przewidywano pewne regulacje dotyczące kryptowalut w Turcji. Zainteresowanie Bitcoinem w Turcji sięgało w ostatnich dniach rekordowe rozmiary, natomiast zwolnienie poprzedniego prezesa TCMB przez Recepa Erdoğana, kojarzone rzecz jasna z fatalną sytuacją walutową, została także odebrana przez część komentatorów jako zwiastun regulacji kryptowalut. Regulacja w obecnej formie nie doczekała się jeszcze oficjalnych wyjaśnień, natomiast można domniemywać, iż rząd poprzez Bank Centralny chce pokazać swoje działanie w sprawie problemu i zminimalizować ryzyko zmniejszenia udziału liry w transakcjach wewnętrznych w przyszłości.

Czy można oczekiwać całkowitego bana krypto w Turcji?

Aktualny prezydent Republiki Turcji, czyli Recep Tayyip Erdoğan z pewnością – a zwłaszcza po czystkach w armii po tzw. „nieudanym zamachu stanu” – posiada wystarczająco dużą władzę, aby móc całkowicie wyrugować kryptowaluty z kraju, a posiadanie portfela BTC karać więzieniem, natomiast wydaje się to nieprawdopodobne, bo po prostu nie leży to w jego interesie. Stanowiłoby to z pewnością istotny czynnik zwiększający niepokoje społeczne, oraz godziło w interesy tureckiej finansjery. Omawiane rozporządzenie dotyczy jedynie transkacji dokonywanych na terenie Turcji w formie płatności za usługi i towary. Bitcoin i blockchain zbyt wrosły w turecką gospodarkę, aby sensownym był tak radykalny krok. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że sponsorem narodowych drużyn futbolowych – zarówno męskiej, jak i żeńskiej – jest firma BtcTurk, firma zajmująca się m. in. handlem i wymianą bitcoina. Rozporządzenie ma wejść w życie 30.04.2021 roku.

regulacjeregulacje kryptowalutTurcja
Komentarze (6)
Dodaj komentarz
 • https://mangaokutr.com/

  Manga Oku TR Türkiyenin en büyük manga okuma platformudur. İstediğiniz zaman 7/24 online olarak manga okuyabilirsiniz. En popüler ve en güncel bölümler her zaman Manga Oku Tr’de. Artık Türkçe manga okumak çok kolay.

 • https://nestacloud.com/vds-sunucu

  NestaCloud VDS Sunucu kampanyalarından hemen yararlanın. Tüm hosting ve sunucu hizmetlerinde sezon indirimi başladı. P indirim ile sizde dilediğiniz sunucuyu ilk ay indirimi ile kullanabilirsiniz. Artık sunucu sahibi olmak çok kolay.

 • türk anime

  DonghuaTR İle Türkçe Animeler Ve Donghualar yani Türk Anime seçeneklerielinizin hemen altında! İstediğiniz içeriği En yüksek kalitede izleyebilirsiniz. Hızlı ve çalışkan ekibimiz her gün yeni bölümleri ışık hızında siz değerli kullanıcılarımıza sunar.

 • Youtube mp3 indir

  Mp3 Video indir en kolay şekilde çoğu platformdan mp3 veya video indirebileceğiniz en popüler sitedir. Sitemizde tek tıkla cihazınıza istediğiniz mp3 veya video dosyasını kaydedebilirsiniz. Mp3 Video İndir Türkiye’nin en hızlı video indirme sitesi.

 • https://u31pill.com/

  On our U31 Pill site, we will introduce you to all kinds of pills and explain their harm and abuse. We will also let you know about this subject.

 • https://einsteinhorse.com/

  On our Einstein Horse site, we will introduce you to all kinds of horses and explain their pros, cons and other details. We will help you about Einstein Horse.