Czy listing COIN na Nasdaq spełnił oczekiwania rynku? W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że dyrektorzy Coinbase sprzedają swoje akcje. Jakie ma to znaczenie?
Coinbase weszło na giełdę zaledwie 5 dni temu. Premiera publicznego notowania akcji największej giełdy kryptowalut w USA rozpaliła wiele oczekiwań i plotek odnośnie przyszłej ceny bitcoina. Miała to być największa inicjacja oferty publicznej w historii.
Długo wyczekiwana premiera…
Pod koniec notowań w ramach pierwszej sesji, kapitalizacja Coinbase osiągnęła ponad 80 miliardów dolarów. Postawiło ją to w szrankach z wieloma firmami z Wall Street, takimi jak chociażby Credit Suisse, Nasdaq i Barclays. Mimo to świat kryptowalut skupił swoją uwagę nie tyle na pozytywnych wskaźnikach Coinbase ile na tym, ile jej dyrektorzy sprzedali swoich akcji.
W jednym z tweetów opublikowano informacje, jakoby zespół zarządzający Coinbase sprzedał lwią część swojego kapitału. Dane zebrane przez The Block ze zgłoszeń do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd sugerują jednak, że najwięksi akcjonariusze firmy sprzedali 14 i 15 kwietnia zaledwie ułamek swoich udziałów.
Ile akcji sprzedali dyrektorzy Coinbase w ciągu pierwszych dni notowań COIN?
Dyrektor generalny Brian Armstrong sprzedał mniej niż 2% swoich udziałów. CFO Alesia Haas – której eksperci – zdaniem The Block – błędnie przypisali sprzedaż 100% kapitału – sprzedała tylko 15% swoich całkowitych udziałów – nadal posiada prawie 500 milionów dolarów, biorąc pod uwagę cenę COIN na zamknięciu w piątek.
Dyrektor operacyjny Emilie Choi sprzedała drugie pod względem procentowym udziały. Były dyrektor zarządzający LinkedIn M&A sprzedał 24% swoich akcji podczas pierwszych dwóch sesji giełdowych, zrzucając ponad 50 akcji blisko szczytu akcji powyżej 420 USD, zgodnie z dokumentami SEC.
Jennifer Jones – główna księgowa firmy – sprzedała 38% wszystkich swoich udziałów, czyli najwięcej wśród kadry zarządzającej w ujęciu procentowym.
Nie jest to bynajmniej zaskakujące…
To, że dyrektorzy Coinbase sprzedali część swoich udziałów, nie powinno stanowić bynajmniej dla rynku większego zaskoczenia. W przypadku notowań bezpośrednich nie ma oferty akcji, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego IPO. W związku z tym sprzedaż istniejących akcji przez akcjonariuszy zapewnia wystarczającą podaż do przeprowadzenia bezpośredniego notowania.
Radca prawny Coinbase, Paul Grewel, zwrócił na to uwagę w opublikowanym wczoraj tweecie. „Aby zapewnić wystarczającą podaż i zaprosić do gry nowych inwestorów, firma musi sprzedać minimalną sumę maksymalnego pułapu, aby udać się na giełdę. Największymi akcjonariuszami są zazwyczaj inwestorzy i kadra kierownicza. Oznacza to, że często osiągają największą sprzedaż w ciągu pierwszych dni notowań”.
Poniższa tabela pokazuje dokładnie, ile akcji największych akcjonariuszy Coinbase zostało upłynnionych od 14 kwietnia: