Prawdziwe piękno blockchain tkwi w sposobie, w jaki smart kontrakty wykorzystywane są do tworzenia bardziej zaawansowanych, bezpiecznych i niezawodnych zdecentralizowanych aplikacji i rozwiązań finansowych. Czym jest Fantom i dlaczego jest teraz aż tak popularny?
Co to jest Fantom?
Fantom to wysokowydajna, skalowalna, bezpieczna platforma kontraktów acyklicznych (DAG), zaprojektowana w celu przezwyciężenia ograniczeń blockchainów „starszej generacji”.
Fantom wykorzystuje Lachesis, rewolucyjny i dostosowany do potrzeb mechanizm konsensusu aBFT, który pozwala mu być znacznie szybszym i tańszym niż starsze technologie.
Dlaczego Fantom?
Bitcoin nie został stworzony z myślą o skalowaniu, a jego algorytm konsensusu proof of work jest ograniczony projektowo i ukierunkowany na wspieranie decentralizacji i bezpieczeństwa, przez co kwestia szybkości pozostaje niejako w tyle.
Znana „trilemma” blockchain mówi o kompromisie między skalowalnością, bezpieczeństwem i decentralizacją sieci. Zakłada, że niemożliwe jest jednoczesne osiągnięcie wszystkich tych trzech atrybutów.
Głównym obszarem zainteresowania Bitcoina jest decentralizacja i bezpieczeństwo z wyboru, co zmniejsza szybkość transakcji, więc nie jest on naturalnie przystosowany do codziennych płatności, przesyłania danych, handlu aktywami lub innych transakcji, na których polegają konsumenci i firmy w codziennym życiu.
Współczesne platformy blockchain starają się rozwiązać ten problem, a Fantom chce być jedną z nich. Jego ideą jest poszanowanie decentralizacji i zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie bankowym, wspierając szybkie rozliczanie transakcji.
Protokół konsensusu aBFT Fantom zapewnia:
- Szybkość
- Bezpieczeństwo
- Skalowalność
Szybkość
Jeśli chodzi o szybkość, Fantom opiera się mechanizmie konsensusu Lachesis, który ułatwia działanie tokenów lub zasobów cyfrowych z niespotykaną dotąd prędkością.
Bezpieczeństwo:
Fantom oferuje również wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu protokołu Proof-of-Stake (bez lidera). W przeciwieństwie do wielu innych istniejących projektów, Fantom nie poświęca bezpieczeństwa i decentralizacji na rzecz skalowalności.
Decentralizacja:
Konsensus Fantom wykorzystuje aBTF, zdolny do skalowania wielu węzłów rozmieszczonych na całym świecie w otwartym środowisku, zapewniając oczekiwany stopień decentralizacji.
Co to jest aBFT (Asynchronous Byzantine Fault Tolerance)?
Asynchronous Byzantine Fault Tolerance to najwyższy standard algorytmów konsensusu. Rozwiązuje problem skalowalności łańcucha bloków, zgodnie z którym możliwe do jednoczesnego utrzymania są tylko dwa z trzech następujących komponentów: decentralizacja, bezpieczeństwo i skalowalność.
Jak działa Fantom?
Jak wspomnieliśmy, Fantom to kompleksowe rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagane atrybuty decentralizacji, bezpieczeństwa i skalowalności.
Jego funkcjonalność można skupić wokół tych 4 kluczowych filarów:
- Modułowość
- Skalowalność
- Bezpieczeństwo
- Open-source
Modułowość
Każdy produkt technologiczny aspirujący do wysokiej skalowalności powinien traktować modułowość jako fundament swojej struktury. Fantom korzysta z niej na bazie Lachesis, która jest modułową warstwą konsensusu blockchain. Ta warstwa jest całkowicie oddzielona i elastyczna i można ją podłączyć do dowolnej rozproszonej księgi.
Ten modułowy charakter Fantom pozwala programistom na przeniesienie istniejących zdecentralizowanych aplikacji opartych na Ethereum do głównej sieci Fantom Opera w ciągu kilku minut, znacznie zwiększając wydajność i obniżając koszty.
Czym jest sieć główna Fantom Opera?
Jest to bezpieczne i szybkie środowisko, które umożliwia deweloperom budowanie zdecentralizowanych aplikacji. Opiera się na algorytmie konsensusu Fantom. Jest kompatybilne z Ethereum Virtual Machine (EVM) i zapewnia pełną obsługę smart kontraktów poprzez Solidity.
Skalowalność
Fantom zapewnia, że każda z sieci działa niezależnie od siebie, co pomaga skalować je pod kątem wydajności, nie martwiąc się zbytnio o przeciążenia.
Przeciążenia sieci są najważniejszym powodem, dla którego Ethereum nie jest w stanie się skalować, co prowadzi do wysokich opłat za gas. ETH 2.0 zamierza przezwyciężyć problem skalowalności, podczas gdy Fantom rozwiązał go już w całości.
Zdecentralizowane aplikacje hostowane na Ethereum dotknięte są niską prędkością sieci i wysokimi opłatami za gas. Fantom rozwiązuje ten problem, dając każdej aplikacji własny, niezależny blockchain. To trochę tak, jakby każda aplikacja miała do dyspozycji indywidualne komputery, które są integralną częścią tej samej sieci.
Ta modułowość i niezależna warstwa sieciowa sprawiają, że aplikacje uruchamiane na platformie Fantom mają własne, niestandardowe tokeny, tokenomiki i protokoły zarządzania. Wszystkie te sieci aplikacji są połączone w Lachesis, superszybkim konsensusie, co pomaga każdej z tych aplikacji korzystać z szybkości i bezpieczeństwa technologii, która leży u jej podstaw.
Podsumowując,
Fantom to sieć potencjalnie nieskończonej liczby zdecentralizowanych komputerów (sieci), które choć dzielą tę samą logikę oprogramowania, zachowują się całkowicie niezależnie od siebie.
Bezpieczeństwo: Mechanizm bezpieczeństwa typu Proof-of-Stake
Wokół energochłonnego wydobycia bitcoina narosło ostatnio sporo kontrowersji, a sam mechanizm stał się przedmiotem ożywionej debaty. Problem wynika w dużej mierze z podstawowego mechanizmu Proof-of-Work do sprawdzania i zatwierdzania wszelkich transakcji. Fantom, w przeciwieństwie do bitcoina i aktualnego stanu Ethereum, opiera się na mechanizmie konsensusu PoS.
Fantom jest całkowicie otwarty i oparty na społeczności
Podobnie jak większość platform blockchain, Fantom również jest open-source i pozwala tworzyć modułowe bloki konstrukcyjne, z których każdy może korzystać i dostosowywać do swoich potrzeb.
Ponadto, Fantom pozwala każdemu zostać walidatorem sieci:
W zabezpieczaniu sieci Fantom Opera uczestniczyć może praktycznie nieograniczona liczba węzłów – walidatorów, o ile w grę wchodzą co najmniej 3 175 000 FTM. FTM to natywny token Fantom.
Jeśli nie posiadasz wymaganej podaży tokena FTM do stakingu, zawsze możesz zostać delegatorem. Wystarczy do tego 1 FTM.
Kto korzysta z Fantom?
Zostawmy kwestie związane z technologią i zobaczmy, które z popularnych zdecentralizowanych aplikacji korzystają z dobrodziejstw Fantom.
Travala: platforma rezerwacji podróży oparta na blockchain
Travala wykorzystuje Fantom, aby umożliwić sympatykom podróży rezerwację jednej z ponad 3 000 000 ofert turystycznych na całym świecie, w tym skorzystanie z hoteli, domów, lotów czy wycieczek.
DABS: Innowacyjne rozwiązania energetyczne
DABS to krajowa, szybko rozwijająca się firma branży energetycznej z Afganistanu. Zarządza produkcją, importem, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej na terenie całego kraju.
Fantom i DABS poczyniły wspólnie już pierwsze ustalenia, w myśl których zgodzili się współpracować przy digitalizacji i wdrożeniu zaawansowanego oprogramowania audytowego w ramach działalności DABS. To wysoce rokujące partnerstwo wspiera inteligentne zarządzanie energią w Afganistanie, co może pomóc w większej adopcji i walidacji platformy Fantom.
Partnerstwo z Royal Star Pharma:
Royal Star to jeden z największych dystrybutorów farmaceutycznych w Afganistanie. Afgańczycy współpracowali z Fantomem w celu rozwiązania rozpowszechnionego w ich regionie problemu podrabiania leków.
Fantom a zdecentralizowane finanse
Fantom to jedna z platform, która oferuje również silne wsparcie dla ekosystemu DeFi.
Na Fantom możesz uzyskać dostęp do DeFi i handlować bezpośrednio ze swojego portfela, wykonując następujące proste kroki:
- Wpłać FTM do swojego portfela (fWallet)
- Wybij fUSD z fMint
- Używaj fUSD do handlu, pożyczania i pożyczania na fLend
Więcej szczegółów na stronie: https://fantom.fundacja/defi/
Statystyki rynkowe, fundamenty i tokenomika
Co to jest FTM?
FTM to natywny token sieci Fantom. FTM jest używany do:
- Zabezpieczania sieci poprzez staking
- Do zarządzania
- Jako narzędzie wnoszenia opłat sieciowych.
Statystyki rynku:
Zgodnie z danymi coinmarketcap (stan na 16-10-2021 r.):
Aktualna cena FTM wynosi 1,98 USD, a 24-godzinny wolumen obrotu wynosi ponad 414 milionów USD.
Całkowita kapitalizacja rynkowa: ponad 5 milionów USD
Całkowita podaż w obiegu wynosi: 2,55 mld
Maksymalna podaż to: 3,175 mld
Założyciele i zespół Fantom
Jeśli chodzi o analizę fundamentów każdego projektu dobrze jest wiedzieć, kto jest jego założycielem i jakie pomysły i doświadczenie niesie ze sobą zespół deweloperski.
Fundacja Fantom została założona przez południowokoreańskiego informatyka, Ahn Byung Ik. Obowiązki CEO platformy pełni Michael Kong.
Fantom ma zespół wspierający ich silną wizję open source. W jego skład wchodzą inżynierowie, naukowcy i przedsiębiorcy. Twojej uwadze nie powinien również umknąć fakt, że w szeregach zespołu zameldował się Andre Cronje.
Gdzie można handlować FTM?
Oto giełdy, na których możesz tradować FTM:
- Coinbase
- Binance
- GAte.io
- OKEx
- KuCoin
- FTX
Tokenomika Fantom
Istnieje łącznie 3,175 miliardów tokenów FTM. Proponowana strategia dystrybucji, która została zaproponowana w czasie ICO, przedstawiała się następująco:
- 40% początkowej sprzedaży tokenów
- 30% rozwój
- 15% Doradcy / współpracownicy
- 15% zespół Fantom i założyciele
Mapa drogowa
Kolejnym decydującym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze projektów, które wchodzą w skład Twojego portfela inwestycyjnego, jest mapa rozwoju. Daje ona jasne wskazanie tego, co już zostało zrobione i co pozostało do osiągnięcia w zgodzie ze wszystkimi złożonymi obietnicami.
Zobaczmy, jak do tej pory wyglądała ścieżka rozwoju Fantom:
Podsumowanie
Fantom to jeden z tych ekosystemów, których podstawy wyglądają bardzo obiecująco, aczkolwiek może sprawiać wrażenie jeszcze niedocenianego. Warto jednak obserwować zarówno to, co dzieje się w zakresie jego technologii, jak również ceny. Fantom zdaje się posiadać wszystkie elementy konieczne do tego, aby stać się odnoszącym sukcesy ekosystemem blockchain z obsługą DeFi.
***
źródło: link
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.