Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikował w tym tygodniu nowy raport, który może objąć niektóre firmy kryptowalutowe unijnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.
Tymczasem eksperci ostrzegają, że kategoryzacja papierów wartościowych może prowadzić do bardziej spornego środowiska regulacyjnego.
Branży krypto grozi stagnacja?
To działania bliźniaczo podobne do tych, które w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd forsuje Gary Gensler. – Mogą one spowolnić niektóre projekty w Europie – uważa Andrea Pantaleo, prawnik w firmie DLA Piper, specjalizujący się w przepisach dotyczących rynku kryptowalut.
Przełomowy zbiór przepisów kryptowalutowych Unii Europejskiej właśnie przeszedł ostatnią przeszkodę legislacyjną. MiCA, która wejdzie w życie jeszcze w tym roku, została uznana za przykład prawa mającego na celu zapewnienie jasności w branży, która może przyciągnąć więcej firm do Europy.
Podczas gdy Unia Europejska posiada złożone definicje na temat tego, co stanowi papier wartościowy, amerykańska klasyfikacja, znana jako test Howeya, zawiera szeroką definicję tego, czym jest papier wartościowy. – Właśnie dlatego amerykańskie organy regulacyjne] toczą spory sądowe z tak wieloma dostawcami usług – powiedział Pantaleo.
Zobacz też: Smok kontra Wuj Sam. Czy Chiny przegonią gospodarczo USA?
Scenariusza z USA można uniknąć?
Przypomnijmy, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd złożyła pozwy przeciw dużym kryptowalutowym graczom – m.in, firmom Coinbase, Ripple i Kraken – w których zarzuca im naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. – To jest coś, czego nie chcemy tutaj, ponieważ mamy przepisy, powinniśmy mieć też określone i jasne zasady – dodał Pantaleo.
Według Elizavety Palaznik, niezależnej konsultantki specjalizującej się w europejskim prawie kryptowalutowym, jednym z wyzwań dla firm jest ustalenie, do której kategorii należą, biorąc pod uwagę różne kryteria dostępne w różnych przepisach.
Wyjaśnijmy, że przepisy MiCA zostały opracowane z myślą o emitentach kryptowalut i dostawcach usług. Obecnie podmioty finansowe prowadzą konsultacje z przedstawicielami branży krypto na ich temat.
Może Cię zainteresować: