Kapitalizacja rynkowa XRP, tokena wyemitowanego przez Ripple Labs, wzrosła o 78 proc. po tym, jak 13 lipca br. amerykański sąd wydał wyrok na korzyść firmy.
Nie da się ukryć, że pokonanie przez Ripple Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w sądzie ożywiło rynek altcoinów. Zresztą już dziś XRP może się już teraz pochwalić mianem najczęściej wymienianego tokena w bieżącym roku. – To kamień milowy dla całego sektora. Można założyć, że jeśli XRP nie jest papierem wartościowym, to prawie żadne inne aktywa cyfrowe nie mogą być w ten sposób traktowane – skomentował Matteo Greco, analityk w firmie Fineqia International zajmującej się inwestycjami fintech i blockchain.
Przełom w branży?
Analitycy serwisu CoinGecko obliczyli, że kapitalizacja rynkowa altcoinów wzrosła z 636,38 miliarda dolarów przed orzeczeniem sądu w sprawie Ripple do kwoty 665,2 miliarda dolarów. Z kolei indeks Cryptoquant dotyczący cen monet uznanych przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd za potencjalne papiery wartościowe podskoczył aż o 11 proc.
Z ankiety przeprowadzonej w lipcu br. przez firmę Coinshares International wynika, że wśród 51 podmiotów zarządzających aktywami cyfrowymi zarządzającymi aktywami o wartości 900 miliardów już 10 proc. inwestorów inwestuje w altcoiny (w czerwcu było to 5 proc.). Jednocześnie należy zauważyć, że niektórzy inwestorzy zmniejszają swoje zasoby w w ethereum i bitcoinie na rzecz mniejszych altcoinów, takich jak XRP i polkadot.
Zobacz też: Złoto: czego możemy się spodziewać na rynkach w tym tygodniu?
SEC odwoła się od wyroku?
Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odwoła się od wyroku. Należy też zauważyć, że pozew zaszkodził wykorzystaniu tokena w praktycznych zastosowaniach, takich jak rozliczenia płatności i przekazy pieniężne.
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Ripple Labs stwierdzili, że ustanowienie sensownej regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych zajmie jeszcze sporo czasu. Jednocześnie firma zapowiedziała, że zamierza inwestować w swój rozwój w krajach, które zadbały o czytelne przepisy prawne ramy regulacyjne.
Może Cię zainteresować: