Stanley Druckenmiller, który przez blisko 12 lat zarządzał funduszem Quantum Fund dla Georga Sorosa, w 2008 roku zbił fortunę w postaci setek milionów dolarów. W 2000 roku Druckenmiller opuścił funduszu Sorosa z uwagi na potężne starty na akcjach spółek technologicznych i zajął się własnym – Duquesne Capital, utworzonym w 1981 roku. Miliarder zdecydował się zamknąć Duquesne w roku 2010 powołując się na wysoki stres związnay z zarządzaniem potężną ilością pieniędzy. Zasłynął z faktu, że Duquesne wypracowało średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 30%, bez ani jednego stratnego roku.
Teraz Druckenmiller nie ma dobrych wieści dla gospodarki (lepsze dla Bitcoina). Po raz pierwszy otwarcie przyznał, że „coś” pęknie w amerykańskiej gospodarce w 2024 roku: ’Patrząc w przyszłość, szczególnie w 2025 r., może w 2024 r. – trzeba być otwartym na coś, co się zepsuje ….’ Druckenmiller nie podał przykładów tego, jakich obszarów dokładnie może dotknać kryzys, ale zauważył, że może to dotyczyć rynku akcji: „Bodźce gospodarcze w czasie rządów Demokratów tworzyły okazja na rynku akcji. Teraz ten sam bodziec wywiera nadal presję na stopy procentowe, co powoduje załamanie wszelkiego rodzaju innych aktywów związanych z rynkiem akcji”.
Teraz Druckenmiller, który już w 2022 roku posiadał Bitcoina (informował o sprzedaży na poczatku 2022 z uwagi na początek cyklu zacieśniania polityki przez Fed) potencjalnie ponownie wróci do rynku crypto. W wywiadzie dla innego zarządzającego funduszem hedgingowym miliardera, Paula Tudora Jonesa, Druckenmiller porównał Bitcoina do złota jako środka przechowującego wartość. Uznał go za atrakcyjniejszy dla młodszych pokoleń i przyznał, że 'chociaż obecnie nie posiada żadnego Bitcoina, zdecydowanie powinien’. Jednocześnie dodał, że Bitcoin to wśród crypto marka ponieważ ma aż 17 lat choć on sam wciąż preferuje złoto ponieważ jego marka liczy 5000 lat.
Druckenmiller nie ma dobrych wieści?
Legendarny jeszcze za życia inwestor i spekulant wyraził przekonanie, że sektor aktywów cyfrowych może się rozwijać, jeśli ludzie stracą wiarę w centralny system bankowy. Druckenmiller pochwalił również technologię blockchain i przewidział, że system oparty na blockchainie może zastąpić dolara jako światową walutę rezerwową. Także przeprowadzający wywiad z Druckenmillerem, Tudor Jones pozytywnie wypowiedział się na temat Bitcoina którego pierwotnie traktował jako zabezpieczenie przed inflacją – ostatnio wyrażał wątpliwości co do perspektyw BTC w 2023 roku.
Od tego czasu zmienił jednak zdanie, a sam Stanley Druckenmiller może mieć słabość do Bitcoina, na którym pozycja od 2020 roku pozwoliła mu sporo zarobić. Miliarder znany jest też z ponurych prognoz dla sektora nieruchomości komercyjnych i wspomnianych banków przed którymi może zabezpieczać Bitcoi jako pewnego rodzaju waluta unwiersalna i 'antysystemowa’. Druckenmiller przyznał, że żałuje iż nie zdał sobie sprawy z charakterystyki Bitcoina jako aktywa popularnego wśród młodego pokolenia znacznie wcześniej.
„Mam 76 lat. Posiadam złoto. Byłem zaskoczony, że Bitcoin zaczął się rozwijać. Ale wiesz – jasne jest, że młodzi ludzie postrzegają go jako magazyn wartości, ponieważ o wiele łatwiej jest z nim robić różne rzeczy.”
Może Cię zainteresuje: