Do Kwon. Wiadomo już, dokąd nastąpi ekstradycja byłego szefa Terry

Mając do wyboru Koreę i USA minister sprawiedliwości Czarnogóry wyraził zamiar ekstradycji Do Kwon do Stanów Zjednoczonych.

Najwyższy urzędnik wymiaru sprawiedliwości Czarnogóry rozważa wysłanie potentata kryptowalutowego Do Kwona do Stanów Zjednoczonych zamiast do Korei Południowej w celu postawienia go przed zarzutami karnymi.

Do Kwon: oszust jakich mało?

Przypomnijmy, że Do Kwon, który od marca br. przebywa w areszcie w Czarnogórze, jest przedmiotem międzynarodowego sporu ekstradycyjnego między USA a Koreą Południową. Prokuratorzy z obu krajów chcą osądzić biznesmena za liczne oszustwa i naruszenia prawa papierów wartościowych związane z krachami jego kryptowalut TerraUSD i Luna o wartości 40 miliardów dolarów, do których doszło w maju 2022 roku. Pomimo tego, że sąd w Czarnogórze zatwierdził ekstradycję Kwona w listopadzie br., ostateczna decyzja należy do ministra sprawiedliwości Andreja Milovicia, który ma ogłosić swoją decyzję po rozstrzygnięciu ostatniej apelacji Kwona od orzeczenia sądu.

Według eksperta prawnego ds. kryptowalut, Davida Lesperance’a, Do Kwon zostanie oskarżony na wiele sposobów. – Chodzi więc o to, że popełnił oszustwo, ponieważ w zasadzie sprzedawał klientom algorytm stablecoin i składał fałszywe oświadczenia, aby skłonić ludzi do przekazania mu pieniędzy – wyjaśnił Lesperance. – Jest to podobne do tego, co pod pewnymi względami robił Sam Bankman-Fried. Czyli działało to na zasadzie: „Hej, jeśli dasz mi pieniądze, nie zamierzam ich używać”. Tymczasem on je po prostu kradł. Więc to, co się wydarzy, to jego ekstradycja. Jestem prawie pewien, że (władze pod jego adresem – przyp. red.) mają już gotowe zarzuty – dodał.

Lesperance wspomniał również o Danielu Shinie, współzałożycielu Terraform Labs, który w ostatnim czasie pojawił się w sądzie w Korei Południowej i zaprzeczył wszystkim zarzutom związanym z upadkiem ekosystemu Terra w 2022 roku. Shin zasłonił się „nierozsądnymi praktykami zarządzania Anchor Protocol” przez swojego współpracownika, którym był właśnie Do Kwon.

Zobacz też: Salwador proponuje ekskluzywny program wizowy dla kryptowalutowych inwestorów

Poszukiwany na całym świecie

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 r. Interpol zarządził w sprawie Do Kwona czerwony alert. Mężczyzna był poszukiwany na całym świecie po tym, jak doszło do upadku stworzonych przez niego tokenów TerraUSD i Luna, co spowodowało stratę około 40 miliardów dolarów.

W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Do Kwon może otrzymać co najmniej osiem zarzutów. Są wśrod nich zarzuty o oszustwa związane z towarami, i papierami wartościowymi. Mówi się też o tzw. „oszustwach kablowych”, spiskowaniu w celu oszustwa i angażowaniu się w manipulacje rynkowe związane z jego rolą w Terraform Labs.

W Korei Południowej Kwon został oskarżony o naruszenie przepisów dotyczących rynków kapitałowych, manipulowanie wolumenami transakcji przy użyciu „botów handlowych” oraz przekupstwo.

Może Cię zainteresować:

Do KwoneksptradycjaKryptowalutyterra
Komentarze (0)
Dodaj komentarz