Badania opublikowane przez firmę Messari pokazują, że bitcoiny o wartości przekraczającej pół miliarda dolarów zostały w tym roku wysłane do Ethereum. Na ten moment to 0,3% całkowitej podaży BTC.
Powodem takiego stanu rzeczy ma być tegoroczny wzrost sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi).
Messari tweetuje:
„Chociaż zaledwie 0,3% wszystkich bitcoinów jest na Ethereum i bierze udział w boomie na DeFi, okazja dla zdecentralizowanych pomostów między dwoma łańcuchami jest trudna do zignorowania”.
$500M worth of #Bitcoin has been ported over to Ethereum in 2020
— Messari (@MessariCrypto) September 1, 2020
With only 0.3% of all bitcoin on Ethereum and DeFi booming, the opportunity for decentralized bridges between the two chains is hard to ignore. $KEEP $REN pic.twitter.com/tLGWlaIuFZ
Messari o DeFi
Zdecentralizowane finanse to relatywnie nowy trend w przestrzeni aktywów cyfrowych. DeFi odnosi się do takich rzeczy, jak platformy pożyczkowe czy tokeny, które śledzą akcje. Według DeFi Pulse, ponad 9,5 miliardów dolarów jest już dziś zablokowanych w inteligentnych kontraktach branży. Oznacza to wzrost o 8 miliardów dolarów w przeciągu trzech miesięcy!
Zdecydowana większość branży DeFi egzystuje na Ethereum. Według Messari, bitcoinowcy coraz częściej i chętniej lokują swoje środki w DeFi.
Ale… Nie można po prostu używać BTC w protokołach DeFi opartych na Ethereum. Aby wziąć udział w zabawie, bitcoinowcy muszą najpierw zablokować swoje BTC w inteligentnych kontraktach, które dają im tokeny oparte na Ethereum. Dopiero w takiej postaci reprezentują one ten właściwy bitcoin, który może zostać wykorzystany w ramach różnych protokołów DeFi.
Aby skorzystać z BTC w ramach zdecentralizowanych finansów, można wykorzystać kilka sposobów. W tym celu możecie, przykładowo, skorzystać z oferty BitGo -, WrappedBTC, która została uruchomiona w styczniu ubiegłego roku. To usługa powiernicza, co oznacza, że będziesz musiał powierzyć BitGo swoje pieniądze.
Interoperacyjność blockchain to nadal ogromne wyzwanie
Protokoły natywne dla DeFi istnieją, ale są bardzo nowe. Sprawienie, aby łańcuchy bloków współpracowały ze sobą w pożądany sposób, nadal stanowi ogromne wyzwanie dla branży.
Firma DeFi Keep miała w ofercie Bitcoin oparty na ETH, tBTC. Usługa przeszła w tryb offline zaledwie kilka dni po uruchomieniu w maju 2020 roku po wykryciu błędu w jego kodzie. 17 sierpnia zespół deweloperski zapowiedział, że audyt został zakończony około dwa tygodnie temu i powinien wrócić do życia w ciągu kilku następnych tygodni.
.@keep_project #tBTC audits are clean 🥳
— devops199fan 🔪📜😅 (@devops199fan) August 17, 2020
rc.1 launch planned for 1-3 weeks out to allow for additional testing 🙏
i hope they are getting @samczsun from @trailofbits to help out 🧐
cc @mhluongo pic.twitter.com/Paqelrexfg
0,3% podaży bitcoina to, według aktualnych cen, około 664 milionów dolarów. Myśląc o bitcoinowym kursie na DeFi pamiętajmy, że cała kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosi 221 miliardów dolarów.
Od Redakcji
Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.
Zobacz najnowszy odcinek:
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.