Chiński bank centralny obawia się tego, co stablecoiny mogą zrobić z tradycyjnym systemem finansowym

Podczas gdy Visa i inne główne prywatne sieci płatnicze dostrzegają potencjał stablecoinów, chiński bank centralny uważa, że stanowią one poważne zagrożenie dla globalnych systemów finansowych.

To „bardzo niepokojące”

Chiński bank centralny jest zaniepokojony globalnym ryzykiem finansowym związanym z walutami cyfrowymi, w szczególności stablecoinami.

Fan Yifei, zastępca prezesa Ludowego Banku Chin (PBoC), wyraził obawy związane z rzekomo poważnym zagrożeniem, jakie stablecoiny, takie jak Tether (USDT), stanowią dla globalnych systemów finansowych i rozliczeniowych, podało dziś CNBC.

Urzędnik podkreślił, że tempo rozwoju prywatnych systemów płatniczych jest „bardzo niepokojące”, a LBCh działa przeciwko monopolom i „nieuporządkowanej ekspansji kapitału”, dodając:

„Tak zwane stablecoiny niektórych komercyjnych organizacji, zwłaszcza globalne stablecoiny, mogą nieść ryzyko i wyzwania dla międzynarodowego systemu monetarnego oraz systemu płatności i rozliczeń”.

Fan zwrócił uwagę na fakt, że chiński rząd podjął już pewne kroki w celu ograniczenia ekspansji globalnych stablecoinów w tym kraju. Zaznaczył, że LBCh zastosuje wobec innych podmiotów na rynku usług płatniczych te same restrykcje, które zastosował wobec Ant Group Alibaby.

W listopadzie ubiegłego roku Chiny wstrzymały 37-miliardowe IPO firmy Ant. Wszczęły również dochodzenie antymonopolowe w stosunku do Alibaba. Mu Changchun, szef działu badań walut cyfrowych w PBoC, powiedział później, że cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego ma na celu zapewnienie wsparcia dla głównych usług płatności detalicznych, takich jak AliPay i WeChat Pay. Według Fan Yifei, chiński system cyfrowego juana przyciągnął, jak do tej pory, ponad 10 milionów użytkowników.

Dwa słowa o bitcoinie

Oprócz ostrzeżenia przed stablecoinami, Fan skrytykował również główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), twierdząc, że waluty cyfrowe tego rodzaju „stały się narzędziami spekulacyjnymi” i stanowią potencjalne zagrożenie dla „bezpieczeństwa finansowego i stabilności społecznej”.

Chiny utrzymują twarde stanowisko w odniesieniu do kryptowalut. Świadczą o tym wznowione niedawno represje dotyczące działalności wydobywczej kryptowalut oraz obrotu aktywami cyfrowymi.

Tymczasem, niektóre z największych na świecie firm płatniczych, takie jak Visa, zwiększyły wymiar swojego pozytywnego nastawienia do stablecoinów. „Stablecoiny są na dobrej drodze, aby stać się ważną częścią szerszej cyfrowej transformacji usług finansowych, a Visa jest podekscytowana możliwością pomocy w kształtowaniu i wspieraniu tego rozwoju” – podano w wystosowanym dziś komunikacie.

Może Cię zainteresować:

Chinystablecoiny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz