Były przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ay Clayton wyraził opinię, że kwestia klasyfikacji aktywów kryptograficznych była przez Komisję „przesadzona”.
Ostatnie wypowiedzi byłego przewodniczącego agencji wywołały głośną dyskusję w społeczności kryptowalut.
SEC i Clayton. Nie wie o czym mówi?
Podczas dyskusji zorganizowanej przez Radę Stosunków Zagranicznych w dniu 21 listopada br., Clayton wyraził swoje przychylne podejście do przedsiębiorców kryptowalutowych i ram regulacyjnych. Podkreślając empatię dla przedsiębiorców poszukujących kapitału publicznego, Clayton opowiedział się za usprawnieniem procesu pozyskiwania kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jego komentarze podkreślały zaangażowanie w innowacje, ochronę inwestorów i integralność rynku.
W pewnym momencie stwierdził, że najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu byłoby w pierwszej kolejności byłoby uznanie, że jest to technologia, a nie produkt. – Myślę, że kwestie klasyfikacji dotyczące tego, czy jest to papier wartościowy, czy towar, są przesadzone. Większość z tych decyzji jest dość łatwa (do podjęcia – przyp. red.) w zakresie, w jakim będziemy nadal zmagać się z tymi decyzjami dotyczącymi klasyfikacji. Mówię, żebyśmy się tym zajęli. Miejmy regulowane platformy, na których można umieścić jedno lub drugie – zachęcał.
W swoim poście opublikowanym na platformie X dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, przyznał, że nie wierzy w to rozwiązanie.
Zobacz też: Atak Hamasu na Izrael. Terroryści nie używają już BTC – mają dużo lepsze…
„Wcześniej mówił co innego”
Podobnie zareagował Bill Morgan, ekspert prawny i popularny komentator w sprawie Ripple przeciwko SEC. Przypomniał on, że Clayton dążył do tego, by XRP straciło na znaczeniu na rynku kryptowalut. – Miało to dla niego znaczenie tylko wtedy, gdy chciał zaszkodzić XRP jako konkurentowi Ethereum i Bitcoina. I (dziś – przyp. red.) ma czelność mówić, że niech rynek decyduje o wartości technologii. (Mówi to – przyp. red.) po tym, jak był zaangażowany w przemówienie Ethereum free pass, które przeszło długą drogę do SEC wybierając zwycięzcę, a nie rynek – zaznaczył Morgan.
Przypomnijmy, że pod koniec 2020 r. Clayton wszczął postępowanie sądowe przeciwko Ripple, oskarżając firmę o nielegalną sprzedaż XRP. Ostatecznie to przedsiębiorstwo wygrało sprawę – sędzia okręgowy USA orzekł bowiem, że wtórna sprzedaż XRP nie stanowi sprzedaży kontraktów inwestycyjnych.
Może Cię zainteresować: