Nie warto deklarować posiadania kryptowalut? To, co dzieje się w tym kraju, daje do myślenia

W 2022 r. średnia wartość niezadeklarowanych kryptowalut w Japonii spadła aż o 19 proc.

Jednocześnie liczba przypadków uchylania się od opodatkowania z wykorzystaniem aktywów kryptograficznych wzrosła w tym kraju w ubiegłym roku o 35 proc.

Deklarowanie posiadania krypto? „Dziękuję, postoję”

24 listopada br. Japońska Krajowa Agencja Podatkowa (NTA) opublikowała roczne podsumowanie dochodzeń podatkowych. 13-stronicowy dokument zawiera również dane dotyczące dochodzenia w sprawie uchylania się od opodatkowania kryptowalut.

Z raportu wynika, że organ wszczął 615 dochodzeń w sprawie posiadania kryptowalut przez obywateli na podstawie ich deklaracji podatkowych za 2022 r., w porównaniu z 444 w 2021 r. W 548 przypadkach agencja wykryła naruszenia przepisów podatkowych, co stanowi 35 proc. wzrost w stosunku do 2021 r., kiedy to odnotowano 405 przypadków uchylania się od opodatkowania kryptowalut.

Co ciekawe, średnia wartość niezadeklarowanych zasobów kryptowalut spadła z 36 590 000 jenów japońskich (równowartość około 245 000 USD) w 2021 r. do 30 770 000 jenów (206 000 USD) w 2022 r.

Latem 2023 r. japońskie organy regulacyjne, w tym NTA i Agencja Usług Finansowych (FSA), potwierdziły, że obywatele tego kraju zostaną zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych od niezrealizowanych zysków w kryptowalutach. Oznacza to, że nie będą musieli płacić około 35 proc. podatków od tych aktywów kryptograficznych przechowywanych bez operacji handlowych w ciągu roku podatkowego.

Zobacz też: To nie przypadek. Kolejna duża giełda kryptowalut zawiesza działalność

Japonia chce wdrożenia CARF

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w listopadzie br. Japonia dołączyła do listy prawie 50 krajów, które zobowiązały się do szybkiej transpozycji Crypto-Asset Reporting Framework (CARF) – nowego międzynarodowego standardu automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi, do swoich krajowych systemów prawnych.

„CARF, opracowany w świetle szybkiego rozwoju rynku aktywów kryptograficznych i na podstawie mandatu udzielonego przez G20, przewiduje raportowanie informacji podatkowych o transakcjach dotyczących aktywów kryptograficznych w znormalizowany sposób, w celu automatycznej wymiany takich informacji z jurysdykcjami rezydencji podatników w ujęciu rocznym” – czytamy w raporcie opublikowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Ramy prawne CARF obejmują zakres krypto-aktywów, które mają zostać objęte, podmioty i osoby fizyczne podlegające wymogom gromadzenia danych i raportowania, transakcje podlegające raportowaniu oraz procedury należytej staranności w celu identyfikacji użytkowników krypto-aktywów, a także mają na celu określenie jurysdykcji podatkowych do celów raportowania i wymiany.

Może Cię zainteresować:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz