„Bóg wybacza, ZachXBT- nigdy”. FBI schwytało ważnego oszusta i odzyskało kryptowaluty

Detektyw ZachXBT i skradzione kryptowaluty

Znany i lubiany detektyw on-chain, ZachXBT, przysłużył się po raz kolejny społeczności krypto, tym razem pomagając FBI schwytać scammera specjalizującego się w atakach phishingowych na kryptowaluty poprzez włamania na serwery Discorda i konta na Twitterze.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) zarekwirowało tokeny NFT o wartości ok. 100 000 dolarów oraz 86,5 ETH w gotówce należące do domniemanego oszusta o imieniu Chase Senecal, znanego też online jako Horror (HZ). Zajęcie nastąpiło w wyniku dochodzenia prowadzonego przez niezależnego śledczego z sektora blockchain o pseudonimie ZachXBT, który opublikował po raz pierwszy wyniki swojego dochodzenia we wrześniu 2022 roku.

Skradzione aktywa odzyskano przez…zegarek

Oficjalny komunikat FBI z dnia 3 lutego 2023 r. stwierdza, że aktywa Chase’a Senecala w tym zegarek Audemars Piguet Royal Oak o wartości 41 000 dolarów, zostały zarekwirowane w procedurze zajęcia federalnego za naruszenie federalnego prawa. Zarekwirowane NFT obejmują także token z kolekcji Bored Ape Yacht Club o numerze #9658 oraz NFT z kolekcji Doodles o numerze #3114 (o wartości odpowiednio 95 495 i 9 361 dolarów na moment zajęcia). 86,5 Ethereum w gotówce miało wartość 116 433 dolarów w momencie zajęcia, ale jego wartość wzrosła niedługo potem do 144 000 dolarów.

Zobacz też: Dwa ataki na DeFi, dwa drastycznie różne rezultaty

Dochodzenie ZachaXBT wykazało, że Senecal używał platformy Twitter do przejmowania różnych kont znanych osób i projektów, takich jak @Zeneca, @nounsdao, @ezu_xyz, @terazbitcoindeekaymotion czy @JRNYclub, a także był odpowiedzialny za ataki na serwery Discord @AnataNFT i @Lacoste. Kosztowny zegarek okazał się być jednym z kluczowych identyfikatorów, które pomogły ZachowiXBT rozpoznać prawdziwą tożsamość Senecala.

W poście na platformie Medium z 2 września 2022 roku ZachXBT wyjaśnił, że wyśledził domniemanego oszusta po tym, jak zobaczył HZ chwalącego się swoim nowym zegarkiem na portalach społecznościowych. Płatność za zegarek miała zostać dokonana na blockchainie przy pomocy USDC i została bezpośrednio sfinansowana z wielu adresów użytych do okradania ludzi za pomocą przejętych kont na Twitterze.

(Twitter ZachXBT, CoinTelegraph)

Może Cię zainteresować:

discordETHEthereumfbiHakerKryptowalutyNFToszustwoScamTwitter
Komentarze (0)
Dodaj komentarz