JP Morgan: Dolar amerykański i jego hegemonia są zagrożone

Czy dolar amerykański znajduje się w tarapatach? JPMorgan uważa, że waluty cyfrowe banku centralnego mogą osłabić jego hegemonię jako światowej waluty rezerwowej.

We wczorajszym raporcie Bloomberga czytamy słowa głównego ekonomisty amerykańskiego banku, który stwierdza:

„Nie ma kraju, który mógłby stracić więcej z powodu przełomowego potencjału waluty cyfrowej niż Stany Zjednoczone. Dotyczy to głównie hegemonii dolara amerykańskiego. Wydanie globalnej waluty jako środka wymiany dla międzynarodowego handlu towarami i usługami ma ogromne zalety ”.

Blockchain podważa dominację USA w kwestii finansów?

JPMorgan wątpi jednak, jakoby dolar amerykański miał szybko stracić znaczenie jako globalna waluta rezerwowa. Tym samym w raporcie znalazło się pewne ostrzeżenie. W opinii banku, „delikatne”, peryferyjne aspekty dominacji waluty mogą ulec erozji, w tym w zakresie obrotu finansowego czy systemu SWIFT.

Już w marcu osiem dużych banków, w tym HSBC i Citi, ogłosiło, że wspólnie opracowane obrotu finansami w oparciu o blockchain zostanie zainicjowane w Singapurze w drugiej połowie 2020 r.

Podobne inicjatywy prowadzą również Chiny i wiele banków europejskich.

Cyfryzacja dominacji dolara

Raport wspomina o rozpoczęciu przez USA prac nad projektem cyfrowego dolara w celu przeniesienia dominacji monetarnej do szybko rozwijającej się sfery cyfrowej.

JPMorgan ostrzega, że ​​inne kraje mogą korzystać z walut cyfrowych w celu obejścia systemu SWIFT i zasięgu sankcji gospodarczych. Podważy to, zdaniem banku, zdolność Stanów Zjednoczonych do sprawowania władzy na arenie światowej poprzez kontrolę nad globalną walutą rezerwową:

„Oferowanie rozwiązania w zakresie płatności transgranicznych zbudowanego na bazie dolara cyfrowego byłoby szczególną inwestycją […]. W przypadku krajów o wysokich dochodach, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, waluta cyfrowa stanowi ćwiczenia w zakresie zarządzania ryzykiem geopolitycznym”.

Waluty cyfrowe banków centralnych jako „postawa obronna” przeciw stablecoinom?

Ekonomista John Vaz przedstawił krytyczną ocenę CBDC argumentując, że waluty cyfrowe banku centralnego obejmują „rodzaj akcji ratunkowej prowadzonej przez banki centralne w obliczu braku sympatii do kryptowalut”.

Vaz dodał, że kryptowaluty odbierają bankom centralnym zdolność do „skorzystania z dźwigni w gospodarce, ponieważ w przypadku takich rzeczy jak Bitcoin nie można tworzyć pieniędzy […]. Cyfrowe waluty banku centralnego prawdopodobnie bardziej polegają na śledzeniu przepływów pieniężnych, niż na zapewnianiu jakichkolwiek korzyści”.

CBDCDolarJP Morganwaluta cyfrowaWaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz