Bitfinex twierdzi, że spłacił Tether | Czy problemy giełdy zniknęły?

Giełda kryptowalut Bitfinex twierdzi, że w pełni spłaciła 750 milionów dolarów pożyczki od emitenta stablecoin Tether. Czy oznacza to, że problemy prawne giełdy znikną.

Bitfinex, piąta co do wielkości giełda kryptowalut pod względem wolumenu, spłaciła rzekomo pozostałą część salda pożyczki w wysokości 750 milionów dolarów zaciągniętej u emitenta stablecoin Tether.

Giełda poinformowała The Block, że zapłaciła w styczniu Tetherowi 550 milionów dolarów, po uprzednim spłaceniu 100 milionów dolarów w każdym z poprzednich dwóch lat.

Głośna pożyczka Bitfinex

Bitfinex zaciągnął dług od Tether w 2018 roku po tym, jak jego procesor płatności, Crypto Capital, miał rzekomo ukraść 850 milionów dolarów. Biuro prokuratora generalnego Nowego Jorku (NYAG) bada sprawę pożyczkę już od 2018 r., podejrzewając, że Bitfinex zasadniczo pożyczał sobie pieniądze na pokrycie tej straty. Sam Crypto Capital jest oskarżany o pranie pieniędzy.

Prokurator nadzorujący sprawę wyjaśniał tę kwestię w kwietniu 2019 w następujących słowach:

„Aby wypełnić tę lukę, dyrektorzy Bitfinex i Tether zaangażowali się w serię sprzecznych transakcji korporacyjnych, w wyniku których Bitfinex zorganizował sobie dostęp do 900 milionów dolarów rezerw Tether, o których Tether od lat wielokrotnie mówił inwestorom, że stanowią pełne wsparcie i zabezpieczenie wirtualnej waluty w stosunku 1 do 1.”

Jak powiedział główny radca prawny Bitfinex, Stuart Hoegner, giełda miała „krótkoterminowe zapotrzebowanie na gotówkę, a Tether był gotowy pożyczyć środki na rozsądnych warunkach handlowych”.

Argument nowojorskiego prokuratora generalnego jest taki, że wykorzystanie rezerw Tether w ten sposób stanowiłoby oszustwo. Na początku dochodzenia Tether przyznał w marcu 2019 r., że nie miał całkowitego zabezpieczenia prawdziwymi dolarami amerykańskimi, ale także „ekwiwalentami gotówki”, a czasem „innymi aktywami i należnościami”.

Spłata pożyczki nie oznacza, że ​​problemy prawne Tether i Bitfinex dobiegły końca…

Profesor Willamette University College of Law Rohan Gray, który jest również wiceprzewodniczącym Digital Currency Global Initiative, przywołuje dobrze znane powiedzenie: „nie ufaj, weryfikuj”, twierdząc, że nie ma powodu, aby ufać w to, że Bitfinex spłacił pożyczkę. Zdaniem profesora, wypada wziąć poprawkę na fakt poprzedniej niepewności co do tego, czy Tether był w pełni zabezpieczony dolarami amerykańskimi. Przyznał jednak, że biorąc pod uwagę zwyżkowy stan rynków kryptowalut, spłata pożyczki rzeczywiście mogła mieć miejsce.

„Jednak nawet gdyby do spłaty rzeczywiście doszło, poważnym błędem byłoby przyjęcie poglądu, że wszystko, co dobre, dobrze się kończy”skomentował Gray. „Główna obawa o to, że aktywa Tether nie są w pełni zabezpieczone – pozostaje, a jej niejasne relacje z Bitfinex i Deltec pozostają problematyczne z etycznego i prawnego punktu widzenia”.

„Deltec” odnosi się do Deltec Bank & Trust, międzynarodowego banku z siedzibą na Bahamach, który wśród swoich klientów ma co najmniej jedną inną giełdę kryptowalut. Chociaż krążyły plotki, że Bitfinex posiada udziały w Deltec – i że Deltec posiada rezerwy Bitcoin dla Bitfinex – wiceprezes zarządu Gregory Pepin powiedział, że to nieprawda.

W chwili, gdy Tether odniesie się do tej sprawy, powyższy wpis zostanie uzupełniony o stosowne informacje.

Może Cię zainteresować:

BitfinexSECtetherUSDT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz