CEO Ark Invest, Cathie Wood wymieniła powody, dla których bitcoin jest czymś więcej niż store of value…
Udzielając wypowiedzi dla CNBC (Squawk Box), Cathie Wood zwróciła uwagę na niuanse w zakresie fundamentów bitcoina, które uczyniły go jej zdaniem rozsądną inwestycją dla jej firmy i wszystkich inwestorów.
Dla Wood, która jest zwolenniczką inwestowania w przełomowe technologie, bitcoin pozostaje ważną klasą aktywów i nowym systemem monetarnym, który wykracza poza samo zagadnienie zabezpieczenia przed inflacją. CEO Ark Invest przyznała, że – jeśli ich dane są prawidłowe – ekosystem może wkrótce stać się deflacyjny, ponieważ inflacja spada. Dlatego też BTC jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko store of value. Według Wood, gdy obawy o inflację odejdą w przeszłość, bitcoin nadal będzie odgrywał ważną rolę w ochronie przed ryzykiem, a także w ochronie przed konfiskatą.
„W dłuższej perspektywie ważne jest, aby chronić przed ryzykiem kontrahenta w przypadku krachu w rodzaju tego z 2008/ 09. Jest to również bardzo ważna klasa aktywów chroniąca przed konfiskatą majątku inną niż inflacja”.
Bitcoin a ryzyko niewykonania zobowiązania
Rzeczywiście, bycie pozbawionym ryzyka kontrahenta jest jednym z fundamentów Bitcoina. Kryptowaluta narodziła się wszakże jako swoista odpowiedź na kryzys finansowy z 2008 roku, który był w dużej mierze spowodowany ryzykiem kontrahenta na rynku mieszkaniowym, gdzie wielokrotne, niewykonanie zobowiązania doprowadziły do krachu na rynku finansowym. Ryzyko kontrahenta, zwane również ryzykiem niewykonania zobowiązania, to ryzyko, że firmy lub osoby fizyczne nie będą w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań do spłaty zadłużenia.
Zapytana o to, czy obecna sytuacja na rynku króla kryptowalut daje dobrą okazję do zakupów, Cathie Wood odmówiła udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Zwróciła jednak uwagę na to, że – według wskazań analityki on-chain Ark Invest – więcej wskaźników świeci „na zielono” niż na „czerwono”.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.