Profil internetowy anonimowego twórcy Bitcoina, Satoshi Nakamoto, wskazuje, że skończył on właśnie 46 lat. Wszystkiego najlepszego, Satoshi!
Osiemdziesiąt osiem lat temu rząd federalny Stanów Zjednoczonych wydał dekret nr 6102, na mocy którego posiadanie złota przez obywateli stało się nielegalne.
To historyczne posunięcie w zakresie rządowej polityki pieniężnej zostało uwiecznione w kontekście urodzin Satoshi Nakamoto. To nie przypadek, że profil odzwierciedla 1975 rok. Właśnie wtedy dyrektywa 6102 została uchylona.
Wybór ten odzwierciedla zrozumienie przez Satoshiego historycznego traktowania przez rząd polityki pieniężnej i obywateli, na których ona wpływa. Można nawet ekstrapolować, że wybierając rok urodzenia 1975 Satoshi chciał, aby jego własna tożsamość pod pseudonimem symbolizowała koniec rządowej kontroli nad pieniędzmi.
Krótka historia dyrektywy 6102
W 1933 roku Franklin D. Roosevelt (FDR) został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obiecał zakończenie Wielkiego Kryzysu, który podniósł krajową stopę bezrobocia do 25% i zrujnował gospodarkę.
Podczas swojej kampanii prezydenckiej, FDR obiecał obniżyć wydatki rządowe i podatki oraz zrównoważyć budżet. Kiedy objął urząd, zrobił dokładnie odwrotnie. Rząd FDR wydał więcej, aby stworzyć miejsca pracy i zwiększyć popyt konsumencki. Prezydent podniósł podatki, aby sfinansować wzrost wydatków, a także kluczowe usługi rządowe. Wszystko to miało pobudzić gospodarkę, pomagając jednocześnie amerykańskim gospodarstwom domowym znajdującym się w trudnej sytuacji, w wydobyciu kraju z głębin kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się wraz z krachem giełdowym w 1929 roku.
FDR szybko zdał sobie jednak sprawę, że nie może wydrukować wystarczającej ilości pieniędzy, aby opłacić swój program wydatków, nawet poprzez podniesienie podatków. Ustawa o Rezerwie Federalnej z 1914 r. ograniczyła ilość pieniędzy, które rząd mógł wydrukować. Wszystkie banknoty Rezerwy Federalnej (pieniądze papierowe) musiały być zabezpieczone w 40% złotem należącym do rządu federalnego. Innymi słowy, na każdego wydrukowanego dolara rząd potrzebował 40 centów złota w banku.
Jdnym z pierwszych działań Roosevelta było ogłoszenie, że Amerykanie mają wycofać swoje złoto i walutę z oblężonego systemu bankowego jako „stan wyjątkowy”. W dniach 6-9 marca 1933 roku nakazał zamknięcie wszystkich banków „w celu zapobieżenia eksportowi, gromadzeniu […] złotych lub srebrnych monet, kruszców lub waluty”.
Ponieważ uznał, że to działanie nie wystarczyło, aby zapobiec rajdom na banki i wynikającemu z tego odpływowi złota z systemu, 5 kwietnia 1933 r., miesiąc po objęciu urzędu, Roosevelt wykorzystał uprawnienia przyznane prezydentowi przez ustawę Trading with the Enemy Act. 1917 r., aby zakazać posiadania złota. Wydał Executive Order 6102, który sprawił, że posiadanie złota – zarówno w monetach, jak i w sztabkach – było nielegalne dla wszystkich Amerykanów i podlegało karze do dziesięciu lat więzienia. Każdy złapany na nieprzestrzeganiu nowych regulacji musiałby również zapłacić grzywnę w wysokości dwukrotności kwoty złota, które nie zostało przekazane Rezerwie Federalnej w zamian za papierowe pieniądze.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Czytelnia Satoshi Nakamoto
W związku z 46 urodzinami Satoshiego, proponujemy Wam lekturę jednych z najlepiej odsłanianych treści na jego temat w całej historii naszego serwisu. Jeżeli chcielibyście przeczytać więcej, zajrzyjcie tutaj.
źródło grafiki tytułowej: tutaj