Gdzie jest dno Bitcoina? Jak kształtuje się przyszłość króla kryptowalut? Wywiad z analitykami

Bitcoin spadł poniżej 20 000$. Według niektórych analityków będzie to nowy punkt oporu. Jednak wciąż nie brakuje osób, które uważają że wzrosty są bliskie i to idealny moment na zakup bitcoina.

Oczywiście pojawiają się głosy, że teraz nowe dno znajduje się na poziomie 16 000 USD, inni mówią że cena bitcoina spadnie do 10 000 USD. Jednak, czy możemy to przewidzieć? Nową perspektywę rzuca wywiad przeprowadzony przez Coin Telegraph z analitykami Joe Burnett z Blockware Solutions i Colinem HArperem z Luxor Mining.

Pełny wywiad znajduje się na Twitter spaces:

Od czego zależy dno BTC? Czy możemy je przewidzieć?

Próba określenia następnych ruchów bitcoina jest aktualnie trudna. Jeszcze większym wyzwaniem jest określenie “ostatecznego dna” BTC.

Oczywiście możemy tworzyć anality techniczne, czy też zestawiać wykres Bitcoina z wykresami innych instrumentów finansowych, jak np. w Tweecie poniżej:

Analiza techniczna może pomagać w podejmowaniu decyzji. Jednocześnie trzeba pamiętać, że Bitcoin nie istnieje w próżni. Wpływają na niego czynniki makroekonomiczne, takie jak ogólna sytuacja na rynkach, nastroje, inflacja, czy też polityka poszczególnych państw.

Analitycy w ramach wywiadu zauważyli, że środowisko makro aktualnie mocno wpływa na cenę Bitcoina. Wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe powodują spadki wszystkich aktywów, nie tylko BTC. Uważają oni, że przy dalszych spadkach tradycyjnych rynków Bitcoin podąży za nimi.

Rozwiązania warstwy drugiej będą coraz ważniejsze

Analitycy zwracają także uwagę na to, że istotny jest rozwój 2 warstwy Bitcoina. Dla przypomnienia pierwsza warstwa to główny łańcuch blockchain. Możliwości skalowania pierwszej warstwy są ograniczone i wymagają dokonania zmian w głównym łańcuchu bloków, co może wywoływać sprzeciw społeczności. A jeśli nie wszyscy użytkownicy się zgodzą, to zmiana może zostać zablokowana, w niektórych przypadkach może dojść do hard forka, czyli rozwidlenia łańcucha bloków.

Rozwiązania drugiej warstwy pozwalają dokonywać operacji poza głównym łańcuchem bloków, a następnie przekazać skompresowane informacje do pierwszej warstwy. Przykładem takiego rozwiązania jest Lighting Network dla Bitcoina.

Duża zaletą rozwiązań opartych o warstwę drugą jest to, że nie wymagają one wprowadzania zmian w głównym łańcuchu bloków, działają poza nim. Dzięki temu są zwykle tańsze, różnica w cenie jest szczególnie widoczna w okresach wzmożonej aktywności na głównym łańcuchu bloków – przestrzeń w jednym bloku jest ograniczona, więc większe zainteresowanie zmniejsza płynność i powoduje wzrost opłat za transakcję.

Największym minusem może być prywatność oraz bezpieczeństwo – rozwiązania drugiej warstwy mogą cechować się innym poziomem bezpieczeństwa niż dokonywanie transakcji na pierwszej warstwie.

Natomiast według analityków jeśli adopcja Bitcoina wzrośnie 100 lub 1000 krotnie, to rozwiązania oparte o drugą warstwę zyskają na znaczeniu.

Sprawdź również:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinBlockchainBTCKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz