Wczorajsza iteracja implementacji Bitcoin Core 0.21.0 wprowadza kilka zmian, które stanowią podstawę dla bezpieczniejszej, bardziej prywatnej i solidnej sieci.
Po wydaniu Bitcoin Core 0.21.0, operatorzy pełnych węzłów i górnicy mogą obsługiwać najnowszy format adresów Tor. Mogą również ręcznie ustawiać opłaty w Satoshi. Eliminuje to konieczność korzystania z estymatora opłat.
Możliwe stało się również bezpłatnie testowanie kodu Taproot.
Kod Taproot dostępny do testowania
Zrozumiałe jest, że napływ nowych użytkowników, głównie inwestorów, oczekujących bezpieczniejszej i prywatnej sieci, wymaga zmian w ramach core. Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w Bitcoin Core jest Taproot.
Ustawiony do aktywacji za pomocą soft forka, rozwiązanie zmieni sposób działania skryptów Bitcoin głównie ze względu na prywatność.
Rozwiązanie Taproot zostało pierwotnie wprowadzone przez Grega Maxwella, programistę i kryptografa Bitcoin Core, który chciał stworzyć coś, co zachowałoby zestawy anonimowości w łańcuchu dla określonych fragmentów inteligentnych umów między użytkownikami (dzięki czemu wyglądają jak zwykłe płatności).
Oznacza to, że Taproot zasadniczo rozszerza możliwości inteligentnego kontraktu w sieci Bitcoin (zachowując prywatność), powodując, że wszystkie transakcje w łańcuchu (zarówno proste, jak i bardziej złożone) wyglądają dla zewnętrznego obserwatora dokładnie tak samo.
Dodatkowo Taproot wprowadzi inne zmiany, które sprawią, że Bitcoin będzie bardziej skalowalny i bezpieczny bez spornych opcji warstwy 2. Na przykład, w jednym bloku zostanie umieszczonych więcej transakcji, co pomoże poprawić przepustowość.
Rozwiązanie ma zostać wdrożone w pełni w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Więcej szczegółowych informacji odnośnie tego, co niesie ze sobą Taproot i dlaczego jest tak ważny, znajdziesz w poniższym artykule:
Taproot będzie zasadniczo pierwszą poważną aktualizacją Bitcoin w ciągu trzech lat po kontrowersyjnym hard forku SegWit 2X.
W połączeniu z obsługą adresów Tor V3 przez Bitcoin, programiści tworzą solidną podstawę, która ma ostatecznie uczynić sieć bardziej bezpieczną i nastawioną na prywatność.