Udział Bitcoin w rynku kryptowalut zbliża się do poziomów ostatnio obserwowanych w 2021 r. Czy BTC jestfaworyzowane w branży?
z danych opracowanych przez serwis CoinGecko wynika, że obecnie Bitcoin stanowi 48,5 proc. wartości rynku kryptowalut o wartości 1,1 bln dolarów. Dla porównania – na początku 2023 r. mógł się on pochwalić 38 proc. udziału w rynku.
Bitcoin się trzyma
Jak się okazuje, nie ma w tym zjawisku niczego odkrywczego. Spekulanci mają bowiem tendencję do porzucania mniejszych tokenów, gdy ryzyko związane z aktywami cyfrowymi rośnie.
Jednym z przykładów niech będzie tu druga pod względem popularności kryptowaluta – Ether, który jak dotąd stracił 6 proc. w bieżącym kwartale. Co prawda fundusze giełdowe inwestujące w kontrakty terminowe Ether zadebiutowały w USA w październiku, ale nie zyskały dużej popularności. To zła prognoza dla branży – wielu obserwatorów rynku liczyło bowiem na to, że dzięki kontraktom adopcja kryptowalut będzie się jescze szybciej rozwijać.
– Lepsze wyniki Bitcoina wzmocniły jego długotrwałe roszczenie do zapewnienia bezpiecznej przystani lub przynajmniej korzyści dywersyfikacyjnych dla inwestycji na tradycyjnych rynkach – powiedziała Caroline Mauron, współzałożycielka firmy OrBit Markets.
Nie da się ukryć, ze branża kryptowalut zmagają się obecnie z wieloma problemami. Jednym z nich jest perspektywa przedłużającego się okresu podwyższonych kosztów finansowania zewnętrznego. Negatywny wpływ na postrzeganie sektora kryptowalut ma też trwający w Stanach Zjednoczonych proces Sama Bankmana-Frieda w związku z upadkiem giełdy FTX.
Zobacz też: Sam Bankman-Fried chciał przekupić prezydenta USA Donalda Trumpa? Tak twierdzi autor jego biografii
Rynek pracy w USA
Na obecną sytuację na rynku kryptowalut największy wpływ ma sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu br. zatrudnienie w sektorach pozarolniczych w tym kraju wzrosło o 336 tysięcy miejsc pracy, po wzroście o 227 tysięcy w poprzednim miesiącu. Stopa bezrobocia w USA utrzymuje się obecnie na poziomie 3,8 proc. Jednocześnie dynamika przeciętnych wynagrodzeń godzinowych spadła z 4,3 proc. rok do roku do 4,2 proc. Stosunkowo dobra sytuacja na rynku pracy może sugerować, że Rezerwa Federalna nie będzie musiała tak szybko obniżać stóp procentowych, jak oczekiwano jeszcze kilka dni temu. Jak podaje serwis FedWatch, 86,4 proc. uczestników rynku spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie po kolejnym posiedzeniu władz Fed, które odbędzie się za 22 dni. Z drugiej strony 13,6 proc. oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych.
Może Cię zainteresować: