MSW Rosji identyfikuje właścicieli kryptowalut

MSW Rosji korzysta teraz z narzędzia cyfrowego umożliwiającego funkcjonariuszom łączenie portfeli kryptowalut z ich właścicielami. Oprogramowanie posiada również funkcję ułatwiającą monitorowanie transakcji związanych z aktywami kryptograficznymi, powiedział departament rosyjskim mediom.

Policja w Rosji chwali się nowym narzędziem do śledzenia kryptowalut w przeddzień Dnia Walki z Korupcją

Pracownicy MWD, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, mają teraz dostęp do specjalistycznej platformy cyfrowej o nazwie „Konto osobiste organu ścigania” – poinformował Tass. Ministerstwo ujawniło agencji informacyjnej, że identyfikuje właścicieli portfeli kryptowalutowych za pomocą nowego systemu.

„Ten cyfrowy projekt został już wdrożony i z powodzeniem działa” – powiedział Tass szef Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Gospodarczego i Antykorupcji MWD. W ten sposób zachwalał działania organów ścigania generał policji Andriej Kurnosenko, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Antykorupcyjnego, obchodzonego 12 grudnia.

Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie wysiłków na rzecz zwalczania korupcji

Kurnosenko wyjaśnił, że narzędzie analityczne pozwala jego współpracownikom szybko otrzymywać i oceniać zebrane informacje o konkretnych ryzykach finansowych dla rosyjskiej gospodarki, a także łączyć wyniki wspólnej pracy w ramach krajowych projektów w zakresie zwalczania cyberprzestępczości i innych dziedzin.

Wysoki rangą urzędnik MVD podkreślił również, że zintegrowany produkt zawiera moduł opracowany w celu pomocy śledczym w monitorowaniu transakcji kryptowalutowych. Dodał rownież:

Istnieją już pozytywne doświadczenia związane z używaniem tego narzędzia do identyfikowania pozbawionych skrupułów właścicieli portfeli kryptograficznych

Ogłoszenie nowych możliwości śledzenia kryptowalut przez MVD następuje po tym, jak w kwietniu Ministerstwo Finansów zaakceptowało do przeglądu szereg propozycji złożonych przez krajowe organy ścigania w ramach dążenia do uregulowania rosyjskiej przestrzeni kryptograficznej. Jednym z poruszonych obszarów było zajęcie aktywów cyfrowych i zgłaszanie danych dotyczących transakcji kryptograficznych.

Plotki potwierdzone?

Wiadomość, że władze w Rosji opracowują platformę do śledzenia i analizowania transakcji z udziałem kryptowalut, pojawiła się dwa lata temu. W tym samym czasie, w sierpniu 2020 r., testowano prototyp systemu, który podobno miał wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji.

Uważacie, że doniesienia o systemie umożliwiającym identyfikację właścicieli kont kryptowalutowych to prawda? A może tylko część rosyjskiej propagandy? Podzielcie się opinią w komentarzu!

BezpieczeństwoBlockchainKryptowalutyMSWRosjaRosji
Komentarze (0)
Dodaj komentarz