Bezpieczeństwo – nie giełda, ale portfel sprzętowy

Nie trzymaj kryptowalut na giełdzie. Ta fraza jak mantra jest powtarzana na rynku kryptowalut od lat. Niestety, wciąż miliardy spoczywają na giełdach kryptowalut, które mogą zniknąć każdego dnia. Lekiem na ten przypadek jest jednak portfel sprzętowy.

Kolejny i kolejny raz

W zeszłym tygodniu temu pojawił się na naszym portalu wpis o sytuacji polskiej giełdy Coinquista:

Niecałe 3 tygodnie temu Coinquista wstrzymała działalność. Jeszcze 11 lutego, prezes giełdy – Michał Stryjewski przekonywał, że „nie doszło do włamania i/lub udziału osób trzecich”. To, co stało się na platformie Coinquisty, miało okazać się jedynie tymczasową awarią, która „powstała na skutek błędów programistycznych”. PB napisał wczoraj wieczorem, że spółka nie złożyła do tej pory policji oficjalnego zawiadomienia o tym, co się stało.

Jeden z klientów giełdy, który już podjął kroki prawne względem platformy, miał przechowywać na niej kryptowaltuy o łącznej wartości ponad miliona złotych!

Portfel!

Obecnie nie wiemy, jak potoczą się losy Coinquisty. Istnieje jednak ryzyko, że jej klienci mogą już nie zobaczyć więcej swoich środków. A można było tego uniknąć w banalny sposób – przelewając kryptowaluty z giełdy na portfel sprzętowy.

Na takim urządzeniu, jakim jest portfel sprzętowy to my i tylko my mamy dostęp do swoich środków. Dlaczego? Ponieważ tylko my znamy klucz prywatny, który jest jedynym hasłem do danego portfela.

Bez znania klucza prywatnego i fizycznego dostępu do portfela, nie ma w zasadzie możliwości, aby ktoś obcy uzyskał dostęp do naszych kryptowalutowych środków. I mowa tu nie tylko o złodziejach, ale także komornikach, urzędnikach czy funkcjonariuszach służb państwowych.

Zapamiętajcie tę frazę do końca Waszego kryptowalutowego życia:

Nie Twoje klucze prywatne, nie Twoje kryptowaluty!

Gdzie kupić?

Jeżeli jeszcze nie jesteście posiadaczami portfela sprzętowego i nadal trzymacie swoje środki na giełdzie, to jest to najwyższy czas, aby zabezpieczyć wasze aktywa. Portfele sprzętowe od najbardziej renomowanych firm możecie nabyć poprzez sklep FlyingAtom, który oferuje bogatą gamę różnych portfeli. FlyingAtom jest oficjalnym dystrybutorem portfeli sprzętowych Trezor i Ledger w Polsce.

FlyingAtomKryptowalutyLedgerPortfel SprzętowyTrezor
Komentarze (0)
Dodaj komentarz