Centrum innowacji Banku Włoch, Milano Hub, połączyło siły z Polygon Labs i providerem infrastruktury krypto firmą Fireblocks, aby uruchomić pilotażowy projekt skoncentrowany na instytucjonalnym DeFi i tokenizacji. Inicjatywa ma na celu umożliwienie włoskim bankom, zarządzającym aktywami i instytucjom finansowym, w tym znanej grupie bankowej Intesa Sanpaolo o wartości 1 biliona dolarów, eksperymentowanie z tokenizowanymi aktywami i zdecentralizowanymi usługami finansowymi.
Włochy eksperymentują z kryptowalutami
Wybór Polygon Labs i Fireblocks przez Milano Hub sugeruje strategiczne podejście do współpracy z wiodącymi ekspertami w branży blockchain. Polygon Labs słynie z opracowywania rozwiązań do skalowania Ethereum, podczas gdy Fireblocks jest dostawcą instytucjonalnych usług przechowywania aktywów cyfrowych („custody”). Razem będą współpracować z firmą doradczą Cetif Advisory, deweloperem technologicznym Reply, konsultantem prawnym i podatkowym Linklaters oraz studiem Web 3.0 DVRS, aby przewodzić rozwojowi ekosystemu Institutional DeFi for Security Tokens.
Głównym celem projektu jest stworzenie bezpiecznej i regulowanej platformy do handlu tokenami reprezentującymi rzeczywiste aktywa, jak udziały w spółce, w środowisku DeFi. Tokeny sekurytyzowane to zdigitalizowane reprezentacje rzeczywistych aktywów, którymi można handlować w sieciach blockchain, oferując zwiększoną płynność, ułamkową własność i wydajność operacyjną. Współpraca ma na celu połączenie tradycyjnych finansów z technologią blockchain i zbadanie potencjalnych zalet tokenizacji.
„Uważamy, że niezwykle ważne jest stworzenie warunków, aby DeFi stało się bezpiecznym i otwartym środowiskiem operacyjnym również dla podmiotów nadzorowanych” – podkreślił Imanuel Baharier, dyrektor generalny Cetif Advisory.
Zobacz też: Nasdaq wycofuje się z uruchomienia usługi powiernictwa kryptowalut! Giełda ma inne plany
Nie tylko słoneczna Italia próbuje sił w krypto
Ambitna inicjatywa pojawia się w czasie, gdy banki centralne na całym świecie badają technologię blockchain i jej zastosowania, w tym rozwój cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Strategiczna współpraca Milano Hub z Polygon i Fireblocks pokazuje zaangażowanie Włoch w zrozumienie potencjalnych korzyści płynących z technologii blockchain.
Colin Butler, globalny dyrektor ds. kapitału instytucjonalnego w Polygon, wyraził swoje podekscytowanie współpracą, mówiąc: „To przełomowe, że bank centralny kraju należącego do grupy G7, organ regulacyjny oraz stowarzyszenia banków i funduszy współpracują w ten sposób przy inicjatywie dotyczącej aktywów tokenizowanych na dużą skalę”.
Oczekuje się, że projekt połączy konsorcjum włoskich banków, firm zarządzających aktywami i instytucji finansowych, w tym ogromną Intesę Sanpaolo, która może pochwalić się ponad 1 bilionem dolarów w aktywach pod zarządem (ang. AUM – Assets Under Management – przyp. red.).
Może Cię zainteresować: