Sezon na alty? | 4 powody, dla których tym razem to może być prawda

Rynek kryptowalut płonie. Kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy w historii przekroczyła 2 biliony dolarów. Sezon na alty? Czemu nie…

Co ciekawe, największe impulsy wzrostowe notuje ostatnio właśnie rynek kryptowalut alternatywnych. Z drugiej strony mamy sytuację, kiedy po wielu próbach, bitcoin poległ – jak na razie – w kontekście trwałego przekroczenia psychologicznej bariery 60 000 USD i wyznaczenia nowego ATH. Wiele wskazuje zatem na to, że sezon na alty trwa w najlepsze.

Przyjrzyjmy się kilku przesłankom, które zdają sie potwierdzać powyższe przypuszczenie.

Dominacja BTC na najniższym poziomie od 1 roku

Dominacja bitcoina jest jednym z najlepszych i jak dotąd najbardziej trafnych wskaźników oceny względnej siły altcoinów. Mówiąc najprościej, dominacja jest miarą udziału BTC w odniesieniu do całego rynku.

Indeks dominacji znajduje się obecnie na najniższym od roku poziomie poniżej 56%. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu 2020 roku.

Warto zauważyć, że indeks dominacji BTC spadł poniżej krytycznej linii wsparcia zaledwie kilka dni temu, dzięki czemu altcoiny zyskały jeszcze więcej pary.

Poważny spadek dominacji króla kryptowalut pozwolił wielu altcoinom na zwiększenie wartości w USD, ale także wartości w odniesieniu do BTC. Dotyczy to kryptowalut o dużej, średniej oraz małej kapitalizacji.

Jak widać na poniższym wykresie dominacji BTC, w porównaniu do największego w historii sezonu altcoinów, który miał miejsce pod koniec 2017 roku i stycznia 2018 roku, jest znacznie więcej miejsca na dalsze spadki:

wykres dominacji bitcoina; źródło: tutaj

Ogromne zyski altcoinów o niskiej i średniej kapitalizacji

Kryptowaluty o średniej lub niskiej kapitalizacji rynkowej absolutnie eksplodowały pod względem wartości w ciągu ostatnich kilku tygodni. W rzeczywistości skoki są bardzo nagłe, ijest na to wiele przykładów.

Jeden z niedawnych przykłądów pochodzi z WazirX. Przy całkowitej kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 1,07 miliarda dolarów wartość coina indyjskiej giełdy wzrosła aż o 1400% tylko w ostatnim miesiącu.

Jeszcze bardziej interesujące jest to, że jest to 97.największy projekt, a jego kapitalizacja rynkowa wciąż wynosi miliard dolarów. To pokazuje, jak bardzo cała przestrzeń kryptowalut wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, podwajając się tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Na tym jednak przykłady się nie kończą. Wdzieliśmy, że większe projekty, takie jak BitTorrent, wzrosły o ponad 2000% w ciągu kilku tygodni i o prawie 750% w ciągu miesiąca. Istnieje wiele innych przykładów, takich jak THETA, Filecoin i tak dalej.

Przepływ kapitału kryptograficznego porusza się

Wszystkie powyższe elementy bardzo dobrze pasują do narracji powszechnie wyrażanej przez analityka SecretsOfCrypto. W poście z lutego analityk nakreślił przepływ kapitału i jak to się dzieje podczas altcoinowych supercykli.

Już teraz widzimy, że pieniądze przechodzą z BTC do innych kryptowalut, co jest doskonale widoczne w gwałtownie spadającej dominacji BTC. Opisuje również psychologię rynku oraz zmiany zainteresowania i przyspieszenia w kierunku altcoinów.

Potwierdzają to dane z Google Trends:

źródło: Google Trends

Jak widać powyżej, zainteresowanie „altcoinami” w ciągu 2021 roku ciągle rośnie. Dobra wiadomość jest taka, że nie zbliża się jeszcze do szczytu z końca 2017 roku, podobnie jak dominacja BTC, więc może być więcej miejsca na rozwój.

Mania ICO z 2017 roku i tegoroczny boom na NFT

To kolejny ważny sygnał, że sezon na alty ma się dobrze. Pod koniec 2017 r. i na początku 2018 r. mogliśmy zaobserwować, że cena wielu tokenów oferowanych w ramach ICO gwałtownie rosła, zapewniając ogromne zyski.

Teraz mamy inny trend, który wydaje się przewyższać szum wokół ICO . Chodzi oczywiście o tokeny niewymienialne (NFT).

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Przeczytaj również:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

AltcoinaltcoinyBTCETHEthereum
Komentarze (0)
Dodaj komentarz