PoS już na mainnecie Cardano! | Ile można zarobić?

Sieć główna Cardano o nazwie Shelley już działa. To uaktualnienie wprowadza staking, który pozwala użytkownikom inwestować kryptowalutę ADA i czerpać zyski z nagród. Ile można zarobić?

Staking, który charakteryzuje protokół Proof of Stake to alternatywna metoda decydowania o tym, kto stworzy kolejny blok w sieci. Im więcej dana jednostka posiada udziałów w sieci, tym większa szansa na to, że to jej przypadnie sposobność utworzenia bloku. Udziały (ang. stake) to nic innego jak ilość monet Cardano, czyli ADA na portfelu. Za każdy utworzony blok przydzielana jest nagroda w postaci kolejnych jednostek ADA.

„Premiera” Shelley miała miejsce 29 lipca 2020. Technicznie rzecz biorąc był to „hard fork”, który wprowadził odpowiednie zmiany w kodzie łańcucha bloków Cardano.

Staking Cardano już dostępny

Sieć Hoskinsona oferuje teraz dwa rodzaje stakingu. Zaawansowani użytkownicy mogą uruchamiać własne pule stakingowe. Jednocześnie każdy może delegować swoje ADA do tych pul i zdobywać nagrody przy minimalnym wysiłku. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, zajrzyj tutaj.

Na oficjalnej stronie projektu znajduje się informacja, że użytkownicy będą zarabiać 4,63% w nagrodach w skali roku. Wymiar potencjalnych zysków może ulegać zmianie w zależności od stopnia zaangażowania środków do pul stakingowych. Użytkownicy, którzy rozpoczęli staking między 29 lipca a 3 sierpnia, pierwszą „wypłatę” otrzymają 18 sierpnia. Nagrody są obliczane cyklicznie, jak pokazano poniżej:

źródło: tutaj

Według firmy macierzystej Cardano, IOHK, obecnie online jest ponad 465 pul stakingowych. Od czasu uruchomienia testnetu, w sieci oddano do pul ponad 12,99 miliarda ADA o łącznej wartości przekraczającej 1,7 miliarda dolarów.

Długa droga do stakingu Cardano

Staking w Cardano jest rozwijany właściwie już od 2018 r. Po miesiącach pracy, zaproszono do stakingu prawdziwej wartości pierwszych uczestników. Było to w grudniu 2019 r. Szum, który narastał od tej pory wokół Cardano spowodował, że codziennie w sieci przybywało średnio 14 000 nowych adresów.

Oczekiwanie na staking Cardano przyniosło w ostatnich miesiącach niemałe wzrosty wartości ADA. Z tygodnia na tydzień rosły oczekiwania i emocje, które przyniosły widoczne efekty:

wykres ADA USD od TradinView

Niektórzy sugerują jednak, że gdy emocje po uruchomieniu Shelley w końcu opadną, cenę ADA czeka zdrowa korekta.

„Ethereum Killer”? Jeszcze daleka droga…

Cardano jest promowane w mediach społecznościowych jako „Zabójca Ethereum” (ang. Ethereum Killer). Przed deweloperami projektu jednak jeszcze długa droga, by móc konkurować z ETH. Dlaczego?

Obecnie Cardano ma niewiele zastosowań poza stakingiem. Mapa drogowa projektu sugeruje jednak, że już niebawem to się zmieni. Na etapie „Voltaire” zostanie wprowadzony system zarządzania, który będzie kierował procesami dalszego rozwoju. W planach jest również dodanie inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji i niestandardowych tokenów.

CEO IOHK Charles Hoskinson powiedział niedawno, że powyższe usprawnienia przyciągną do Cardano tysiące deweloperów:

Żeby naprawdę móc konkurować z Ethereum, przed Cardano jeszcze mnóstwo pracy. Sieć drugiej największej kryptowaluty szczyci się obecnie ponad 3000 zdecentralizowanych aplikacji, ponad 200 000 niestandardowych tokenów. Do tego dochodzi staking w ramach ETH 2.0, którego sieć testowa ma wystartować już 4 sierpnia.

ADACardanoCharles HoskinsonposProof-of-stakestaking
Komentarze (0)
Dodaj komentarz